VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Den architektury: k vidění je léčebna veteránů i rodinné domy

Olomouc - Budovu krajského soudu, léčebnu pro veterány na Hradisku či opravené depozitáře Vlastivědného muzea mohou mimo jiných navštívit zájemci vsobotu v rámci Dne stavitelství a architektury. Lidé si mohou prohlédnout budovy a památky, ale iposlechnout odborný výklad.

16.10.2008 2
SDÍLEJ:

Nová budova krajského soudu.Foto: DENÍK/Jiří Kopáč

Co například je možné v Olomouci vidět?

Rekonstrukce depozitářů Vlastivědného muzea v Olomouci

Zrekonstruovaná stavba v Denisově ulici je bývalá školní budova staré univerzity vybudovaná v letech1701-1708 pro olomouckou univerzitu, která byla založena již v roce 1576.

Po zrušení jezuitského řádu byla budova přestavěna pro potřeby dělostřeleckých kasáren. V posledních desetiletích slouží jako depozitáře Vlastivědného muzea v Olomouci.

Zajímavostí v suterénu této budovy je vyspárované cihelné zdivo včetně kleneb kombinované s omítkou, kde budou výstavní prostory. Nachází se zde také místnost, kde bylo objeveno zdivo starší než je samotná budova. V podkroví jsou v současné době vybudované kanceláře pro zaměstnance.

Přístupné v sobotu 18. října od 9:00 do 12:00 hodin

Léčebna pro veterány na Klášterním Hradisku

Objekt pocházející ze 17. století byl součástí Kláštera Hradisko a sloužil pro bezprostřední obsluhu kanonie. Po zrušení kláštera Josefem II. v roce 1784 byl objekt upraven k ubytování profesorů tehdy zřízeného Generálního semináře. Poté objekt sloužil různým hospodářským účelům.

Jeho dnešní podoba, s výjimkou jihovýchodního nároží, pochází z roku 1718. Pro potřeby zdravotnictví byl objekt rekonstruován v letech 2006 až 2008. Vznikly zde tři zdravotnická oddělení a technické zázemí pro dopravní středisko Vojenské nemocnice.

Je zde léčebna dlouhodobě nemocných, oddělení chronické resuscitační intenzívní péče a oddělení sekundární prevence drogových závislostí (detox).

Přístupné v sobotu 18. října od 9:00 do 12:00 hodin

Budova pobočky Krajského soudu v Olomouci

Objekt sousedící s historickým centrem města, který dříve sloužil Moravským tiskárnám, byl rekonstruován pro potřeby pobočky krajského soudu.

Autoři přestavby maximálně využili možnosti původního domu, který doplnili novými prostory a navíc také předsazenou fasádou, která se stala významným prvkem nejen z urbanistického hlediska.

Celková koncepce architektonického řešení v sobě mísí původní industriální prvky s novými prvky hi-tech. Vše je vedeno snahou zachovat a respektovat původní průmyslový charakter stavby, ale zároveň mu vtisknout současnou podobu, která by korespondovala s jeho novým využitím.

Přístupné v sobotu 18. října od 9:00 do 12:00 hodin

Arcidiecézní muzeum v Olomouci

Arcidiecézní muzeum je součástí olomouckého Muzea umění. Od roku 1999 do roku 2006, kdy bylo zpřístupněno veřejnosti, byly pro potřeby muzea rekonstruovány objekty kapitulního děkanství, dokumentující stavební a umělecký vývoj v průběhu tisíciletí - od románského biskupského paláce, přes gotické a renesanční etapy až po pozdně barokní a rokokové interiéry.

Stálá expozice představuje nejen ukázky nejrůznějších uměleckých oborů (od architektonických fragmentů přes sochařství, umělecké řemeslo, atd.), ale také kvalitní kolekci evropského malířství.

Přístupné v rámci Dnů otevřených staveb v sobotu 18. října od 9:00 do 12:00 hodin

Řadové rodinné domy v Ovesné ulici

Jedná se o novou výstavbu šestatřiceti rodinných domů v Ovesné ulici, které jsou řešeny jako energeticky úsporné. Šetření energiemi vychází už ze samotného prostorového konceptu domu.

Konstrukce domů je navržena s cílem minimalizace vad během životnosti stavby. Hlavní osou řešení je obytná ulice, kterou tvoří dvě vozovky. Ve středovém pruhu budou moci nejen obyvatelé domků parkovat své vozy.

Mezi parkovacími místy vysoká zeleň. Celková architektura je postavena na principu malých bloků rodinných domů navázaných na příznivě formovanou ulici lemovanou zídkami předzahrádek. V jedné části této lokality se nachází také park s dětským hřištěm.

Přístupné v sobotu 18. října od 9:00 do 12:00 hodin

Administrativní budova kamenictví

Zajímavostí v areálu firmy Tomek v Železniční ulici v Olomouci je zejména neobvyklé architektonické pojetí administrativní budovy. Budova fasádou a interiérovým vybavením slouží jako ukázka výrobků a druhů přírodního kamene ve stavebnictví.

Přístupné v sobotu 18. října od 9:00 do 12:00 hodin

Více na webu Dnů stavitelství a architektury

(sih)

16.10.2008 VSTUP DO DISKUSE 2
SDÍLEJ:
Vandal čmárající na zeď nákupního centra v Olomouci
1

VIDEO: Poznáte vandala, který počmáral zeď nákupního centra v Olomouci?

Michal Zácha

Lídr ODS Michal Zácha odpovídal ON-LINE

Cena povinného ručení plíživě stoupá. Pojišťovny na něm tratí

Povinné ručení by mělo podražit. Důvod je prostý, už delší dobu nevydělává a pojišťovny na něm navíc tratí. Kdo zdražení pocítí nejvíce a kdy k němu vlastně dojde, vysvětluje Zbyněk Kuběj, analytik neživotního pojištění Partners.

Rozbořil dva roky po Vidkunu: Jde o válku policajtů, ne o Lazce

Jsou to dva roky, co detektivové tehdejší protimafiánské jednotky (ÚOOZ) provedli rozsáhlý zátah na olomouckém hejtmanství, krajském policejním ředitelství a ve světle kamer hledali důkazní materiál v domě exministra vnitra Ivana Langera.

Vojáky soudí za střelbu na kolegy na Libavé

Čtyři svědkové v pondělí u okresního soudu v Olomouci vypovídali k nehodě, ke které došlo loni při nácviku nočních střeleb vojáků v prostoru Libavé. Během něj došlo k zásahu jednoho z vozidel BVP.

V Hněvotíně otevřeli nový závod. Zaměstná 140 lidí

Nový závod otevřela v Hněvotíně na Olomoucku společnost Wanzl, postupně v něm vznikne až 140 pracovních míst.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení