Jednasedmdesátiletý Jiří Soušek sleduje čapí generaci na komíně v Erbenově ulici každoročně. Zapisuje si, kdy dlouhonozí ptáci po zimě dosednou na komín, kdy vyvedou mladé a kdy letní útočiště opustí. Každodenní netuctovou podívanou z okna svého bytu ve druhém patře dokumentuje fotoaparátem i videokamerou. "Letos přiletěli 28. března, zhruba jako vloni. Párek. Jsou to ti mladí, kteří z hnízda odlétli vloni 1. září. Vrátili se," líčil zasvěceně pozorovatel ptačího života.

O čápech mluví až obdivně. "Pozoroval jsem je, jak přiletěli. Nechápu, že po překonání desítky tisíc kilometrů jsou tak čilí. Ihned začali spravovat hnízdo. To já, když jdu jen do lékárny, jsem znavený," popisoval návrat čápů. Samice podle důchodce už v těchto dnech sedí na vejcích. "Už moc nelétá. Buďto sedí v hnízdě, anebo jen zakrouží kolem a hned si zase sedne. Čáp nosí družce samé dobroty: žáby, hraboše, užovky," vypočítával tajný pozorovatel z obsahu čapího jídelníčku.

Čápi na komíně poblíž rušné Palackého ulice dříve nehnízdili. Podle místních si komín bývalé sýpky oblíbili zhruba před pěti lety. "My jsme rádi. Těšíme se na ně, a když jsou tady, strávím u okna hodně času. Že jim ale nevadí ten ruch kolem," stará se o rodinku důchodce. Předpovídá, že opeření sousedé přivedou mladé na svět někdy v červnu. "To pak budou mít oba napilno, aby hladová mláďata uživili," těší se na letní ruch kolem hnízda. Nejraději má ale období, kdy dospělí ptáci učí potomky létat. "To vezmu kameru a točím. Je to nádhera," popisuje nejoblíbenější zážitky.

Koncem léta se každoročně s čapí rodinkou mířící do afrických zimovišť loučí. "Vloni odlétli trochu později než obvykle - 1. září. Teď ale teprve přilétli a do září je i nás čeká jistě nejedno dobrodružství," dodal muž, o jehož sezonním koníčku vědí i obyvatelé ze sousedství.