VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Hasiči z Olomouce pomáhají zaplavené Praze, vojáci mají pohotovost

Olomouc  – Ještě v neděli večer sloužili v Olomouci běžnou směnu. O pár hodin později už ale skupinka olomouckých profesionálních hasičů seděla v autě a jela pomáhat obyvatelům zaplavené Prahy.

3.6.2013 6
SDÍLEJ:
Fotogalerie
16 fotografií

Hasiči pomáhají zaplavené PrazeFoto: DENÍK/Martin Divíšek

Od pondělního časného rána odčerpávají hasiči z Olomoucka vodu z pražské kanalizace, která stále více zaplavuje Zbraslav a ohrožuje tamní rodinné domy.

Běžná nedělní směna se pro několik olomouckých profesionálních hasičů kvůli neustálému zhoršování povodňové situace v Praze změnila na mimořádnou.

Místo toho, aby si šli po práci odpočinout domů a načerpat síly na další den, sbalili potřebné vybavení a jeli pomáhat do Prahy.

„Někteří jsme na stanici dorazili v neděli z domova, pár kolegů ještě odpracovalo běžnou víkendovou službu. Připravili jsme velkokapacitní čerpadlo a o půl jedné v noci s ním vyrazili směr Praha. Cestou nás pražští kolegové navigovali, kam přesně máme jet pomáhat. Od pondělního rána čerpáme vodu ve Zbraslavi," řekl velitel čety olomouckých profesionálních hasičů Tomáš Kvapil.

Společně se šesti dalšími muži se střídá u obsluhy velkokapacitního čerpadla, které zvládne za jedinou sekundu nasát až 1 500 litrů vody.

„Jsme na místě, kde se povrchová a dešťová kanalizace stéká do Vltavy. Běžně je tato oblast chráněna tzv. zpětnými klapkami, ty ale bohužel pod návaly vody vypověděly službu. Voda z přeplněné kanalizace se vrací přímo do části Zbraslav a hrozí, že zaplaví zdejší rodinné domy. Stále ještě nedošlo ke kulminaci, vodu zadržují protipovodňové stěny a zábrany," popsal aktuální situaci Kvapil.

Bydlí v loděnici, bez tepla a elektřiny

Odhaduje, že hasiči z olomoucké centrální stanice zůstanou v hlavním městě přibližně po dobu čtyř až pěti následujících dnů. Záleží také na tom, jak bude potřeba vystřídat další kolegy, kteří zatím slouží běžné směny na olomoucké centrále.

„V Praze jsme prozatím ´ubytovaní´ v nedaleké loděnici. Není tam sice teplá voda, topení ani elektřina, ale je tam aspoň sucho. Nejhorší je právě to, jak silně tady pořád prší. Od časného rána, co jsme přijeli, ještě ani na pár minut déšť neustal," poznamenal Kvapil.

U hasičského sboru slouží řadu let a zažil už několik povodní. Nedá se však říci, že by měly všechny stejný průběh. Například v roce 1997 zachraňoval s kolegy v olomoucké městské části Chomoutov tamní obyvatele přímo ze zaplavených rodinných domků, kteří odmítali své domovy opustit.

„Tam to bylo hodně náročné. Brodili jsem se za nimi až po prsa ve vodě, nakládali je do loděk a složitě převáželi na bezpečná místa. Zásah, který teď děláme ve Zbraslavi je spíše technického rázu. Hladinu vody musíme co nejvíce snížit, aby nebyly zaplaveny okolní domy. Část obyvatel v nich zůstává, část už byla evakuována," dodal Kvapil.

Olomoučtí vojáci jsou v pohotovosti

Do oblastí zasažených povodněmi v Čechách jsou připraveni vyrazit i vojáci olomoucké záchranné roty.

„Od 10. hodiny jsme v pohotovosti. Kromě dovolených jsou stahováni všichni lidé z náhradního volna, čekáme na další instrukce. Na rozkaz jsme připraveni zasáhnout," uvedl v pondělí v poledne mluvčí Samostatné záchranné roty Olomouc Jiří Zbránek.

Pokud by bylo potřeba, vyrazí vojáci i s obojživelnými pásovými vozidly, mohou poskytnout i stany pro nouzové ubytováni pro evakuované obyvatele.

Armáda je připravená nasadit celkem dva tisíce vojáků na případné odstraňování následků povodní. V Praze již jsou tři stovky vojáků z Žatce a Chrudimi, kteří pomáhají při stavbě protipovodňových zátarasů.

Do Prahy už z Olomoucka odjely desítky pomocníků 

Do Prahy se z Olomouckého kraje od nedělního poledne vydal již početný zástup pomocníklů z řad profesionálů i dobrovolníků: autobus se čtyřiceti hasiči, tým střelmistrů a potápěčů, skupina mužů s velkokapacitním čerpadlem a posádka speciálního týlového kontejneru.

A v záloze jsou připraveny desítky dalších.

Krajští hasiči pomáhali v noci na pondělí v okolí Čertovky, Kampy, Mánesova náměstí a v Holešovicích se stavbou protipovodňových zábran a hrází.

Pomocnou ruku tam k dílu přiložili také olomoučtí střelmistři a potápěči.

„V noci na pondělí do Prahy vyrazilo dalších sedm hasičů s velkokapacitním čerpadlem. Ve Zbraslavi nepřetržitě čerpají vodu za protipovodňovou stěnou, aby nedošlo k zaplavení tamních rodinných domů," uvedla mluvčí krajských hasičů Vladimíra Hacsiková.

V pondělí dopoledne odjel za touto skupinou také tzv. kontejner týlového zabezpečení. Ten je určený pro mimořádné zásahy při déletrvajících záchranných akcích. Jeho vybavení umožňuje delší pobyt mimo dosah elektrické energie, pitné i užitkové vody. Hasiči si v něm například mohou připravit teplé jídlo, mohou v něm také přenocovat nebo si při náročných zásazích odpočinout.

POVODNĚ v Čechách ON-LINE 

Autor: Magda Vránová, Daniela Tauberová

3.6.2013 VSTUP DO DISKUSE 6
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Olomouc ocenila nejlepší učitele v Moravském divadle
5

Olomouc i kraj ocenily nejlepší učitele. Tady jsou

Ilustrační foto
2 24

Kvůli tramvajím vzniknou na Nových Sadech tři světelné křižovatky

Náklaďák předjížděl traktor, skončil na boku v příkopu

Plně naložené nákladní auto sjelo do příkopu, když v úterý dopoledne předjíždělo traktor na silnici mezi obcí Slatinice a její místní části Slatinice-Lípy na Olomoucku. Nehoda skončila bez zranění, škoda je 160 tisíc korun.

Fakultkou už sviští potrubní pošta. Převeze krev i recepty

VIDEO / Víte, za jak dlouho se dostane vzorek krve z nejvzdálenější kliniky Fakultní nemocnice Olomouc do její centrální laboratoře? Díky nové potrubní poště to trvá pouhé čtyři minuty.

Lano a pevný stisk. Mrštné ženy a muži šplhali v Olomouci o ceny

Dva pokusy, lepší se počítá. Ze čtyř nebo dokonce osmi metrů visí lano a tu výšku je potřeba co nejrychleji zdolat. Šplhem.

Nahá kráska oživila skálu pod Bouzovem

Skalní masiv v lesích pod hradem Bouzov ozdobil neznámý nadšenec ženskými půvaby.

Předvolební speciál deníku: Jak splnila vláda své sliby?

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies