VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Jedinečná tradice na Olomoucku: průvod Ježíškových matiček

Slavnostní průvod a Ježíškovy matičky, dvě mladé dívky ve svátečních krojích, nesou na Velikonoční neděli do kostela nazdobenou sochu Krista a koná se mše. To je jedinečná tradice, kterou dodržují v Bělkovicích-Lašťanech na Olomoucku.

17.4.2017
SDÍLEJ:

Ježíškovy matičky - tradiční velikonoční průvod v Bělkovicích-LašťanechFoto: Deník / Barbora Burešová

Průvody se z obce vydávají hned dva – z Bělkovic míří do kostela v Dolanech a z Lašťan do Bohuňovic.

Ježíškovy matičky doprovází ještě sedm mládenců.

„Do kostela se totiž nesou kromě sochy Krista i jeden kříž a šest praporců, kterým se říká korouhve a znázorňují křížovou cestu," vysvětlila Eva Zatloukalová, která bělkovickou Slavnost matiček organizuje už desátým rokem.

Od školy průvod vychází ke kapličce, odkud matičky vezmou sochu Krista a za doprovodu kapely pokračuje až ke kostelu v Dolanech.

„Tradice má souvisí i s tím, že v Bělkovicích nemáme kostel, a v minulosti, kdy mohlo být pro některé třeba starší lidi obtížné dojít až do kostela, se udělal jenom oltář se soškou Krista a tam se konala mše. Na Velikonoční neděli se potom soška slavnostně vrátila do kostela," dodala Zapletalová.

Matičky v Bělkovicích a Lašťanech mají dokonce rozdílné kroje. Ty z Bělkovic mají slavnostní starohanácké kroje s širokou bílou sukní a vysoký zdobený květinový věnec, matičky z Lašťan mají tradiční hanácké kroje.

„Oblékali nás v neděli asi necelou hodinu. Průvod je v tom kroji trochu náročnější, třeba ten věnec je těžší, než se zdá," sdělila letošní bělkovická matička Sabina Mádrová.

Hanácké Ježíškovy matičky
Velikonoční průvod, který se dříve udržoval ve více obcích v okolí Olomouce, v současnosti je pravidelně k vidění v Bohuňovicích a Bělkovicích.
Ježíškovy matičky ve velikonočním procesí představují Pannu Marii.
V Bělkovicích-Lašťanech a Bohuňovicích jdou v sobotu odpoledne dvě dívky doprovázené mládenci v průvodu obcí ke kostelu. Na sobě mají typický úbor, který se skládá z bílého šátku a černých šatů.
Bělkovická oslava se drží původního slavnostního hanáckého kroje, matičky z Bohuňovic mají šaty jednodušší.
Po mši v kostele žádají o vydání Ježíše Krista za symbolických třicet stříbrných.
Kněz jim dá kříž či sošku Ježíše Krista a svícen, a po mši pokračují tichým průvodem, většinou do kulturního zařízení nebo školy, kde kříž připravují na nedělní ranní vzkříšení.
V neděli ráno jsou pak oděné do černého šátku a bílých šatů na znamení, že Ježíš vstal z mrtvých.
Průvody nebo procesí matiček z Lašťan a částí Bohuňovic Moravské Loděnice a Trusovice směřují každoročně na Bílou sobotu a Velikonoční neděli do bohuňovického kostela, matičky z Bělkovic chodí do kostela v Dolanech.

Autor: Redakce

17.4.2017 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Ilustrační foto.

Jeseníky zalijí vydatné srážky, voda v řekách stoupne

Tvarůžkový festival na Horním náměstí v Olomouci
12

Tvarůžkový festival zaplní centrum Olomouce. Letos větší a delší

Průmyslová zóna v Řepčíně? Ne bez napojení na dálnici, říká radnice

Pokud by měl v Křelovské ulici v Řepčíně na kraji Olomouce vzniknout průmyslový areál s několika sty zaměstnanci, má město podmínku, aby doprava nezatížila okolí. Jelikož napojit lokalitu přes kruhový objezd u Globusu nepůjde, hledá spolu s investorem jiný způsob.

DOTYK.CZ

Většina úvěrových firem jsou predátoři. Exekucím čelilo 843 tisíc lidí

Lidé by si měli dávat pozor nejen na úvěrové společnosti, z nichž je predátorských či lichvářských přes devadesát procent, tvrdí tvůrci Mapy exekucí.

Padlí Američané mají u Bystrovan pomník. Autor jej obnovil v 93 letech

Sedm amerických letců, kteří zahynuli 18. prosince 1944, připomíná nový dřevěný kříž na kamenném podstavci u cyklostezky na pravém břehu Bystřice u Bystrovan.

Olomoucký majáles zve na Emmu Smetanu, Lenku Dusilovou i zábavu v parku

Koncerty, divadelní představení, workshopy, interaktivní prezentace více než padesáti neziskovek nebo bohatý sportovní program pro celou rodinu slibuje sedmý ročník Olomouckého majálesu Univerzity Palackého.

Předvolební speciál deníku: Jak splnila vláda své sliby?

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies