VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Srbové slibují: zničené mauzoleum ve Výpadu opravíme

Olomouc - (GALERIE: PODÍVEJTE SE DOVNITŘ) Do útrob Jihoslovanského mauzolea v Michalském výpadě se v úterý vydali srbští památkáři. Ti v Olomouci zkoumali, jak zdevastovaný objekt opravit. Kvůli návštěvě byla po letech odstraněna zeď chránící vstup do míst, ukrývající ostatky stovek vojáků z první světové války.

13.5.2008 1
SDÍLEJ:

Bezručovy sady: Jihoslovanské mauzoleumFoto: DENÍK/Jiří Kopáč

Rekonstrukce objektu, do které se nyní chtějí pustit Srbové, byla plánována již od začátku devadesátých let. Zkomplikoval ji ale rozpad Jugoslávie, která byla majitelem objektu i pozemku.

Problémem však zůstává stále nedořešené vlastnictví celého objektu, to by se ale mělo již brzy změnit.

„Město Olomouc by mohlo zajistit prostředky na obnovu mauzolea, v katastru nemovitostí je však jako vlastník zapsáno Velvyslanectví Jugoslávie, tedy dnes již neexistující subjekt. Zástupkyně srbské ambasády přislíbila, že majetek bude co nejdříve připsán Srbsku, aby se mohlo začít pracovat na projektu oprav,“ informovala Silvie Malinovská ze zahraničního oddělení olomoucké radnice.

Zástupci srbského památkového ústavu posuzovali aktuální stav budovy, aby mohli naplánovat postup prací. Zájem o úspěšné dořešení majetkových vztahů má ale také samotná srbská vláda.

„Technické řešení rekonstrukce tak velkým problémem není. Situace kolem ostatků vojáků je citlivá spíše eticky, velká část z nich je totiž anonymních. Pohřbeni by ale měli být se vší pietou, kterou si jako bojovníci zaslouží. Těším se, že při mé další návštěvě budu již svědkem otevření opraveného mauzolea, které se tak stane důstojnou součástí vašeho krásného města,“ řekla před památníkem Vera Pavlovič Lončarski, ředitelka památkového ústavu v Bělehradě.

Před dvěma lety se o rekonstrukci památníku zajímali představitelé Slovinska, ti ale nakonec od záměru upustili.

Náklady na rekonstrukci: asi třicet milionů

Památkáři kalkulovali náklady na rekonstrukci již v roce 1995, tehdy se jednalo o pět milionů korun, v roce 2006 se ale odhadované náklady vyšplhaly už na 12,5 milionu.

„Aktuální odhady hovoří o více než dvojnásobku, rekonstrukce tak může stát okolo třiceti milionů korun,“ dodal Jindřich Garčic, šéf odboru kultury a památkové péče na olomouckém Krajském úřadu.

Hrobka mauzolea s ostatky vojáků byla zazděna koncem šedesátých let minulého století. V roce 1997 musela být hrobka otevřena kvůli sanaci objektu po povodních, práci financoval ze svých zdrojů olomoucký magistrát.

Vyzdívku vchodu do hrobky teď dělníci opět odstarnili kvůli úterní návštěvě odborníků ze Srbska. Ti si tak mohli prohlédnout i místa, kde jsou uložené ostatky jihoslovanských vojáků.

„Přes veškerou snahu se obávám, že povodeň stejně v prostoru mauzolea zanechala své stopy. Doufám ale, že tato návštěva byla takovým základním kamenem další spolupráce, která snad konečně bude úspěšně završena,“ uvedl Karel Šindlář, předseda Sdružení podnikatelů pro kontakt s Jugoslávií.

Ten byl spolu s kolegou Radovanem Battou právě v roce 1997 inicátorem jednání o rekonstrukci objektu.

Mauzoleum jugoslávských vojínů stojí v olomouckých Bezručových sadech od roku 1926 a navrhl jej tehdy architekt Hubert Aust, mimo jiné i autor mohutné stavby Husova sboru na Legionářské ulici a také žák slavného prvoligového architekta Josipa Plečnika.

Jedenáct metrů vysoká kaple uchovává na uměle navezeném pahorku ostatky téměř patnácti set jugoslávských vojáků, kteří zemřeli v olomouckých vojenských nemocnicích během první světové války.

Autor: Jiří Mareček

13.5.2008 VSTUP DO DISKUSE 1
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Plumlovská přehrada 10. srpna 2017
36

Zákaz koupání na přehradě stále platí. Chceme znát viníka, zní z Mostkovic

Moravská filharmonie Olomouc při nahrávání. Ilustrační foto

Komise vybírá ze sedmi zájemců na post ředitele olomoucké filharmonie

Na krajském úřadě přibudou úředníci, vzniknou dva nové odbory

Krajský úřad Olomouckého kraje se na podzim rozroste o dva nové odbory, o odbor kultury, památkové péče a sportu. Vznikne také odbor informačních technologií.

Bylo vedro, masivní dělení sinic se dalo čekat

/ROZHOVOR/ Člověk by se na sinice neměl moc zlobit, když se zasloužily o to, že je na Zemi život. Jenže když je jich moc uprostřed prázdnin ve vyhledávané rekreační nádrži a na teploměru jsou třicítky? Podle mikrobiologů se právě vzhledem k vedru dal očekávat masivní výskyt těchto jednoduchých fotosyntetizujících prokaryot na vodní nádrži Plumlov. Šok to pro odborníky nebyl.

Na padělané recepty si vyzvedla léky, pátrá po ní policie

Po neznámé ženě, která si na základě padělaných receptů vyzvedla léky ve dvou lékárnách v Přerově, pátrá v těchto dnech policie. První případ se stal 20. června v 16.30 hodin v lékárně v Komenského ulici.

Orli končí, nahradí je BK Olomoucko

O finančních potížích basketbalového týmu Orli Prostějov se vědělo už dlouhou dobu. Klub, který předminulou sezonu skončil na čtvrtém místě v nejvyšší soutěži a v té minulé právě díky finančním potížím málem sestoupil, nyní definitivně končí.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení