„Jsem hrozně rád, že se to kolegům z Jižní Moravy povedlo,“ řekl za soubor Miroslav Bílek.

„Celá veřejnost vnímá, že Jízda králů patří na Slovácko, ale z historických pramenů vyplývá, že to není čistě jen záležitost Slovácka nebo Jižní Moravy. Zasahuje do části Hané. A právě Jízda králů, kterou děláme my, je na Hané jediná. Některé soubory dělají jízdu, když má obec oslavu, nějaké výročí, tak jde průvod koní. Ale udržovaná tradice, to jsme jediní,“ poznamenal.

O tom, že by Olešnica usilovala o zápis na seznam kulturního nehmotného dědictví, její členové neuvažují.

„Ani by to nešlo, aby tam byly dvě jízdy. Beru to tak, že i ta naše, je svým způsobem, díky Vlčnovu zapsaná. Nesoupeříme slovácká a hanácká. Jízda králů je jen jedna, všechny popisují stejný zvyk. Výhody registrace jsem moc nezkoumal, ale další popularizace této akce, zviditelnění, je určitě pozitivní. Vždyť v každém cestovním průvodci jsou památky Unesco zvýrazněné,“ řekl Bílek.

Svatodušní obřadní objížďka na koních připadá v Doloplazech na začátek července, v době cyrilometodějských hodů. První jízda se v obci konala v roce 1977.

„Na Jižní Moravě žijí Jízdou králů celý rok, připravuje ji tam celé městečko. Doloplazskou jízdu dělá Olešnica o nějakých dvaceti dobrovolnících, navazujících na sebe další lidi, kteří pomáhají. Jsme ale určitě vlčnovské akci schopni konkurovat. Co se však týká organizátorského zázemí, nedá se to srovnat,“ doplnil Miroslav Bílek.