Městká policie by skútry ráda zakoupila, investice však vyjde na téměř 180 tisíc korun a není jisté, zda se pro ně najde v rozpočtu strážníků místo.

„Pro ekologičnost provozu jsme skútry ocenili zejména v olomouckých parcích. Pro rychlejší přesun jsme je také používali u hlídek, které se zaměřují na kontrolu aut v zónách placeného stání,“ uvedla mluvčí olomoucký strážníků Magda Václavíková.

Stroje, jejichž maximální rychlost je 80 kilometrů v hodině a maximální dojezd na jedno nabití 70 kilometrů, během čtyřměsíčního pronájmu najely stovky kilometrů.

„Na jednom elektroskútru strážníci najeli přibližně pět set kilometrů. V provozu se nám velmi osvědčili a rádi bychom dva stroje koupili do výbavy,“ řekla Václavíková.

Cena jednoho skútru i s DPH je 89 tisíc korun.

„Pronájem obou strojů na dobu od července do října vyšel na sedmadvacet tisíc korun. To, zda pro příští rok skútry koupíme či si je opět pouze pronajmeme, zjistíme až na základně schváleného rozpočtu městské policie pro rok 2010,“ informovala mluvčí strážníků.

Nejčastěji skútry mířily do parků

Nákup elektroskútrů má podporu olomouckého primátora Martina Novotného.

„V současnosti je však předčasné cokoliv říkat. O rozpočtu bude jasno až polovině prosince,“ řekl primátor Novotný.

Nejčastěji jezdili olomoučtí strážníci na dvoumístných elektroskútrech do parků za pejskaři a nebo před obchody kvůli problémům s bezdomovci.

„Bezprostředně jsme ověřovali oznámení například o majitelích psů, jejichž psi se po parcích pohybovali bez vodítka. Často také šlo o problematické a obtěžující chování bezdomovců u některých z olomouckých supermarketů,“ dodala závěrem nejčastější využití elektroskútrů Magda Václavíková.