VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Kam o víkendu? Tam, kde se něco děje

Olomoucko /PESTRÁ NABÍDKA/ - Je tuvíkend a s ním celá řada kulturních i sportovních akcí. V našem přehledu najdete výběr těch nejzajímavějších. Podívejte se, třeba se právě vám trefíme do noty.

16.7.2010
SDÍLEJ:

Ilustrační fotoFoto: DENÍK/Karel Rozehnal

Dechové kapely zahrají na mezinárodní přehlídce

Věrovany – Pět dechových kapel a dva národopisné soubory se představí v sobotu 17. července na 12. ročníku mezinárodního hudebního festivalu Hanácké kvitek. Program v Sokolské zahradě ve Věrovanech na Olomoucku začíná ve 14 hodin odpoledne. „Návštěvníkům se představí dechová kapela Keramička, Hanačka, Věrovanka a Gloria.

Nejvzdálenějším účastníkem je kapela Holanďanka z Holandska. Dále vystoupí národopisné soubory Olešnica, Koštéř a také mažoretky,“ uvedl Jiří Uhlíř, kapelník pořádající kapely Věrovanka. Na hlavní přehlídku v 19.30 pak naváže lidová veselice s dechovou hudbou Gloria. Festival přijede moderovat zpěvák a bavič František Uher. Nejen hudební zážitek může oslovit přítomné posluchače a diváky.

Podle Uhlíře bude výjimečné i občerstvení. „Nabízíme hanácké speciality, k ochutnání budou tři druhy piva, víno a chybět nebudou ani různé grilované pochutiny či tombola s atraktivními cenami,“ pokračoval. Podotkl, že festivalovou přehlídku dechové hudby si při loňském ročníku nenechali ujít ani návštěvníci z Francie, Německa, Rakouska a Holandska. „Tradici a ohlas má festival určitě velký,“ doplnil Jiří Uhlíř.⋌ (paš)

Festival láká také na filmy

Babice – Hudba, filmy, výstava fotografií a mnoho dalších doprovodných akcí – to je druhý ročník S-o-S Free Festu, který startuje dnes v Babicích u Šternberka.

„Na návštěvníky čeká třicet šest hodin nonstop hudební produkce na dvou scénách, podpořených videoprojekcemi a světelným parkem s doprovodným programem zahrnujícím výstavy, performance, promítání a sportovní klání,“ uvedl pořadatel Pavel Gully Polívka.

Zvláštností festivalu je i to, že je zaměřen na program drogové prevence. „Vzhledem k tomu, že elektronická hudba je společností velmi často odsuzována a spojována s užíváním ilegálních návykových látek, bude se snažit tuto zažitou představu uvést na řádnou míru,“ vysvětlil Polívka. Hlavní program bude patřit zkušeným dýdžejům. „Zřejmě největšími hvězdami dvoudenního festivalu jsou Martin Gredner, X-Morph, Hanzall, Marcus Cooper, Shade, Nois a Wolscha,“ dodal Polívka.⋌ (bas)

Hrad ukáže poprvé dámskou ložnici

Šternberk – Do dámské ložnice se podívají od soboty všichni, kdo zavítají na prohlídku státního hradu Šternberk. Nově instalovaná expozice, která poodhalí vybavení pokoje z dob minulých, nabídne například ukázku pohodlného nábytku z kořenové dýhy z 19. století, chaise – lounge, tedy pohovku s opěradlem, ale také typické dámské interiérové prvky, jako jsou porcelánové a skleněné doplňky, či kosmetický stůl se stříbrnými toaletními potřebami. „Pokoj je nejpůsobivější, když je nasvětlen západním sluncem podobně jako renesanční Berkovské salonky v prvním patře, což nejlépe návštěvníci posoudí, pokud přijdou na sobotní prodloužené prohlídky, které jsme v letošním roce nově zavedli a to 24.7.,14.8. a 28.8., kdy se provází do 21 hodin,“ nalákala Helena Gottwaldová, správkyně hradu.

Kromě novinky se v sobotu příchozí dočkají také kostýmových prohlídek pod názvem Jak se žilo na hradě. „První prohlídka začíná v 18.00 hodin a poslední ve 21.00. Brány hradu pak uzavřeme až ve 22.00. Čeká na vás komponované divadelní představení v dobových kostýmech s ukázkami ze života na hradě, dobovou módou a povídáním Romana Prokeš o historii zbraní,“ podotkla dále Gottwaldová s tím, že na návštěvníky čeká také nabídka hradního menu dle původních receptů. (wja)

Bruslaři pojedou v námořnickém

Olomouc – Lidé na kolečkových bruslích projedou zítra v podvečer olomouckými ulicemi v oblečení tematizovaném do námořnického stylu. Od 19.30 hodin se koná již tradiční organizovaný výjezd známý jako Hepa BladeNights. Startuje se ve zmíněném čase z areálu Sigmy Olomouce na ulici Legionářská. Více informací a on-line registraci najdou zájemci na odkazu http://www.hepaoutfit.cz/…olomouc.html. (wja)

Myslivci zvou na Pytláckou noc

Paseka – Na tradiční Pytláckou noc zve myslivecká společnost Paseka. Akce se koná v sobotu 17. července v areálu u koupaliště v Pasece na Uničovsku. Akce začíná v 19.30, k tanci i poslechu zahraje skupina Druhej pokus. Chybět nebudou ani zvěřinové speciality či bohatá tombola. ⋌(paš)

Šerpové ponesou pivo na Kopeček

Velká Bystřice – Co nejrychleji vynést sud s pivem z Velké Bystřice na Svatý Kopeček u Olomouce si dalo za cíl sto dvoučlenných týmů. Ti se v sobotu 17. července v rámci závodu Radegast Olomoucký šerpa vydají s pětašedesáti­kilovým nákladem na pětikilometrovou trasu. Závod odstartuje na Zámeckém náměstí ve Velké Bystřici na Olomoucku. Netradiční výzvy se chopí i tým hokejistů HC Olomouc, který si účastí v závodě zpestří náročnou přípravu na novou hokejovou sezónu. V cíli bude pak pro všechny fanoušky připravena autogramiáda, ke které se připojí i olomoucký kapitán Richard Brančík,“ uvedla z pořádající agentury Barbora Hladká. Na start se postaví prvních osmdesát přihlášených týmů přes internet, které budou mít na přednost. Přímo na místě se pak od 10 hodin může registrovat dalších dvacet týmů. První šerpové se vydají na trať hodinu před polednem a vyhlášení výsledků bude na Svatém Kopečku v 17 hodin.

„Pro fanoušky bude na startu i v cíli připraven atraktivní doprovodný program v podobě zkoušky šerpovských krosen, skákacích bot, vzpírání sudů, kohoutích zápasů, chůze na laně či lukostřelby. Chybět nebude dobré jídlo a pití,“ doplnila Hladká. ⋌(paš)

Hasičská zábava Velký Týnec

Velký Týnec – Sbor dobrovolných hasičů ve Velkém Týnci na Olomoucku pořádá tradiční hasičskou zábavu. Akce se koná v neděli 18. července ve velkotýnecké Zámecké zahradě od 20 hodin. K tanci i poslechu bude hrát skupina Negativ, vstupné je 40 korun, chybět nebude ani občerstvení a dobrovolní hasiči vzkazují, že akce se koná za každého počasí. ⋌(paš)

Zažijte pravou Kubu v Olomouci

Olomouc – Léto v rytmu salsy. Tak se jmenuje akce, která rozvlní horké ulice města Olomouce v sobotu 17. července. Od 14 do 17 hodin bude autentický Havana Club autobus jezdit po Olomouci a zastavovat na místech, jako je Náměstí Republiky, Parkoviště na Legionářské ulici, Palachovo náměstí a Parkoviště u tržnice. Návštěvníci mohou ochutnat pravou atmosféru Kuby a zatančit si Salsu s pravými Kubánskými tanečníky. Od 17 do 20 hodin mohou zájemci přijít na olomoucké Dolní náměstí, kde si mohou vyzkoušet, jak se žije na Kubě, dozvědět se zajímavé informace o životě na Kubě, perličky o pravém kubánském rumu Havana Club, ochutnat Cuba Libre a na památku si odnést vlastní fotku z Kuby. ⋌(paš)

Děti provednou postavy z večerníčků

Náměšť na Hané – Odpoledne s Večerníčkem – tak se jmenuje akce, která se uskuteční v neděli 18. července na zámku v Náměšti na Hané na Olomoucku. Od 13 do 16 hodin se v zámeckém parku uskuteční zábavné soutěžní odpoledne pro děti s pohádkovými postavičkami. Připravený je skákací hrad i vystoupení šermířů, jejichž vystoupení je naplánované na 13.30, 14, 14.30 a 15 hodin. Vstupné je třicet korun.⋌ (paš)

Hasiči budou soutěžit v požárním útoku

Šumvald – Sbor dobrovolných hasičů v Břevenci, místní části obce Šumvald na Uničovsku, pořádá v neděli 18. července soutěž hasičských družstev mužů a žen v požárním útoku. Začátek akce, která se koná na břevenckém hřišti, je v jednáct hodin. Pořadatelé vzkazují, že občerstvení je zajištěné.⋌ (paš)

