Loňská Divadelní Flora byla rekordní nejen co do počtu produkcí, ale i z hlediska celkových tržeb. Překonat úspěch minulého ročníku se pokusí ten letošní, v pořadí již třináctý.

Mezinárodní festival přinese od 12. do 21. května pět desítek pordukcí, z toho pětatřicet divadelních představení. A také jednu novinku – hlavním pořadatelem je totiž poprvé občanské sdružení Divadlo Konvikt.

Poprvé šéfuje konvikt

„Členové Divadla Konvikt participují na přehlídce už několik let. Vloni byl jejich podíl na dramaturgii a produkci natolik výrazný, že jsem se rozhodl jim nyní předat určité kompetence. Jsou to mladí lidé, kteří divadlem žijí, takže předpokládám, že festival tím získá nový impulz. Moravské divadlo zůstává s přehlídkou spojené i nadále, má funkci spolupořadatele,“ uvedl ředitel přehlídky Petr Nerušil.

„Pro Divadlo Konvikt jde o zásadní posun a samozřejmě i velkou výzvu,“ doplnil za sdružení Jan Žůrek, který měl vloni na starosti dramaturgii off programu Open Konvikt.

Soňa Červená jako Milada Horáková

Letos se do Olomouce sjedou divadelníci, performeři a hudebníci z celkem třinácti zemí. Kromě České republiky je v programu zastoupeno například Německo, Francie, Švédsko či Řecko. Ústřední festivalové motto tentokrát zní: Válka idejí.

„Vybrali jsme jej v souvislosti s dvacátým výročím sametové revoluce. Chceme tak v různých podobách a prostřednictvím pohledů tvůrců různých generací přiblížit rozmanité pohledy na konfrontaci minulosti a přítomnosti, totality a demokracie,“ přiblížil Nerušil.

V této souvislosti se organizátorům podařilo zajistit účast královéhradeckého Klicperova divadla s inscenací Odcházení. Hra Václava Havla získala před několika dny Cenu Alfréda Radoka.

S tematickým zaměřením festivalu velmi úzce souvisí také titul Zítra se bude… – působivé zpracování nechvalně známého soudního procesu s Miladou Horákovou v režii Jiřího Nekvasila a v podání pražského Národního divadla, v němž hlavní roli ztvárňuje Soňa Červená, oceněná Cenou Alfréda Radoka za nejlepší ženský herecký výkon loňského roku.

David Prachař a Pavel Fajt

Lákadlem bezpochyby bude i vystoupení pražského Divadla v Dlouhé s inscenací Vějíř s broskvovými květy v režii Jana Antonína Pitínského nebo adaptace Orwellova románu 1984 v režii Jana Mikoláška a v podání ostravského Divadla Petra Bezruče.

„Z titulů alternativní scény bych určitě doporučil ohromně oceňovaný projekt herce Davida Prachaře, hudebníka Pavla Fajta a režiséra Jana Nebeského Neúplný sen a především T. Bernadette, cože je speciálně pro náš festival vytvořený projekt hvězd nizozemské alternativy T.R.A.S.H.,“ uvedl Žůrek.

Jednotlivé akce festivalu se budou odehrávat nejen na již tradičních místech jako jsou Moravské divadlo (velké jeviště i prostor „za oponou“), Divadlo hudby, nádvoří Tereziánské zbrojnice a olomoucké Horní náměstí, ale také v prostorách Uměleckého centra Univerzity Palackého, kde dříve probíhal pouze Open Konvikt.

Hudba z Polska a Irska

Součástí přehlídky jsou již tradičně i zajímavé koncerty.

„Letos chceme představit interprety a skupiny, které u nás málokdo zná, ale v Evropě je už jejich jméno pojmem. Patří sem písničkář Jape, který v Irsku získal ocenění za album roku, nebo polský projekt Maria Avaria, v němž působí slavná polská zpěvačka a herečka Maria Peszeková,“ vyjmenoval dramaturg Vladimír Foret.

Předprodej vstupenek začíná v úterý 14. dubna 2009. Vstup na všechny off programové akce zůstává volný.

VÍCE INFO: Divadelní Flora 2009 (během března zde bude zveřejněn podrobný program)