Rozhodla o tom Regionální rada, jejímž předsedou je olomoucký hejtman Martin Tesařík. Ta vypisuje okruh oblastí, do nichž peníze z Regionálního operačního programu Střední Morava (ROP SM) půjdou, a určuje i maximální výši příspěvku na jeden projekt. Schvaluje také konkrétní záměry.

KAM POSLALA RADA 613 MILIONŮ: PŘEHLED PROJEKTŮ V KRAJI

Na rozvoj golfu mohl zájemce získat z veřejných peněz až šedesát milionů korun. Tuto částku má obdržet soukromá společnost Golf Jeseníky, která plánuje stavbu zcela nového areálu ve Velkých Losinách.

„Chceme vybudovat kompletně nové osmnáctijamkové hřiště s šestijamkovou akademií a další zázemí. Pokud se nám podaří vše splnit, mohlo by se začít budovat letos na podzim,“ uvedl Bohumil Fučík, předseda představenstva společnosti, který je zároveň šéfem firmy Lesy Ruda. Nový areál by nabídl práci dvaceti lidem.

Proč 60 milionů do Vésky?

Šedesát milionů by ale mohl získat také Golf Club Olomouc na své hřiště v Dolanech-Vésce. Sportoviště zde funguje již několik sezon. Podle názvu projektu by peníze měly jít na zkvalitnění služeb a dobudování doprovodné infrastruktury areálu. Co to znamená konkrétně?

Od prezidenta klubu se Olomoucký deník detaily nedozvěděl.

„Uspěli jsme teprve v prvním kole a jsme v půli cesty k získání financí. Vše bude záležet na dalších krocích a také na příslušných orgánech, které budou dále projekt posuzovat,“ řekl Jan Kalabis.

O něco sdílnější byla mluvčí ROP SM.

„Realizací projektu dojde k vybudování nezbytného zázemí tak, aby byly v areálu poskytovány komplexní služby klientům a ostatním návštěvníkům na požadované úrovni,“ uvedla mluvčí Renata Škrobálková.

Upřesnila, že se jedná o stavbu nové klubovny, pokojů pro 21 lidí a restauraci s alternativně školicími prostorami. Dále by mělo vzniknout parkoviště, cesty uvnitř areálu a skladové prostory. Ve Vésce by díky tomu přibyla čtyři nová pracovní místa.

Golf je prý jednou z nejvyhledávanějších aktivit

Peníze, které by měly jít na podporu areálů, jsou součástí jedné ze tří priorit Regionálního operačního programu, ve výše uvedených případech na rozvoj cestovního ruchu. Celková částka 613 milionů však poputuje i na obnovu silnic, cyklostezek, do sociálního sektoru a volnočasových aktivit.

„Je třeba si uvědomit, že peníze z EU slouží na rozvoj dopravy, obcí a také cestovního ruchu. Podle průzkumů je golfový sport jednou z nejvyhledávanějších aktivit v rámci cestovního ruchu. Na střední Moravě máme pouze jedno mistrovské hřiště, a to ve Vésce. Zatím se jedná víceméně o klubovou záležitost, ale časem by se měla stát i aktivitou pro širokou veřejnost. Tuto oblast je třeba podporovat,“ sdělila Djamila Králíková ze Sdružení cestovního ruchu Střední Morava.

Aquapark v Jeseníku neprošel

Jenže turisty chtělo nalákat i město Jeseník. Jeho projekt velkého wellness centra s aquaparkem však Regionální rada neschválila. Podle starosty Jeseníku se tím ani nezabývala.

„Strávili jsme nad tím dva a půl roku a přípravy nás stály už třináct milionů korun. Nemám oficiální stanovisko, ale prý v něm byly chyby,“ uvedl jesenický starosta Petr Procházka.

Plánované centrum bylo prioritou, na které se shodlo pět obcí, které kvůli tomu nežádaly peníze na menší projekty a svou pozornost věnovaly právě wellness centru.

„Je to obrovská škoda. Jeseníky potřebují zvýšit svou úroveň v povědomí turistů a takovýto objekt tu chybí,“ sdělil Václav Pták ze sdružení Jesenická rozvojová.

Litovel na koupaliště nedostala ani polovinu

V rámci volnočasových aktivit šlo žádat maximálně o dvacet milionů korun. Necelou tuto částku by mělo získat město Litovel, kde chtějí opravit městské koupaliště.

„Je mi líto, že nešlo získat víc, protože na revitalizaci koupaliště bude potřeba takových padesát pět milionů korun. Zbytek peněz budeme muset najít ve svých rezervách či si je půjčit,“ sdělil Vojtěch Grézl, starosta Litovle, s tím, že o tom, jestli se do opravy vůbec pustí, budou rozhodovat ve čtvrtek na zastupitelstvu.

Regionální rada rozhoduje jednak o schválení projektů, ale také o evropských penězích, které do jednotlivých lokalit posílá Evropská komise.

„Pro období 2007 až 2013 získal Olomoucký a Zlínský kraj 17,7 miliardy korun. O tom, do kterých oblastí jakou část peněz vloží, rozhoduje Regionální rada. Své rozdělení peněz a jejich efektivitu bude poté muset Evropské komisi prokázat,“ uzavřela Škrobálková.