Projděte se o víkendu živou naučnou stezkou

Olomouc – Dny Chráněné krajinné oblasti Litovelského Pomoraví (CHKO LP) aneb živá nauční stezka. Tak se jmenuje akce, která je pro malé i velké připravená po oba víkendové dny. Naučná stezka se spoustou zajímavostí, her, soutěží ale také drobnou odměnou, je jednou z akcí pro veřejnost, kterou CHKO LP pořádá během celého letošního roku a to u příležitosti jubilejních oslav – 20. výročí od svého založení. „Na trase bude připraveno šest stanovišť, kde se lidé dozví informace o hospodaření v lesích, o chráněných druzích rostlin a zvířat, na vlastní oči uvidí život v lužních lesích vinoucí se řeky Moravy, navštíví bobří hrad nebo se s rafty projedou na jezeře. Informace budou podávány hravou formou i pro děti, součástí jsou hry a soutěže,“ řekl vedoucí CHKO LP Michal Servus. Na návštěvníky tak čeká šest zastavení – Poděbrady Terasa, Sluňákov, Tři mosty, Lovecká chata u Horky, Hynkovský jez a Šargoun u Litovle.

„Je jedno, které stanoviště si lidé určí jako výchozí. Na kterémkoli stanovišti obdrží průvodní list a po cestě budou sbírat razítka. Když dosáhnou počtu minimálně pěti razítek, dostanou malou odměnu,“ pokračoval Servus. „Jsou to body, které jsou každému návštěvníkovi známé, dostane se tam po jakékoli značené cyklostezce. Vybírali jsme ta místa tak, aby to našel úplně každý,“ vysvětlil. V letošním roce si Chráněná krajinná oblast připomíná už dvacet let své existence. „Některé akce už jsou za námi, jiné připravujeme. Vyhlásili jsme také fotosoutěž a s jejími podmínkami se zájemci mohou seznámit na našich webových stránkách. Soutěž bude ukončená v listopadu, kdy budou oslavy i vrcholit,“ doplnil Servus. V sobotu i neděli přívítá živá naučná stezka návštěvníky od 10 do 17 hodin.

V Benátkách pořádají zábavu

Štěpánov – Na taneční zábavu v Benátkách, místní části Štepánova na Olomoucku zve zájemce spolek Přátelé vodních ploch a toků. Akce začíná pátek 16. července ve 20 hodin. Vstupné je 50 korun a občerstvení bude zajištěno.⋌ (paš)

Rock pomůže lidem s rakovinou

Litovel – Rockovým koncertem chce pomoci lidem s rakovinou sdružení Arcus-Onko centrum, které připravilo na 17. červenec benefiční akci s názvem Rockové léto. Akce se uskuteční v sedmnáct hodin v areálu TJ Sokol ve Třech Dvorech, místní části Litovle, a vystoupí na ní hudební skupiny jako Stracené ráj, Venefica nebo Orchidea. Výtěžek z koncertu dostanou lidé s onkologickými onemocněními.

„Poskytujeme pomoc lidem, kteří trpí některým z mnoha onkologických onemocnění. Dokázat se vypořádat s touto skutečností je pro každého nepředstavitelně obtížné, zvláště tehdy, pokud zůstane sám,“ uvedla Jana Koželská, zakládající členka sdružení, které funguje už sedm let.

Svým klientům nabízí centrum konzultaci a poradenství. Jeho členové se především snaží zkvalitnit následnou péči o pacienty. Jejich cílem je rovněž zvýšit informovanost veřejnosti o prevenci a léčbě rakoviny. „Svou činnost směřujeme jednak k přímé pomoci onkologickým pacientům i jejich rodinným příslušníkům, jednak do oblasti zdravotní prevence. Velmi oblíbené jsou naše ozdravné pobyty i Mezinárodní onkologický kongres v Louckém klášteře ve Znojmě,“ dodala Koželská.

16.7.2010 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Pavel Moulis
10

Na Sigmě se podepisovaly smlouvy. Čtyři hráči prodloužili kontrakt

Opilá řidička převrátila Peugeot 407 na střechu
4

Opilá řidička bourala dva dny po sobě. Pokaždé byla úplně namol

Tunelem pod Sedlem měly už deset let jezdit auta. Zbyl z něj pouhý sen

VIZUALIZACE / VIDEO / Z Olomouce do Jeseníku za něco málo přes hodinu, bez popojíždění za kamiony, v zimních měsících bez sněhu a závějí. Tak mělo už deset let vypadat cestování mezi jižní a severní částí Jeseníků.

Vychutnejte si léto s Deníkem a hlasujte o váš nejoblíbenější podnik

Hlasujte pro svou nejoblíbenější restauraci, hospodu, bar, pizzerii nebo bistro na střední Moravě.

Kabelkový veletrh bude poprvé na třech místech!

Jeden termín a tři města, kde se bude pomáhat prostřednictvím největší charitativní akce Deníku: Kabelkového veletrhu.

Nominujte Deník v anketě Křišťálová Lupa 2017!

Nominujte Deník.cz do ankety českého internetu Křišťálová Lupa 2017! Díky vám bude mít Váš regionální Deník šanci dostat se do finálního hlasování v kategorii "Zpravodajství".

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení