Policisté slavili dvacáté výročí a na den otevřených dveří pozvali i školy.

Zvídaví školáci připravili policistům i několik zábavných okamžiků.

„Jezdí aspoň dvě stě? Ne? Tak to bych nejel,“ usoudil nad motorkou, jakou používají dopravní policisté, jeden z šesťáků. Kluky zajímalo hlavně ovládání motorek, které jsou schopné vyfotit či natočit řidiče, kteří porušují předpisy.

„Jsou vybavené radarem, což samozřejmě používáme při překročení rychlosti, a také z nich lze natáčet kamerový záznam. To používáme například při zakázaném předjíždění,“ popsal Libor Loutocký z dopravního inspektorátu.

Mezi motorkami nechyběla ani terénní, kterou využívají přímo policisté z Velké Bystřice. „Máme tu chatoviště a část Libavé. Tuto motorku používáme třeba při preventivních kontrolách chat,“ poznamenal policista Petr Kopřiva.

Bezprostřednost dětí rozesmála olomouckou policejní mluvčí Marii Štrbákovou, která školáky poučovala o zásadách osobní bezpečnosti. „Víte, co je návyková látka?“ zněla jedna z jejích otázek.

„Šlukneš si a nemůžeš přestat,“ vysvětlila krátce a trefně dvanáctiletá Danka. Jaké mají školáci názory na policii, ukázaly nejlíp ze všeho obrázky, které během dopoledne vytvořili. Snad na všech měli muži zákona široká ramena a svaly tak vypracované, že jejich paže připomínaly nafukovací balonky.

Za volantem

Většina dětí využila možnost usednout za volant policejního auta a spustit veškerou signalizaci, kterou policisté používají. V okolí aut proto nebylo chvílemi slyšet vlastního slova.

„No, asi bych chtěl být policajt. Seděl jsem ve všech autech a dobrý,“ komentoval páťák Michal Kristen, který si vyzkoušel i kevlarovou vestu, jakou používají příslušníci pořádkových jednotek.

Ve výstroji

„Plná výstroj váží asi patnáct kilogramů. Používá se při pochodech radikálů nebo usměrňování fanoušků,“ vysvětloval Tomáš Kubíček z pořádkové jednotky oddělení hlídkové služby v Olomouci. Štíty, tonfy a teleskopické obušky zajímaly hlavně kluky. Policisté měli co dělat, aby dohlédli na to, aby se při hraných půtkách děti nezranily.

Otevřené dveře měl i vůz, který policisté nazývají mobilní kancelář. „Používá se například při krizových situacích, jako jsou povodně,“ řekla Štrbáková. Technika, kterou obsahuje, malé návštěvníky upoutala. Na chvíli si tak připadali jako skuteční policisté řídící důležitou akci. „Mají tam i dotykovou obrazovku. Ta je nejlepší,“ pochvalovala si školačka Daniela Melničuková, která v mobilní kanceláři strávila většinu času.

Místo činu

Jak pracují vyšetřovatelé na místě činu, vysvětloval zájemcům Jaroslav Bačovský z oddělení kriminální techniky v Olomouci. S sebou přivezl i kufry s náčiním, které je potřeba pro sejmutí otisků prstů nebo pro zjištění stop na „ucvaknutém“ zámku.

„Pro zajištění pachových stop používáme speciální látku, kterou překryjeme místo, kde se pachatel dotkl. Necháme ji tam aspoň půl hodiny a potom ji sejmeme. Takovou stopu vyhodnocuje speciálně vycvičený pes,“ popsal Bačovský.

Ke dni otevřených dveří se připojili i hasiči, kteří sídlí v těsném sousedství policie. Kromě prohlídky techniky si tu malí zájemci mohli vyzkoušet i zásah terče proudem vody. (pakk)