VYBRAT REGION
Zavřít mapu

"Zimní" jarní Flora je tady. Co nabídne?

S tajemnou tváří světa se letos představí návštěvníkům jarní etapa Flory Olomouc. Mezinárodní květinová výstava a zahradnický veletrh se v Olomouci pod tímto názvem konají už po padesáté, tentokrát výstaviště ožije od čtvrtka 20. do neděle 23. dubna.

19.4.2017
SDÍLEJ:

Příprava exponátů do floristické soutěže v rámci Flory Olomouc 2017Foto: Deník / Jiří Kopáč

Příchozí se mohou těšit na fantastickou Afriku, karnevalové Benátky, expozici Thajska, výstavu bonsají nebo třeba na večerní prohlídku.

Nejstarší a také nejproslulejší výstavnická akce svého druhu v České republice tentokrát ponese motto Tajemná tvář světa.

„Zveme všechny návštěvníky na úchvatný průlet světem, jehož spojovacím bodem jsou masky všech možných podob,“ uvedl k návštěvě jarní Flory ředitel olomouckého výstaviště Jiří Uhlíř.

Slavnostní večerní nasvícení

Hlavní expozice v největším pavilonu A pak na několika zastaveních odkryje tajemství, které masky skrývají.

„Masky ukazují, jak je svět pestrý. Středu pavilonu dominuje velká skála na které sedí drak, návštěvníci tak mohou procházet dračí slují ve které na ně čeká překvapení,“ uvedla garantka výstavy Jana Jirovská a doplnila, že letos se podařilo domluvit spolupráci s Thajským královstvím, které bude mít svou expozici v zadní části pavilonu.

„Kromě artefaktů, které budou přímo z Thajska se bude tančit i malovat na tradiční papírové deštníky,“ podotkla garantka.

Téma masek se pak bude prolínat i letošní floristickou soutěží konanou a vyhlašovanou Svazem květinářů a floristů tradičně právě během jarní Flory, tentokrát se soutěžící budou inspirovat výpravným filmem Avatar.

Jana Jirovská ještě dodala, že celá hlavní expozice bude opět k vidění ve slavnostním nasvícení v rámci večerní prohlídky v pátek 21. dubna od 20 do 22 hodin. Podmanivý hudební doprovod obstarají prohlídce bohyně kapely Vesna.

Přírodní maskování

Převleky a maskování nejrůznějších podob v podání samotné přírody budou hrát hlavní roli taky v pavilonu C, a to díky Českému zahrádkářskému svazu.

Ten představí svou expozici nazvanou Kamufláží k přežití, která návštěvníky seznámí s rafinovanými metodami maskování, jimiž se rostliny a živočichové více či méně úspěšně snaží odolávat nástrahám okolního světa.

Pavilon E zase návštěvníkům nabídne expozici bonsají vytvořenou ve spolupráci s Bonsai museum Isabelia ze Starého Města u Uherského Hradiště. Nebude chybět ani odborná poradna a možnost zakoupení bonsají.

Hanácká včela

Po úspěchu včelařské výstavy, která byla součástí loňské letní etapy Flory Olomouc, se tento projekt opět vrací do Smetanových sadů, tentokrát při jarní Floře a pod názvem Hanácká včela.

V pavilonu H tak budou vedle samotných včelstev a úlů k vidění také včelařské potřeby a pomůcky, chybět nebudou ani tematické přednášky a poradny i prodej medu nebo medoviny.

„Naopak poprvé budou mít své místo na olomoucké květinové výstavě také Farmářské trhy Flora v Rudolfově aleji Smetanových sadů. Nabídnou produkty regionálních prodejců,“ uvedl mluvčí Výstaviště Flora Adam Fritscher.

Zazpívá Leona Machálková

Součástí jarní výstavy je opět veletrh drobné zahradní mechanizace Hortifarm a oblíbené Jarní zahradnické trhy a stejně jako v předchozích letech nabídne jarní Flora Olomouc bohatý doprovodný program, jehož stěžejní část se uskuteční na scéně Samba naproti palmovému skleníku.

V pátek a sobotu bude zdejší pódium patřit pásmu časopisu Receptář s lidovkami a country písničkami v podání populární skupiny Vinš Duo, v pátek ožije vystoupením Jana Vančury, v sobotu zase koncertem populární zpěvačky Leony Machálkové, chybět nebudou ani besedy, soutěže, poradna Vlastimila Šindeláře i kuchařské recepty.

Brány jarní Flory Olomouc 2017 budou otevřeny denně od 9 do 18 hodin. Kompletní informace zájemci najdu na www.flora-ol.cz 

Co kde najdete?

Pavilon A

Hlavní květinová expozice letošní jarní Flory nese název Tajemná tvář světa a návštěvníky zavede na fantastickou cestu světem jejímž hlavním spojovacím motivem jsou masky všeho druhu. Téma masek se pak bude prolínat i letošní floristickou soutěží konanou a vyhlašovanou Svazem květinářů a floristů tradičně právě během jarní Flory, tentokrát se budou inspirovat výpravným filmem Avatar. Hlavní expozice bude opět k vidění ve slavnostním nasvícení v rámci večerní prohlídky v pátek 21. dubna od 20 do 22 hodin. Podmanivý hudební doprovod obstarají prohlídce bohyně kapely Vesna.


Terasa Pavilonu A

Na terase pavilonu A budou moci zájemci mimo jiné ochutnat a případně i zakoupit vybrané kvalitní produkty oceněné značkou Regionální potravina.

Pavilon C

Převleky a maskování nejrůznějších podob v podání samotné přírody budou hrát hlavní roli taky
v pavilonu C, a to díky Českému zahrádkářskému svazu. Ten představí svou expozici nazvanou Kamufláží k přežití, která návštěvníky seznámí s rafinovanými metodami maskování, jimiž se rostliny a živočichové více či méně úspěšně snaží odolávat nástrahám okolního světa.

Pavilon E

Pavilon E nabídne návštěvníkům expozici bonsají vytvořenou ve spolupráci s Bonsai museum Isabelia ze Starého Města u Uherského Hradiště. Nebude chybět ani odborná poradna a možnost zakoupení bonsají.

Pavilon H

Výstava Hanácká včela bude k vidění v pavilonu H. Vedle samotných včelstev a úlů budou k vidění také včelařské potřeby a pomůcky, chybět nebudou ani tematické přednášky a poradny i prodej medu nebo medoviny.

Farmářské trhy Flora

Poprvé budou mít své místo na olomoucké květinové výstavě také Farmářské trhy Flora. Ty se rozprostřou v Rudolfově aleji Smetanových sadů a návštěvníkům nabídnou kvalitní certifikované produkty regionálních prodejců.

Jarní zahradnické trhy a Hortifarm

Součástí jarní výstavy je opět veletrh drobné zahradní mechanizace Hortifarm a oblíbené Jarní zahradnické trhy. Na zahrádkáře, kutily či chalupáře na nich čeká pestrá nabídka květin, zeleniny, semen, okrasných rostlin, školkařských výpěstků a v rámci Hortifarmu také zahradnických pomůcek, mechanizace a dalších potřeb k jejich bohulibé činnosti. To vše v pavilonech G a také na venkovních plochách Smetanových sadů.

Scéna Samba

Stěžejní část doprovodného programu se uskuteční na scéně Samba naproti palmovému skleníku. V pátek a sobotu bude zdejší pódium patřit pásmu časopisu Receptář s lidovkami a country písničkami v podání populární skupiny Vinš Duo, v pátek vystoupení Jana Vančury, sobotu koncertu Leony Machálkové. Zaplní se i besedami, soutěžemi, poradnou Vlastimila Šindeláře či kuchařskými recepty.

Sbírkové skleníky

Po dobu výstavy budou ve Smetanových sadech také otevřené sbírkové skleníky s exotickou květenou i univerzitní botanická zahrada se zajímavými rostlinnými exponáty. Návštěvníci mohou zamířit i do botanické zahrady a rozária Výstaviště Flora Olomouc v dalším z městských parků - Bezručových sadech. Vstupné je zdarma.

Smetanovy, Čechovy a Bezručovy sady

Zelený areál všech tří parků nabídne návštěvníkům na 75 tisíc cibulovin. Převažují tulipány různých odrůd, v záhonech ale kvetou také krokusy, modřence, hyacinty a narcisy.

Vlakem ČD na Floru za polovinuOficiálním dopravcem jarní Flory jsou letos opět České dráhy. Pro všechny, kteří zamíří na květinovou výstavu, připravily speciální nabídku VLAK+. Do Olomouce a zpět se tak návštěvníci Flory dostanou odkudkoliv z České republiky za polovinu jízdného. Při cestě do Olomouce cestující nárok na slevu prokazovat nijak nemusí, stačí, když o slevu na pokladně požádá. Při cestě zpět však musí při kontrole jízdních dokladů předložit jízdenku VLAK+ Flora označenou razítkem, které získá přímo na výstavišti v expozici Českých drah.


Parkování

Největší kapacitu nabízí venkovní parkoviště P6 obchodní galerie Šantovka, které je pro návštěvníky Flory zdarma. Dále je možné využít parkování u Právnické fakulty UP na třídě 17. listopadu či v podzemních garážích na ulici Hanáckého pluku nebo u hlavního nádraží ČD. Ze všech parkovišť je areál výstaviště dostupný pěšky nebo MHD.

MHD

Z důvodu rekonstrukce ulice 1. máje nebudou během jarní ale ani letní a podzimní etapy mezinárodní květinové výstavy a zahradnického veletrhu Flora Olomouc 2017 jezdit přes centrum Olomouce tramvaje. Dopravní omezení se dotknou i jízdních řádů na zastávce Výstaviště Flora před pavilonem A, směrem z hlavního nádraží se na ni dostanete linkami 1 a X4 a z Nových Sadů a od Šantovky linkou X3. Pro cestu od Neředína volte přestup na zastávce Okresní soud. „Po celou dobu výstavy budou na vlakovém nádraží informátoři, kteří pomohou s orientací, jak se na výstaviště dostat a bude jezdit i historický motoráček Hurvínek,“ řekl ředitel výstaviště Flora Jiří Uhlíř.

Vstupné

Brány jarní Flory Olomouc 2017 budou otevřeny denně od 9 do 18 hodin. Plné vstupné činí 150 Kč na místě a 120 při online prodeji přes internet, zlevněné pro důchodce a studenty 80 a pro děti od
6 do 15 let 30 korun. Za rodinné vstupné pro dvě dospělé osoby a jedno až čtyři děti zaplatí návštěvníci 250 korun v online předprodeji a 300 na místě, děti do 10 let v doprovodu rodičů
a návštěvníci s průkazem ZTP a ZTP/P mají vstup na výstaviště zdarma. Speciální vstupné pro žáky a studenty včetně pedagogického doprovodu v počtu nejméně deseti osob pak činí 20 korun na jednoho.

Autor: Petra Pášová

19.4.2017 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Ilustrační foto

Turistku v Olomouci okradli na Horním náměstí

Výběh vlků Hudsonových v olomoucké zoo
AKTUALIZOVÁNO
4 5

V olomoucké zoo vlk pokousal dítě, policie hledá svědky

Sigmu vyzve v poháru Hlučín, do Holice zamíří Zbrojovka Brno

Los 2. kola MOL Cupu odhalil soupeře pro fotbalové celky z regionu.

Buc je zpátky v Moře. KHL nevyšla, tak vyhrál titul na Slovensku

Pamatujete na předloňskou elitní lajnu ve složení Laš – Knotek (později Herman) – Buc, která si díky svým výkonům vysloužila respekt celé extraligy?

První polistopadový rektor UP Josef Jařab slaví osmdesátiny

Emeritní rektor Univerzity Palackého v Olomouci Josef Jařab ve středu slaví osmdesáté narozeniny.

V podkroví můžete mít své království

Bydlení na košické Hlavní ulici vyhledávají nejen zahraniční studenti, ale také manažeři pracující v nedalekých administrativních centrech. Zážitek z bydlení v centru města přináší originálně zrekonstruované podkroví starého měšťanského domu.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení