VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Doktor Manuel: Ženy vraždí většinou střízlivé

Olomouc -Setkání s vrahem by se zřejmě většina lidí raději vyhnula, čerstvě promovaný doktor psychologie Fernandez Pedro Manuel je naopak vyhledává. Z Olomouce, kde studoval, se po více než deseti letech chce vrátit jako vězeňský psycholog do rodné Angoly.

2.6.2009
SDÍLEJ:

Fernandez Pedro ManuelFoto: Marek Otava

Tam v rámci své disertační práce „Problematika trestného činu vraždy v Angole“ mluvil se třemi stovkami vězňů. „Moje práce je u nás pilotní studií. Touto problematikou se v takové míře nikdo nezabýval,“ říká Manuel krásnou češtinou.

Rozhovor

Proč jste se zaměřil právě na vrahy?
Chtěl jsem hlouběji nahlédnout do jejich osobnosti. Vražda je totiž to nejhorší, co člověk může udělat.

Kde jste se poprvé setkal s vězni?
V rámci magisterského studia v Olomouci jsme se dostali do různých institucí. Byli jsme i ve věznici na Mírově, ale to byla jen taková exkurze, k samotným vězňům jsme se nedostali. Mám však zkušenosti s vězni doma v Angole a na jejich základě vznikla moje disertační práce.

Jak jste postupoval?
Vytvořil jsem strukturovaný rozhovor. Tři stovky lidí, kteří spáchali trestný čin vraždy, odpovídaly na stejné otázky. Měl jsem několik okruhů otázek. Kromě věku a pohlaví pachatelů jsem se zaměřil i na jejich vzdělání. Hlavně mě zajímal kriminogenní okruh, tedy všechno, co se týkalo daného trestného činu: motiv vraždy, použitá zbraň, vztah pachatele k oběti, jestli byl v tu dobu střízlivý nebo pod vlivem nějaké látky. Zajímavé byly také otázky, týkající se náboženství, víry nebo otázka osobních hodnot a plánů do budoucna.

Mají pachatelé v Angole a v Česku nějaké společné znaky?
U nás je zhruba sedmdesát procent lidí negramotných. Nemají žádné vzdělání. Také tady jsou vrazi většinou méně inteligentní a mají nižší vzdělání. Dalším společným znakem je věk pachatelů. Většinou jsou to mladí lidé. Asi šedesát procent jich je ve věku mezi pětadvaceti a třiceti lety. Ale stále častěji se objevují i mladiství.

Jaké uváděli motivy, které je vedly k usmrcení člověka?
Vyšlo najevo, že většina vražd nebyla spáchána ze zištných, majetkových důvodů. Nejčastější jsou osobní konflikty. Stejné je to i v České republice. Je zajímavé, že hodně z nich přiznává, že v okamžiku, kdy vraždili, nad sebou ztratili kontrolu. Jednali v afektu. A více než polovina všech dotázaných uvedla, že byla pod vlivem nějaké psychotropní látky, ať už drog a nebo alkoholu. Říkají, že kdyby byli střízliví, nic podobného by neudělali. Angola má však svoji specialitu. Vzhledem k tomu, že jsou tam lidé opravdu málo vzdělaní, věří v čarodějnictví. To je taky častým motivem vraždy. Někteří lidé si například myslí, že když chce být někdo bohatý, musí někoho zabít. A oni chtějí být bohatí. Takže jsou schopní to udělat.

A vražedné nástroje?
Před výzkumem jsem si myslel, že lidé nejčastěji vraždí střelnou zbraní. V Angole navíc byla třicet let válka a spousta lidí je má doma. Ale spletl jsem se. Nejčastější je, jak říkáme, bílá zbraň, tedy nůž nebo sekyra. Střelné zbraně jsou až na druhém místě. V Angole se taky mnohem častěji stává to, že pachatel svoji oběť zabije holýma rukama. S tím se v Česku tak často nesetkáváme.

Jaký je mezi pachateli poměr mužů a žen?
Ženy obecně nevraždí příliš často. A když už, jsou jejich oběťmi většinou vlastní manželé. Zajímavé je také to, že u žen-vražedkyň se zvyšuje průměrný věk, pohybuje se kolem třiceti let. Zarážející je ale fakt, že ženy většinou vraždí střízlivé, bez pomoci drog nebo alkoholu.

KDO JE FERNANDEZ PEDRO MANUEL

Narodil se v roce 1962 v Luandě, hlavním městě Angolské republiky. Do Československa přijel v roce 1988 na stipendium a působil zde jako tlumočník. Po návratu do Angoly pracoval u policie. V roce 1994 získal stipendium do České republiky, kde absolvoval magisterskou psychologii na Univerzitě Palackého a pokračoval v doktorandském studiu. Během něj pobýval střídavě v Česku a Angole, kde prováděl výzkum pro disertační práci. Pracuje jako klinický psycholog se specializací na vězeňskou psychologii.

ANGOLA

• Stát, který leží na jihu Afriky s 1600 kilometrů dlouhým pobřežím Atlantiku.
• Žijí zde tři hlavní etnické skupiny: Ovimbundu, Kimbundu a Bakongo, mluví různými bantuskými jazyky. Největší skupinu neangolského obyvatelstva tvoří Portugalci. Portugalština je také oficiálním jazykem. Na jihovýchodě také žijí kmeny Křováků. Země má 12 milionů obyvatel.
• Kvůli čtvrt století trvajícím bojům měla Angola rozvrácenou ekonomiku. Po skončení občanské války (2002) začala intenzivněji využívat bohaté přírodní zdroje, mezi něž patří ropa, zlato, diamanty, úrodná půda, lesy a vody bohaté na ryby. Především díky ziskům z ropy, prodávané hlavně do Číny, se Angola stala jednou z nejrychleji rostoucích ekonomik Afriky.
• Zdejší vláda se v souvislosti s pořadatelstvím Afrického poháru národů 2010 rozhodla investovat miliardu dolarů na rozvoj infrastruktury (stavba stadionů, hotelů, telekomunikací, letišť a silnic).
• Angola je prioritní zemí české zahraniční rozvojové spolupráce. Cílem České republiky je pomoci Angole k potravinové soběstačnosti díky rozvoji zemědělství a zlepšit situaci ve válkou naprosto rozvráceném sektoru vzdělání.

Autor: Michaela Michalcová

2.6.2009 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Beach-volejbal. Ilustrační foto
21

Na olomouckém náměstí se bude hrát beach volejbal

V Zoo Olomouc se líhnou dlouho vyhlížená mláďata plameňáků růžových
2

Návštěvníci se dočkali! Z vajíček se klubou malí plameňáci

Zběsilá jízda z pivních slavností: mladík v BMW demoloval auta i stromky

Spoušť se škodou za téměř půl milionu korun po sobě zanechal řidič BMW, který se v neděli nad ránem vracel z pivních slavností. Bral vše, co mu stálo v cestě, a poničil i dvě zaparkovaná auta. 

Za tragédii v rychlíku posílají před soud dvě ženy. ČD obvinit nemůžou

VIDEO / Policie ukončila vyšetřování případu tragické smrti dvouleté dívenky, která přišla o život loni v červenci poté, co na Olomoucku vypadla z jedoucího vlaku.

Mora už trénuje na ledě. Nechyběl uzdravený Řípa či navrátilec Buc

FOTOGALERIE / Třicítku hráčů přivítal v pondělí na prvním tréninku na ledě kouč olomouckých hokejistů Zdeněk Venera.

Opravy – kdy je hradí nájemce a kdy pronajímatel?

Nájmy bytů jsou poměrně obvyklé, méně častý byl donedávna pronájem domů, nicméně to se mění. S ohledem na vysoké ceny pozemků dává řada lidí přednost právě pronájmu. Přesto i na první pohled jednouchý pronájem s sebou nese řadu právních aspektů, na které je třeba dávat pozor. Jedním z nich jsou nepochybně opravy pronajímané nemovitosti.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení