„Přesné počty neznáme, ale kvalifikovaný odhad je skutečně přes tisíc s tím, že s rostoucí průměrnou délkou života bude pacientů s Alzheimerovou chorobou a jinými typy demencí značně přibývat,“ uvedl Jiří Podivínský, předseda občanského sdružení Pamatováček.

Šéf olomouckého Pamatováčku již před časem poukazoval na potřebnost národního plánu boje s demencí, aby Česko bylo připraveno na ekonomické a sociální dopady onemocnění.

V Olomouci proto Pamatováček zřídil jakousi „školku“ pro nemocné trpící Alzheimerovou chorobou. Působí při neurologické a psychiatrické ambulanci v Karafiátové u­lici.

„Vytvořili jsme zdravotně-sociální centrum pro pacienty s nemocí označovanou za tichou epidemii století. Je velkou pomocí pro příbuzné a pečovatele o nemocné, kteří si mohou lépe zorganizovat čas, vyřídit potřebné osobní věci po dobu, kdy my se o pacienta postaráme,“ sdělil Jiří Podivínský.

Klientům nabízí stacionář péči v době od 7 do 15 hodin. Podle potřeb ji pečovatelé mohou rozšířit do 17. hodiny. Momentálně jejich služeb využívá dvanáct nemocných.

„Nemusejí a ani nechodí denně, ale podle potřeby, například tři dny v týdnu, jak se jim to zkrátka hodí,“ poznamenal Podivínský.

#nahled|https://g.denik.cz/43/4a/pamatovacek_podivinsky_0807_denik-galerie.jpg|https://g.denik.cz/43/4a/pamatovacek_podivinsky_0807.jpg|MUDr. Jiří Podivínsky v prostorách olomouckého Pamatováčku #

Cvičí s míči a hrají i šachy

Pečovatelky s klienty cvičí na gymnastickém míči, zdatnější senioři se projíždějí na rotopedu, muzicírují s různými hudebními nástroj, hrají partie šachu či domino. Mohou sledovat televizi.

„Vše je přizpůsobeno možnostem každého klienta. Snažíme se je udržovat v kondici a rozvíjet jejich pozornost a dovednosti. Jednou týdně je možné využít specializovanou péči neurologa,“ sdělil Podivínský s tím, že klienti platí za hodinu pobytu 60 korun.

„Lidé o nás moc nevědí, což je škoda, protože nabízíme pružnou pomoc v péči o člověka, který je ve dne v noci odkázán na druhého. Jsme schopni si pro klienta přijet přímo k němu domů,“ dodal.

V Česku žije přes 120 tisíc lidí s demencí, jejichž valné procento představuje Alzheimerova choroba. Na Olomoucku je to přibližně tisícovka. „Přibližně proto, že přestože jde o tak závažné onemocnění, doposud neexistuje přísnější registrace,“ doplnil Podivínský.

Informace o sdružení a ném zařízení v Olomouci jsou na www.pamatovacek.cz. Neurologická a psychiatrická ambulance ordinují ve středu odpoledne od 13.30 dio 20 hodin rovněž v Karafiátové 5.