VYBERTE SI REGION

Haná si připomíná Josefa Brykse, válečného hrdinu z Bělkovic-Lašťan

Bělkovice–Lašťany – Dnes je to přesně sto let, kdy se 
v Lašťanech, místní části Bělkovic na Olomoucku, narodil válečný letec Josef Bryks. Kulaté jubileum významného rodáka si místní připomenou slavnostním programem i výstavou, kterou mohou zájemci navštívit ještě příští týden. „Osobně si myslím, že to je jedna z nejvýznamnějších oslav 
v naší obci za několik posledních let. Josef Bryks je hrdina druhé světové války, bojoval za svobodu a je třeba se k tomu i takto postavit. Slavnějšího rodáka nebo osobnost než je on, u nás v současnosti nemáme," vysvětluje starosta obce Tomáš Němčic.

18.3.2016
SDÍLEJ:

Josef Bryks - hrdina druhé světové války Autor: Archiv

Vzpomínka na československého vojáka, letce 
a účastníka protinacistického odboje a také na oběť komunistického teroru je ve vesnici stále patrná. Žije tam jeho synovec Karel Bryks a starší generace si na hrdinu stále ještě pamatuje.

„Jak lidé jméno Bryks ve vesnici vnímají? Mladší lidé 
o tom už moc neví, snad jen ti, co se zajímají o historii, ale starousedlíci samozřejmě ano. Na historii určitě nezapomínají," míní starosta.Josef Bryks - hrdina druhé světové války

Josef Bryks se narodil 
v Lašťanech, po spletitých cestách osudu se dostal do Velké Británie, kde sloužil nejprve v 310. českos­lovenské stíhací peruti RAF, v roce 1941 nastoupil k 242. stíhací peruti.

Byl sestřelen a vězněn, v roce 1945 byl osvobozen spojeneckými vojsky.

V roce 1948 chtěl odejít do Anglie, ale to se mu už nepodařilo.

Komunisti jej zatkli a odsoudili nejprve na deset let, později na dalších dvacet let vězení.

Nakonec ho přesunuli do jáchymovských dolů, v srpnu 1957 pak zemřel na infarkt.

„Narodil se přímo v Lašťanech, chodil do okolních škol a potom, co odešel do zahraničí, se sem už nikdy natrvalo nevrátil. Bohužel měl těžký osud. Ale jeho rodina tady žila dál, pocházel z osmi dětí, někteří žili v Lašťanech 
a jiní v okolí," pokračuje starosta.

Oslavy, které obec plánuje ve spolupráci s městem Olomouc, se chystají na dnešek. První část se ve 14 hodin odehraje v Olomouci, kde se u pamětní desky v ulici Hanáckého pluku položí květiny. Pak se hosté přesunou do Běl-kovic–Lašťan, kde se u pamětní desky Josefa Brykse odehraje pietní akt.

„Armáda nám slíbila poskytnutí dvou gripenů, které přeletí nad našimi hlavami, a také slavnostní salvy. Po pietním aktu se přesuneme do sokolovny, kde budou kromě občerstvení i dvě výstavy," popisuje program starosta obce.

Jedna expozice, věnovaná Josefu Bryk-sovi, byla už loni k vidění v kině Metropol v Olomouci. Druhá je pak zapůjčená z Polska 
a představuje letce druhé světové války, mezi nimi je i Josef Bryks.

„Výstava se pak přesune na sál bývalého pohostinství Parlament, kde budou od pondělí pravděpodobně do čtvrtka otevřené dveře pro školy a širokou veřejnost," dodává Tomáš Němčic.

Dnešní pietní akce - 18. 3. 2016

Olomouc, 14 hodin - položení kytice u pamětní desky v ulici Hanáckého pluku

Bělkovice-Lašťany, od 15.30 - hlavní pietní akt u pamětní desky Josefa Brykse, společenské setkání, doprovodný program a tematické výstavy v sokolovně

PROFIL JOSEFA BRYKSE Josef Bryks - hrdina druhé světové války

Narodil se 18. března 1916 v obci Lašťany, byl to československý voják a letec, účastník československého protinacistického odboje a oběť komunistického te­roru.

Byl sedmým z celkem osmi dětí hanáckého rolníka Františka Brykse a jeho ženy Anny, rozené Nasvetrové.

Vystudoval a odmaturoval na obchodní akademii v Olomouci a poté nastoupil na armádní školu pro jezdecké důstojníky v Košicích. Po jejím ukončení nastoupil na Vojenskou akademii v Hranicích, kde v průběhu studia přestoupil na letecké oddělení. Po vyřazení v hodnosti poručíka se specializací leteckého pozorovatele sloužil nejprve v této funkci, posléze se však přeškolil na stíhacího pilota.

Za okupace pomáhal organizovat útěky československých pilotů do Polska. Bryks sám po několika měsících civilního života uprchl do zahraničí. V Maďarsku byl ale zatčen, nějakou dobu vězněn a pak poslán na Slovensko. Odtud záhy uprchl a přes Maďarsko, Jugoslávii, Řecko, Turecko a Sýrii se dostal do Francie. Odtud byl evakuován do Velké Británie.

Nejprve sloužil v 310. českos­lovenské stíhací peruti RAF, po pár dnech byl ale přemístěn mezi některé civilní a logistické složky britského letectva. V dubnu 1941 nastoupil k 242. stíhací peruti. Spolu s ní prodělal výcvik na noční stíhací akce, ale posléze se účastnil denních leteckých akcí nad územím nepřítele. 17. června 1941 byl poblíž Lille sestřelen a po krátkém ukrývání byl zajat Němci .

Po svém zajetí se Bryks vydával za Brita a byl umístěn do zajateckého tábora. Pět krát se pokoušel o útěk, dvakrát měl k němu opravdu blízko. Jednou se pokusil uletět s Messerschmittem Bf 109 modifikovaném na noční stíhání (chytili ho na poslední chvíli), podruhé uprchl a připojil se k polské Zemské armádě. Chytli ho a krutě mučili. V roce 1945 byl osvobozen spojeneckými vojsky.

Obdržel řadu vyznamenání, mimo jiné Řád britského impéria, hodnost štábního kapitána a stal se učitelem angličtiny a teorie létání na Leteckém učilišti v Olomouci. Britové o něm v roce 1946 natočili film Srdce v zajetí (The Captive Heart).

Dne 2. května 1948 byl major Bryks zatčen pro přípravu útěku za hranice. Nakonec byl ve vykonstruovaném procesu odsouzen k deseti letům těžkého žaláře, později dostal dalších dvacet let navíc. Ve vězení se choval vzpurně, držel protestní hladovky a odmítal se podřizovat vězeňskému režimu. Nakonec byl přesunut do jáchymovských dolů do dolu Rovnost v Jáchymově.

Zemřel na infarkt v noci z 11. na 12. srpna 1957. Jeho ostatky nebyly rodině vydány a urna byla tajně pohřbena na hřbitově v Motole. Toto místo bylo identifikováno až v roce 2009.

Po listopadu 1989 byl částečně rehabilitován, v roce 1991 in memoriam povýšen na plukovníka. V rodných Lašťanech mu byla 4. června 1994 odhalena pamětní deska a v roce 2004 mu byla in memoriam udělena Cena města Olomouce za hrdinství a odvahu za 2. světové války. O dva roky jej soud plně rehabilitoval, 28. října 2006 mu byl in memoriam propůjčen Řád Bílého lva vojenské skupiny II. třídy a o dva roky později jej prezident Václav Klaus povýšil in memoriam do hodnosti brigádního generála.

Po Josefu Bryksovi je pojmenována jedna z pražských ulic na sídlišti Černý Most II a také jedna z ulic v Olomouci-Slavoníně. (zdroj: wikipedie.cz)

Autor: Petra Pášová

18.3.2016 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

Jak vidí Němci Čechy: Čerpají unijní peníze, uprchlíky nechtějí

Češi a jejich země nejsou v německém tisku hojným tématem. Kromě sportovních rubrik Česká republika zaujme německá média výjimečně. O Češích pozorný německý čtenář novin ví jen to, že nechtějí přijímat uprchlíky – v čele s prezidentem Milošem Zemanem. Jejich ministr financí Andrej Babiš je miliardář, který stojí ve střetu zájmů kvůli čerpání dotací pro své firmy, jež by měl zároveň jako ministr kontrolovat.

AKTUALIZOVÁNO
Náraz náklaďáku do mostu u Němčic nad Hanou zastavil provoz na frekventované trati Nezamyslice - Přerov

Náraz do mostu zastavil vlaky. Řidič stačil zabránit tragédii

Olomoucký kraj – Těžká nehoda, při níž nákladní automobil narazil do železničního mostu, se stala v pátek odpoledne v Němčicích nad Hanou.

Kam o víkendu? Na letadla, francouzskou zábavu i guláše

Olomoucko - Pokud ještě nemáte program na tento týden, podívejte se na naše tipy.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2016, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies