Dva prototypy si už nyní mohou lidé na náměstí u Arionovy kašny prohlédnout i vyzkoušet.

Nákupem nových laviček završilo město s architekty rekonstrukce Horního náměstí několikaletou debatu, jak by měly vypadat a z čeho by měly být vyrobené.

Zároveň však radnice otevřela ihned pozapomenutou diskuzi o osvětlení centra města.

Dřevěné lavičky červené barvy byly součástí mobiliáře, kterým architekti dokončili opravu Horního náměstí. Dlouho však nevydržely.

Déšť, slunce a další povětrnostní podmínky jim daly zabrat tak, že se začaly loupat, praskat a některé kusy se rozpadaly.

Po několikaletých peripetiích a debatách se nyní architekti s městem shodli na nových lavičkách.

„U Arionovy kašny se mohou lidé podívat, jak vypadají. Jsou velmi podobné těm předchozím, jsou však vyrobené z jiného materiálu. Měl by vydržet více než dřevo, ze kterého byly ty původní,“ popsal náměstek primátora Martin Major.

Nové lavičky jsou z lité pryskyřice smíchané s drceným sklem červené a průhledné barvy, opěrky a sedáky mají tloušťku zhruba dva centimetry.

„Litá pryskyřice je odolný materiál, který jsme v Olomouci použili už podruhé. Poprvé jsme z něj vyrobili tabulku, která připomíná zařazení Sloupu Nejsvětější Trojice do památek UNESCO. Na desce si mohou lidé všimnout, že ani po jedenácti letech není zničená či jinak poškozená,“ podotkl Jan Šépka, jeden z architektů Horního náměstí.

Za lavičky skoro půl milionu

Ověřit si kvalitu a odolnost laviček měli za úkol úředníci magistrátu. Radnice totiž požadovala, aby sedáky vydržely i útoky vandalů.

„Naši zaměstnanci se je snažili různými způsoby poničit. Není to téměř možné. Lavičky navíc váží přes sto dvacet kilo, takže by je neměl ani nikdo krást,“ vysvětlil Major.

Město objedná čtyřicet kusů, které by měly dorazit během března a dubna před zahájením letošní turistické sezony.

„Jedna lavička nás vyjde na jedenáct a půl tisíce korun. Celkově tedy zaplatíme 460 tisíc korun,“ doplnil Major.

Architekt Jan Šépka je rád, že se podařilo nakonec s městem dohodnout tak, že nebyl narušený koncept rekonstrukce Horního náměstí.

„Došli jsme společně ke kompromisu, čehož si vážím. Lavičky budou vypadat v podstatě jako ty původní, jen budou z jiného materiálu. Po několikaleté diskuzi jsme se nakonec dobrali k příznivému závěru,“ podotkl architekt.

Sirky architekti nechtěli

Debatu nad vzhledem a kvalitou laviček tedy město s architekty uzavřelo. Radní však nemeškali a ihned otevřeli jednání o dalším nedostatku Horního náměstí, a to o osvětlení, které nyní zajišťují lampy Olomoučany nazývané "sirky".

Vyhlásili totiž výběrové řízení na dodavatele lamp na Dolní náměstí, které letos čeká rozsáhlá rekonstrukce.

„Právě řešení osvětlení na Dolním náměstí znovu otevřelo diskuzi nad lampami na Horním náměstí. Chceme s architekty jednat o změně a pokusit se s nimi najít nějakou shodu,“ nastínil primátor města Martin Novotný.

Architektonický tým se debatě nebrání. Autoři nové podoby Horního náměstí také nejsou se stávajícími lampami spokojeni.

Podle původního návrhu měly centrum města totiž osvětlovat zcela jiné lampy, které měly mít podobu takzvaných plácaček.

Moderní osvětlení se však architektům nepodařilo prosadit. Na náměstí proto jako kompromis skončily "sirky", které podle mnohých Olomoučanů nedávají dostatek světla. Zda se podaří je vyměnit, však není nyní jasné.