VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Jívová má trable s vodou, chybí i cisterna pro školku

Jívová – Těžkou hlavu mají v Jívové, kde již měsíc teče z vodovodu špatná voda, a obyvatelé musejí chodit k cisternám. Po prázdninové pauze v pondělí otevírá mateřská škola a ve školní jídelně základní školy potřebují začít vařit. Voda z kohoutku ale není vhodná ani na mytí nádobí, natož na vaření.

20.8.2010 3
SDÍLEJ:

Cisterna s pitnou vodou v JívovéFoto: DENÍK/Jiří Kopáč

„Žádali jsme o vyjádření, zda vodou můžeme alespoň umývat nádobí, ale zatím jsme ho nedostali. Požádali jsme o další cisternu, kterou bychom potřebovali přímo u mateřské školy. Musíme ji už otevřít, kam by rodiče dali děti, tolik volna nemají. Situace je hodně složitá,“ popisovala ve čtvrtek starostka Jívové Milada Malíková.

V obci jsou dvě cisterny – u kulturního domu a na návsi kousek od obecního úřadu.

„Školka je asi pět set metrů a neumím si představit, že by se do ní neustále vozila voda na nádobí a hygienu. Další cisterna by nám pomohla,“ uvažovala starostka. Do jívovské školky chodí dvě desítky dětí i ze sousedních Hraničných Petrovic a Pohořan.

Moravská vodárenská, která provozuje domašovský vodovod, v němž je voda silně znečištěna již několik týdnů, dodala do obcí napojených na rozvod celkem šest cisteren s pitnou vodou.

„Cisterny byly umístěny po dohodě s obecními úřady. Ty mohou dát cisternu na jiné místo, ale musí hospodařit s tímto počtem. Musíme mít rezervu pro případ havárie v jiné oblasti, kterou zásobujeme pitnou vodou,“ vysvětlovala mluvčí Moravské vodárenské Helena Koutná.

Znečištěná Bystřice

Ani poslední rozbory vody v domašovském vodovodu neukázaly na zlepšení. „Bohužel voda stále není pitná,“ uvedla ve čtvrtek Koutná s tím, že firma vyčerpala všechny možnosti, jak upravit znečištěnou surovou vodu dodávanou do rozvodů. Jejím hlavním zdrojem je řeka Bystřice. Je znečištěna jak mikrobiologicky, tak chemicky.

Hygienici již dříve upozornili, aby lidé byli s používáním vody z kohoutku opatrní.

„Mikrobiálně znečištěnou vodu nejenže není možné pít a používat k přípravě jídla, ale ani se touto vodou umývat a užívat ji k čištění předmětů, které poté přicházejí do styku s potravinami a lidským tělem,“ sdělila Olomouckému deníku vedoucí oddělení obecné a komunální hygieny Krajské hygienické stanice v Olomouci Eva Čehovská.

K mytí leda po převaření

K mytí a koupání je v krajním případě možné znečištěnou vodu použít, ale pouze po důkladném převaření.

„Voda by se měla vařit nejméně patnáct minut. K mytí obličeje a rukou ale používat vodu balenou nebo vodu z náhradního zdroje o známé jakosti vody. Stejně tak by pouze tuto bezpečnou vodu měli používat k mytí lidé s citlivou pokožkou a samozřejmě rodiče pro mytí malých dětí a hraček,“ doporučovala Čehovská.

Viníka znečištění vody v řece Bystřici, která je hlavním zdrojem pitné vody v této oblasti, a možnosti odstranění příčiny hledá Česká inspekce životního prostředí. Podle Jany Bernátové z inspekce sehrálo roli několik faktorů.

„Jak odstranit příčinu? Je tam skutečně více faktorů, které zhoršují kvalitu vody v řece Bystřici. Navrhneme prověřit ochranná pásma, zda by se neměla rozšířit či pozměnit, jsou z roku 1976,“ uvedla. To ale nevyřeší aktuální stav, se kterým se obyvatelé Jívové, Hraničných Petrovic a Horní Loděnice musejí týdny potýkat.

Varianty pomoci

Vodovod a úpravna vody v Domašově nad Bystřicí patří Vodohospodářské společnosti Olomouc. Její ředitel Vladimír Procházka uvedl, že společnost zvažuje několik variant, jak lidem pomoci.

„Bohužel hydrogeologie celé lokality je taková, že tam není pitná voda, kterou bychom mohli využít. Zadali jsme odborné firmě, aby posoudila možnosti případné další doúpravy vody ve stávajícím zařízení. Jedinou možnou a realizovatelnou variantou, ovšem z hlediska ekonomického a časového nejnáročnější, je napojení na Moravský Beroun. Hrubý odhad investice je kolem čtyřiceti milionů korun, bez dotací není realizace možná,“ uvedl.

Autor: Daniela Tauberová

20.8.2010 VSTUP DO DISKUSE 3
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Balóny nad Olomoucí.
46

VIDEO: Balonová show ozdobila nebe nad Olomoucí. Podívejte se

Hasiči zasahují při havárii plynového potrubí v Hlubočkách
6

Při výkopech rozbili potrubí, do okolí se vyvalil plyn

AKTUALIZOVÁNO

Cisterna rozbila svodidla a začala hořet. Nehoda ochromila D1 od Olomouce

VIDEO / Pět hasičských jednotek zasahovalo v sobotu před druhou hodinou odpoledne u hrozivě vypadající nehody na dálnici D1 mezi Olomoucí a Ostravou, a to poblíž sjezdu na Bělotín. Nákladní vůz s cisternou dostal z dosud nezjištěných příčin smyk, narazil do svodidel a začal hořet.

Letní Flora zve na setkání v Rajské zahradě, květiny i terakotovou armádu

VIDEO / Především záplavu pestrobarevných květů vrcholícího léta nabízí letní etapa mezinárodní květinové výstavy a zahradnického veletrhu Flora Olomouc.

Do olomouckých Smetanových sadů přijeli veteráni

VIDEO / Nablýskaní veteráni, vyrobení do roku 1964 zaplnili v sobotu dopoledne část Rudolfovy aleje v olomouckých Smetanových sadech. Konal se tradiční Svatokopecký okruh.

Filmový festival Kralinale nabízí snímky jenž přiblíží nevšední životní příběhy

Filmy jako je Alois Nebel, Král Šumavy nebo třeba dílo bratří Coenů Tahle země není pro starý. I tyhle snímky nabízí první ročník Mezinárodního filmového festivalu Kralinale, který nese podtitul „Příběhy bez hranic – možnost volby!“.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení