VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Epidemie století: opomíjená Alzheimerova choroba

Olomouc - Odborníci hovoří o tiché epidemii století. V Evropě už postihla miliony lidí a další přibývají. Ve věkové kategorii 85 a více let má onemocnění každý druhý. Trpí nejen samotní nemocní, ale i jejich okolí, které se o nesoběstačné osoby musí postarat. Řeč je o Alzheimerově chorobě, která konkrétně na Olomoucku sužuje tisícovku obyvatel.

11.2.2009
SDÍLEJ:

Jiří PodivínskýFoto: DENÍK/Daniela Tauberová

Jak uvádí předseda správní rady Občanského sdružení České alzheimerovské společnosti pamatováček Jiří Podivínský, i tady počet nemocných roste.

Poslední dobou se o onemocnění hodně hovoří. To je situace tak vážná?
Tato choroba představuje tichou epidemii našeho století. Je samozřejmě i značným ekonomickým problémem. Situace se stala natolik vážnou, že se o problém demencí a zejména Alzheimerovy choroby zajímá nejen odborná veřejnost, ale i politici. Bohužel zatím ne naši…

Proč politici?
Je nemožné, aby situaci péče o nemocné vyřešili v globále lékaři. To bude určitě morálně etický úkol pro politiky – pokud o jeho řešení budou stát. V loňském roce se konala mezinárodní konference k problematice tohoto onemocnění v Paříži. Francie v době svého předsednictví si stanovila boj s Alzheimerovou chorobou jako prioritu.

Jaká je momentálně situace v celé České republice?
Žije tady přes 120 tisíc lidí s demencí, jejichž valné procento představuje Alzheimerova choroba. Přitom naši politici zatím mlčí, přestože odborníci dlouhou dobu poukazují na neutěšený stav věci.

Konkrétně na Olomoucku je kolik nemocných?
Přibližně tisícovka. Přibližně proto, že přestože jde o tak závažné onemocnění, doposud neexistuje přísnější registrace.

Můžete přiblížit toto onemocnění těm, kteří přesně nevědí, jak se pozná a proč je takovým problémem i pro okolí nemocného?
Jde o neurogenerativní onemocnění charakterizované specifickými změnami mozku, které mají za následek značné psychické a následně i tělesné utrpení postižených. Co je však závažné, dotýkají se i téměř dvojnásobného počtu většinou rodinných příslušníků, kteří o ně pečují 24 hodin denně.

Je obvykle chronické a progresivní povahy, kdy dochází k porušení mnoha nervových funkcí, k nimž patří paměť, myšlení, orientace, chápání, schopnost učení, slovní vyjadřování a úsudek. Progresivita spočívá zejména ve stálém zhoršování potíží, které bohužel ústí v posledním stadiu nemoci v celkový úpadek osobnosti s následnými tělesnými změnami vedoucími ke smrti. Šedesát až osmdesát procent demencí představuje právě Alzheimerova choroba.

Mnozí pacienti končí upoutáni na lůžku v léčebnách pro dlouhodobě nemocné.
Mnozí jsou v těchto zařízeních. V nich ale není situace zdaleka bezproblémová. Zejména LDN, ale i psychiatrické ústavy mají celé spektrum potíží personálních, finančních, někdy i existenčních, ale i morálních.

Naznačil jste, že je potřeba situaci řešit…
Ano. Vývoj demografické křivky je jasný – stárneme a Česká republika má už nyní jednu z nejrychleji stárnoucích populací. Jakékoliv dosavadní strkání hlavy do písku by mělo nedozírné následky, a zdaleka nejen pro zmíněných asi 120 tisíc nemocných a jejich pečovatele, ale celý zdravotně sociální systém.

Jak by se měla řešit?
Stát by se měl začít této problematice více věnovat v plné šíři, a to jak z hlediska zdravotní péče, tak z hlediska sociální podpory. Jak nemocných, tak jejich pečovatelů. Měla by se podpořit zejména kvalitní ambulanční a domácí péče, aby postižení spoluobčané mohli co nejdéle setrvat v jim známém domácím prostředí.

Jak jsme na tom v Olomouci?
Nemocní jsou registrováni na více pracovištích neurologických i psychiatrických. Centrum neurogenerativních chorob je na Neurologické klinice Fakultní nemocnice Olomouc. Před sedmi roky vzniklo pracoviště, které si dalo za úkol umožnit pod „jednou střechou“ jak ambulantní lékařskou péči, tak poradenskou službu pro pečovatele a jejich příbuzné. Ambulantní péče spadá pod Odborný léčebný ústav v Moravském Berouně, poradenská činnost je zajišťována Občanským sdružením České alzheimerovské společnosti Pamatováček. Naše pracoviště má v každé ordinaci, neurologické a psychiatrické, po 186 nemocných, jejich pečovatelé se kontaktují s poradnou.

Jak vím, velký ohlas vyvolala zpráva o budování stacionáře. Jak jste daleko? Pro příbuzné by byla možnost dát nemocného aspoň na pár hodin do jakési „školky“ velkou pomocí..
Díky finanční podpoře společnosti Timken a města Olomouce jsme mohli začít rekonstrukci ambulancí ve volných prostorách budovy bývalé školky. Na stacionáři pracujeme. Bude mít kapacitu osmnáct klientů. Dokončení úprav je plánováno na konec března letošního roku.

Na provoz máte finance?
Zahájení provozu je samozřejmě závislé na finančních možnostech. Doufejme, že zahájení provozu v dubnu či květnu není jen zbožným přáním.. Proto bychom samozřejmě přivítali jakoukoliv finanční podporu.

Asi jako u každého onemocnění je podstatná včasnost léčby. Ale jak poznám, že senior v mém okolí má tento vážný problém a měl by jít k lékaři?
Pokud máme podezření, že už nejde o zcela běžnou poruchu paměti, pak bychom neměli váhat. Odhodlat se k návštěvě lékaře, to je bohužel jedním z nejtěžších rozhodnutí v rodinách. Přitom včas započatá léčba může při správné diagnóze velmi příznivě ovlivnit průběh tohoto jinak bohužel fatálního onemocnění.

To uděláte nějaký speciální test paměti? Nebo jak poznáte, že nejde jen o nějaký s věkem související výpadek…
Konkrétně v našich ambulancích je ve čtvrtek odpoledne možno využít „testů paměti“, kdy kvalifikovaná sestra na základě výsledků příslušných testů může poradit, je-li skutečně nutné navštívit odborného lékaře, popřípadě doporučit kontrolu s časovým odstupem. Nabízíme i poradenskou službu, a to jednak osobní kontakt v poradně nebo telefonicky – Help line. Na našich pracovištích v Karafiátově ulici rovněž zprostředkováváme setkání ve skupinách – nemocných a jejich příbuzných – kde si mohou vyměnit zkušenosti s péčí o blízké a svěřit se se svými starostmi.

Kde vás mohou zájemci kontaktovat?
Veškeré informace o našem pracovišti podáme na telefonním čísle 585426110 anebo na www.pamatovacek.cz. Naše neurologická a psychiatrická ambulance ordinuje ve středu a ve čtvrtek odpoledne rovněž v Karafiátově 5 v Olomouci.

Autor: Daniela Tauberová

11.2.2009 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Plumlovská přehrada 10. srpna 2017
36

Zákaz koupání na přehradě stále platí. Chceme znát viníka, zní z Mostkovic

Moravská filharmonie Olomouc při nahrávání. Ilustrační foto

Komise vybírá ze sedmi zájemců na post ředitele olomoucké filharmonie

Na krajském úřadě přibudou úředníci, vzniknou dva nové odbory

Krajský úřad Olomouckého kraje se na podzim rozroste o dva nové odbory, o odbor kultury, památkové péče a sportu. Vznikne také odbor informačních technologií.

Bylo vedro, masivní dělení sinic se dalo čekat

/ROZHOVOR/ Člověk by se na sinice neměl moc zlobit, když se zasloužily o to, že je na Zemi život. Jenže když je jich moc uprostřed prázdnin ve vyhledávané rekreační nádrži a na teploměru jsou třicítky? Podle mikrobiologů se právě vzhledem k vedru dal očekávat masivní výskyt těchto jednoduchých fotosyntetizujících prokaryot na vodní nádrži Plumlov. Šok to pro odborníky nebyl.

Na padělané recepty si vyzvedla léky, pátrá po ní policie

Po neznámé ženě, která si na základě padělaných receptů vyzvedla léky ve dvou lékárnách v Přerově, pátrá v těchto dnech policie. První případ se stal 20. června v 16.30 hodin v lékárně v Komenského ulici.

Orli končí, nahradí je BK Olomoucko

O finančních potížích basketbalového týmu Orli Prostějov se vědělo už dlouhou dobu. Klub, který předminulou sezonu skončil na čtvrtém místě v nejvyšší soutěži a v té minulé právě díky finančním potížím málem sestoupil, nyní definitivně končí.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení