VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Kam o víkendu? Na Svátky jara, šmoulování či košt

Olomoucko - Máme pro vás spoustu zajímavých tipů na víkend. A nepůjde jen o akce s velikonoční tematikou. Určitě si z naší nabídky vyberete podle svého gusta. 

18.3.2016
SDÍLEJ:

Ilustrační fotoFoto: DENÍK/Jitka Koděrová

Ve Velké Bystřici budou soutěžit v hodu vlaštovkou

Velká Bystřice – Vyrobit si vlaštovku a ještě si s ní zasoutěžit, nabízí skautští organizátoři sobotní Vlaštovkiády ve Velké Bystřici na Olomoucku. Akce, kde se bude závodit v hodu vlaštovkou, se koná v sobotu 19. března v místní Orlovně od 14 do 17 hodin. Registrace je od 14 do 14.20 a organizátoři ještě upozorňují, že účastníci by si s sebou měli vzít přezůvky. 

Sluňákov nabízí sovy i bobří rodinku

Horka nad Moravou – Večer se sovami, ale taky návštěvu bobří rodinky, nabízí o nadcházejícím víkendu Dům přírody Litovelského Pomoraví – centrum Sluňákov v Horce nad Moravou na Olomoucku. V pátek 18. března tam od 18 hodin na návštěvníky čeká Soví noc, která nabídne večer se sovami ze stanice pro handicapované živočichy. Vhodné i pro děti, které vydrží vzhůru po sovím způsobu, ukončení organizátoři avizují po 20 hodině.

Hned druhý den, v sobotu 19. března se mohou návštěvníci vydat do míst, kde si našla domov bobří rodinka. Příchozí se dozví o dramatických osudech bobrů, ucpaném rybníce, nahlédnou k nim domů a taky se dozví, jak bobři pomáhají s péčí o areál domu přírody. Vstupné na obě akce je zdarma. Více podrobností zájemci najdou na www.slunakov.cz.

Olomoucký bleší trh láká i na možnost vyzkoušet si tetováníBleší trh – Vintage Market v Olomouci

Olomouc – Na veteš, přírodní kosmetiku, eko-kadeřnictví a veganskou kuchyni láká první jarní Vintage.Market­.Olomouc. S mottem Jaro je tu se v sobotu 19. března uskuteční další ze série olomouckých bleších trhů. Ve výjimečných prostorách kanovnického domu na Wurmově 7 bude možné zakoupit nejrůznější druhy veteše, od oblečení až po věci, které pamatují naše babičky…VÍCE

Ve Velké Bystřici se budou plést v neděli tatary

Velká Bystřice – Přijďte si o květné neděli 20. března do západního křídla zámku ve Velké Bystřici na Olomoucku, do růžového domečku, uplést pořádný tatar. Chlapi z Roviny vás to od 15 hodin naučí. Ukáží, jak si vybrat správné proutky a ti šikovní si mohou zkusit vyřezat i vrbovou píšťalku. Děvčata si mohou voskem zase vymalovat svou kraslici nebo ozdobit velikonoční perníček. 

V Nákle budou chodit s litečkem

Náklo – Oprášenou tradici, kterou se vítá jaro, chystají v neděli 20. března v Nákle na Olomoucku. Národopisný soubor Pantla tam chystá akci tradiční chození s litečkem. Začátek průvodu bude ve 13 hodin u pohostinství U Gajů v Nákle. 

Vyrobte si velikonoční dekorace v Července

Červenka – Na velikonoční výstavu zvou organizátoři do Červenky na Olomoucku. Akce se uskuteční v sobotu 19. března od 10 do 14.30 v místní sokolovně. Návštěvníci budou mít možnost koupit si originální výrobky, načerpat příjemnou velikonoční atmosféru a v dílničce si vyrobit velikonoční dekorace. 

Do Velkého Újezdu na velikonoční šmoulování

Velký Újezd – Tvořivé dílničky pro děti, prodej velikonočního zboží nebo zdobení šmoulích vajíček nabízí o nadcházejícím víkendu sokolové a zahrádkáři ve Velkém Újezdu na Olomoucku. Akce nazvaná Vítání jara se v obci koná v neděli 20. března od 10 do 12 hodin a pak od 14 do 16 hodin. Velikonoční šmoulování zaplní velký sál místní Sokolovny, vstupné je dobrovolné. 

V Mrsklesích nabízí jedenáct způsobů zdobení vajecIlustrační foto.

Mrsklesy – Hned jedenáct způsobů, jak ozdobit kraslice nabídne sobotní velikonoční dílna v Mrsklesích na Olomoucku. Kromě toho se v místním Kulturním domě budou od 14 hodin vyrábět také dekorace na stůl či věnečky na dveře. Výrobky bude možné si i koupit. Účastníci velikonoční dílny by si s sebou měli přinést nůžky, tavící pistoli, větvičky z břečťanu, břízy, vrby nebo třeba buxusu. Kraslice pak přijde na 7 korun, věnečky na 80 a dekorace na stůl mezi 30 až 90 korunami. Dílny je vhodná i pro děti asi do pěti let.

Litovelské muzeum nabízí tvoření i zvyky

Litovel – Velikonočním zvykům bude o víkendu patřit Muzeum v Litovli na Olomoucku. Ve výstavních prostorách se v sobotu 19. března od 13 do 16 hodin odehraje velikonoční tvoření. V neděli 20. března pak organizátoři zvou na vystoupení dětí z Národopisného souboru Pantla, které předvedou velikonoční zvyky a na hudební zážitek, o který se postará dechovka Nákelanka. 

V Přáslavicích se rozloučí se zimou

Přáslavice – Se zimou se o víkendu rozloučí v Přáslavicích na Olomoucku. Tamní mateřinka totiž zve na tradiční vynášení zimy, které se chystá v pátek 18. března za obecní zahradou. Akce startuje v 9.30, odchod průvodu dětí z mateřské školky na sídlišti a od základní školy bude v 9 hodin. Kromě toho v pátek v zasedací místnosti Obecního úřadu startuje i jarní výstava s velikonoční tematikou. K vidění budou výrobky dětí ze základní a mateřské školy a také Mateřského centra Motýlek. Výstava bude otevřená v pátek a sobotu 19. března, vždy od 10 do 17 hodin.

V Hněvotíně budou koštovat nejlepší pálenkyIlustrační foto

Hněvotín – Už posedmé zvou organizátoři z Hněvotína na Olomoucku všechny dospělé na tradiční ochutnávky pálených produktů Hněvotínský košt 2016. Akce voňavých pálenek se uskuteční v pátek 18. března od 18 hodin v sále místního kulturního domu. Jsou připraveny ceny, kulturní program a ochutnávka smažených koblih. Vstupné je 50 korun, vstupenka je zároveň poukázkou na ochutnávku patnácti soutěžních vzorků a právo lidového hlasování. 

V Krčmani obnoví zapomenuté velikonoční zvyklosti

Krčmaň – Vzkřísit staré velikonoční tradice se letos rozhodli v Krčmani na Olomoucku. Na tuto sobotu 19. března totiž připravují akci nazvanou Svátky jara – vynášení Morany s podtitulem Vážně i nevážně pro děti i dospělé.

„Vše se uskuteční v duchu dvacátých a třicátých let minulého století, proto nebudou chybět dobrovolníci v dobových kostýmech řemeslníků, obchodníků, úředníků či dobových civilistů," nastínil za pořadatele místní patriot Jaromír Jiřík.

Kostýmovaný průvod vyrazí obcí z návsi od kostela v 11 hodin, doprovázet ho bude živá dechová kapela, jehož čelu bude vévodit velká Morana. Veselá skupina navštíví předem domluvené domácnosti, přičemž na zastávce na Marcínku bude přítomným vysvětlena historie a původ této jarní tradice. Následovat bude symbolické zničení Morany u mostku a do obce budou jako symbol přicházejícího jara přineseny rašící nazdobené větve.

Odpolední program od 14. hodiny se přesune před místní hospodu.

„Tady si budou moci návštěvníci vyzkoušet stará lidová řemesla a hry, jako například kolování obručí, drátenictví, tlučení špačků, kuličky, chůzi na chůdách nebo střelbu z praku," popsal Jaromír Jiřík.

Atmosféru počátku minulého století přitom podtrhne dobová reprodukovaná hudba a výstavka starých fotografií z obce, pro srovnání doplněná i o snímky současné. Připravené budou i zabijačkové speciality.

„Snad se nám podaří zavést v Krčmani staronovou tradici a dění v obci oživit," uzavřel Jaromír Jiřík. Pro pořádání akce spojili síly místní nadšenci s dobrovolníky z Malé lišky, olomoucké skupiny spolku Přátelé přírody.

Jarní výstava v Pasece nabídne i soutěž o nejhezčí dort

Paseka – Tradiční Jarní výstavu chystají v sobotu 19. března v Pasece na Olomoucku. Na příchozí čekají tradiční prodejní stánky s jarním a velikonočním zbožím, jarmarky dětí ze základní a mateřské školy nebo výtvarné dílničky dle nabídky vystavovatelů.

„Novinkou letošního ročníku je otevřená soutěž bez ohledu na věk autora nebo zkušenosti, a to o nejhezčí a nejzajímavější dort velikonoční, dort pro Pepíka nebo Patrika, který měl svátek před měsícem. Ve všech kategoriích mohou být udělena první tři místa," uvedla Jana Knápková, ředitelka místní Základní a mateřské školy, která spolu s Kulturní komisí obce akci pořádá. Akce se koná od 14 do 18 hodin.

V Hněvotíně vyrobí slámovou výzdobu obce v nadživotní velikosti

Hněvotín – Areál fotbalového hřiště v Hněvotíně na Olomoucku se v neděli 20. března promění ve velkou výtvarnou dílnu. Od 14 hodin tam totiž účastníci společně vytvoří velikonoční slámovou výzdobu obce v nadživotní velikosti. Kromě toho organizátoři slibují i výuku pletení pomlázek a také namalování spousty krásných vajíček. Občerstvení bude zajištěné. 

BONUSOVÁ NABÍDKA

Aktuální plesy na Olomoucku

Olomouc – Divadlo na cucky, VII. reprezentační ples na Cucky

Sobota 19. března, od 19 hodin, DŮM U PARKU v Palackého ulici v Olomouci

Hraje: New Street Band, DJ Mamon, DJ Gula

Tombola: ano

Vstupné: 250 Kč na stání

Olomouc – II. Hasičský ples

Sobota 19. března, od 20 hodin, kongresové prostory RCO Olomouc

Hraje: skupina Gama

Tombola: ano

Vstupné: 120 Kč na stání

Náklo, Dětský maškarní ples

Pátek 18. března, od 16 hodin, sokolovna Náklo

Hraje: vystoupí šašek Viky, vystoupení dětí MŠ Náklo

Tombola: ano

Vstupné: dobrovolné

Náklo, Josefovský bál

Sobota 19. března, od 20 hodin, sokolovna Náklo

Hraje: skupina Kartágo, Eva a Vašek revival

Tombola: ano

Vstupné: 60 korun

Náměšť na Hané, Rockový ples

Sobota 19. března, od 20 hodin, KD Náměšť na Hané

Hraje: Pryor, Sarcander, ZíZí Top revival
Tombola: soutěž o hodnotné ceny

Vstupné: 60 Kč (rezervace míst p. Havlík 602 150 614)

Šumvald, Školní ples

Sobota 19. března, od 19 hodin, Kulturní Dům Šumvald

Hraje: kapela Fofrovanka, vystoupení žáků ZŠ

Tombola: ano

Vstupné: 80 Kč

Velká Bystřice, Šibřinky

Sobota 19. března, od 20 hodin, sál Ravela Velká Bystřice

Hraje: hudba Galaxy Olomouc

Tombola: ano

Vstupné: Cena vstupenky: masky 50,– Kč, ostatní 100,– Kč. Rezervace míst na tel č. 734 236 502.

Autor: Petra Pášová

18.3.2016 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Podezřelého ze znásilnění mladé ženy v olomoucké čtvrti Hodolany zachytily bezpečnostní kamery
5

Znásilnění mladé ženy v Olomouci: už chytili podezřelého, oběť si vybral náhodně

Duklácký šuter Jan Holenda

Sigma hostí Hynkovu Duklu. Nenápadný, ale silný sok

Kam o víkendu? Na festival jídla, běh s klokanem i pivní maraton

Pravidlená porce tipů na zajímavé víkendové akce na Olomoucku.

AKTUALIZOVÁNO

Prokletí trvá. Mora ztratila vedení s Hradcem po sporném gólu

FOTOGALERIE / Černou sérii s Hradcem olomoučtí hokejisté opět neprolomili. Po dvou třetinách sice vedli 1:0, ale nakonec prohráli 1:3. Vítězný gól Hradce byl hodně sporný.

Ze školy v centru Olomouce evakuovali přes tři sta dětí

Anonymní oznámení o bombě uložené v budově základní školy na ulici 8. května v Olomouci obdrželi policisté v pátek ráno po deváté hodině.

Kabelkový veletrh: módní návrhářka Marta Musilová věnovala pět unikátních kousků

Hned pět kabelek věnuje letos do charitativního Kabelkového veletrhu Deníku olomoucká módní návrhářka Marta Musilová.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení