„Do práce chodíme na sedmou a začínáme sklízet – hlavně podle toho, jaká je vlhkost. Dneska jsme začali v devět, ale včera až v jednu odpoledne, protože bylo po dešti. Obvykle pracujeme až do jedenácti do večera,“ přiblížil kombajnista Petr Malaska z bohuňovického zemědělského družstva.

Včera křižoval padesátihektarový lán řepky za Moravskou Huzovou. Za hodinu zvládne sklidit tři hektary. Na nynější vedra si nestěžuje. Má kabinu s klimatizací, zato všudypřítomnému prachu se neubrání. „Nejvíc se práší od ječmene,“ vypráví řidič, který pracuje v zemědělství už třicet let.

Musíme dosušovat

Z celkem dvou set třiceti hektarů jich Bohuňovičtí už sklidili sto. „Dvě třetiny jsou suché a třetinu musíme dosušovat na vlastní sušce, protože dodáváme řepku suchou a neplatíme za služby,“ bilancoval Václav Stejskal, ředitel Zemědělského družstva v Bohuňovicích.

Letošní začátek žní ovlivnily především přívalové deště.

„V našem katastru spadlo ve středu patnáct až dvacet milimetrů srážek. Půda je podmáčená, ale přesto jsme už ve čtvrtek odpoledne vyjeli sklízet. Máme na kombajnech široké pneumatiky, takže se bořit nebudou. O víkendu má být špatné počasí a my nechceme riskovat, že řepka opadá,“ vysvětlil Stejskal.

Počasí dělá starosti i zemědělcům ve Velkém Týnci. „Chytly nás kroupy, ale naštěstí nenapáchaly velké škody, zničily jen asi patnáct procent úrody. Porosty nám letos vzešly dobře, jsou zdravé,“ informoval agronom Antonín Koutný.

„Do neděle se nám všechnu řepku určitě nepodaří sklidit. Budeme sklízet ještě příští týden. Tou dobou už by také měla dozrát pšenice,“ dodal Koutný.

Potravinářského obilí bude méně

Zemědělci teď zatím kromě řepky sklízejí ještě ozimý ječmen. „Jedná se o porosty, které rostou na lehčích písčitých půdách, a proto dozrávají jako první,“ vysvětlil ředitel Okresní agrární komory v Olomouci Miloš Porč.

„Ze zhruba tisíce hektarů ozimého ječmene je zatím sklizeno necelých dvě stě s průměrným výnosem 5,4 tuny z jednoho hektaru. Jde o obilí určené ke krmení,“ konstatoval Porč.

Nad výnosy zatím agrárníci příliš nejásají, ve srovnání s loňskou úrodou očekávají mírný pokles.

„Podle orientačních odhadů očekáváme sklizeň o dvanáct až patnáct procent nižší oproti minulému roku. Dlouhotrvající sucha na jaře způsobila, že jarní obiloviny špatně vzešly. Následné vydatné deště s kroupami pak zapůsobily nejen na výnos, ale i na kvalitu. Obilí bylo nutné ošetřovat chemicky, což je nákladnější. Kvalitního potravinářského obilí bude letos méně, více ho pak zůstane na krmení,“ předpovídá Porč.