VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Další větrný park nad Olomoucí dostal povolení

ANKETA / Větrný park Jívová má zelenou. I když jak se to vezme.

22.8.2017 3
SDÍLEJ:

Větrníky u Horní LoděniceFoto: DENÍK/Jiří Kopáč

Stavební úřad ve Šternberku sice v minulém týdnu vydal stavební povolení a územní rozhodnutí, ale zatím nenabylo právní moci.

A vzhledem k nespočtu námitek, které provázely dosavadní řízení, se proto nedá vyloučit, že do kopnutí do země to může ještě chvíli trvat.

Smlouvu o spolupráci na budování pětice větrníků v lokalitě mezi Jívovou a Hraničnými Petrovicemi přitom podepsalo vedení obce Jívová s investorem již v roce 2006.

„Jsme rádi, že se to konečně posunulo a očekáváme, že už nebudou žádné tahanice. Námitky se opakovaly pořád dokola a všechny byly vypořádány. Hlavně nejhlasitěji kritizovali ti, kteří nejsou občany Jívové a další, kteří apriori vystupují proti větrným elektrárnám jako takovým,“ reagoval starosta Jívové Jan Pewner.

Možná ještě běh na dlouhu trať

Vedoucí stavebního odboru Robert Černocký připomněl, že vydání stavebního povolení a současně územního rozhodnutí pro pětici stožárů s rotory ještě neznamená, že investor může kopat základy.

„Běží patnáctidenní lhůta, kdy se rozhodnutí doručuje účastníkům, a 15. den ode dne vyvěšení, dne doručení, poběží 15 dní na odvolání,“ připomněl.

Že některý z kritiků větrného parku podá odvolání, se dá očekávat. V dosavadním řízení totiž padlo celkem 17 námitek. Někteří poukazovali i na 20 bodů, kvůli nimž nemá další větrný park v kopcích Nízkého Jeseníku místo.

Případným odvolacím řízením by se zabýval Krajský úřad Olomouckého kraje.

„V tuto chvíli se skutečně nadá odhadnout, kdy by mohl investor kopnout do země. Teoreticky to ještě může být běh na dlouhou trať,“ uvedl Robert Černocký.

Milion ročně do obecního rozpočtu

Až společnost Synergion Jívová postaví pět stožárů, které by měly mít po osu rotoru 100 metrů, získá Jívová do svého rozpočtu každoročně milion korun.

„Byla bych ráda, aby to firma dotáhla do konce. V okolních obcích stojí větrníky, ze kterých nic nemáme, a musíme se na ně dívat. Tyto nové budou směrem, kde už větrníky stojí,“ reagovala bývalá starostka Jívové Milada Malíková, kterou kvůli větrníkům vyšetřovala kriminálka.

„Přišlo udání kvůli pozemku, přes který má vést příjezdová cesta k elektrárně. Zdědila jsem ho po rodičích a za věcné břemeno mám podle smlouvy o smlouvě budoucí jednorázově obdržet 2700 korun,“ sdělila k vyšetřování Malíková.

Smlouvu o spolupráci s firmou podepsal ještě její předchůdce. Od té doby firma změnila název i vlastníka.

Exstarostka připomněla, že obec nechala udělat průzkum mezi místními, zda větrníky chtějí, nebo ne. Většina dotázaných nebyla proti.

Před očima v plné parádě

Někteří občané Jívové a lidé, kteří v obci pobývají, se však postavili proti. Poukazují na to, že větrníky citelně naruší krajinu a znehodnotí lidem nemovitosti. Napadli změnu územního plánu obce, která větrníkům otevřela cestu.

Krajský úřad změnu zrušil. Nová dokumentace je již platná.

Proti jsou i sousední Hraničné Petrovice.

„Nesouhlasíme. Větrný park sice bude stát na katastru Jívové, ale my jej budeme mít v plné parádě před očima - jihozápadně. Na stávající větrníky, co máme v obci, jsme si už zvykli. Mají patnáct let a za pět let budeme řešit, zda se podepíše nová smlouva, nebo tu nebude nic. Větrný park v Horní Loděnici leží za obzorem,“ vysvětloval starosta Petrovic Drahomír Havlík.

V Horní Loděnici stojí devět větrných elektráren.

"Zneužívání těžké situace v Sudetech"

Proti je Spolek Nízký Jeseník. Kritizuje, že v povolovacím řízení záměru Větrného parku Jívová padly snad všechny myslitelné bariéry.

„V rámci řízení jsme uváděli celou řadu námitek, za zásadní považujeme nesoulad se zásadami územního rozvoje (ZÚR), v nichž je zcela jasně uvedeno, že není přípustné stavět větrné elektrárny na půdách I. a II. třídy ochrany. Záměr je dále v rozporu s řadou regulativů uvedených v územní studii týkající se větrných elektráren, tyto regulativy jsou podle ZÚR závazné. To samo o sobě mělo stačit k tomu, aby bylo územní a stavební řízení okamžitě zastaveno,“ reagoval Josef Kapitán ze Spolku Nízký Jeseník.

„Je zneužívána historicky těžká situace v oblasti Sudet, jsou rozprodávány ty nejcennější hodnoty, které náš kraj má, například v podobě zachovalé cenné kulturní krajiny,“ uvedl.

Autor: Daniela Tauberová

Vadí vám větrníky v kopcích Nízkého Jeseníku?

Ano, velmi

52 %

Nejásám, ale neruší mne

14 %

Ne, jsou přínosem

34 %

Hlasovalo: 180

22.8.2017 VSTUP DO DISKUSE 3
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Policisté pátrají po tomto muži v souvislosti s vyšetřováním znásilnění v olomoucké části Hodolany
7

Znásilnění v Hodolanech. Policie hledá tohoto muže, neznáte ho?

Jakub Plšek na předsezonní tiskové konferenci
10

Jakub Plšek, práce všeho druhu. Nejnovější role? Chytrý útočník

Nepropásněte! Prvňáčci ze ZŠ sv. Voršily, ZŠ Štarnov a ZŠ Droždín

Ojedinělý seriál Deníku Naši Prvňáci pokračuje dalším dílem.

Jitka Molavcová věnovala do veletrhu oblíbený batoh i kabelku od maminky

Do kabel a do kabelek se podle herečky a zpěvačky Jitky Molavcové ukládá všechno, o čem lidé sní. Hned dvě tašky, v nichž jsou schovaná její přání, si budou moci pořídit i návštěvnice Kabelkového veletrhu Deníku 4. října v olomouckém kině Metropol.

Dvě ze tří nejnebezpečnějších míst v zemi jsou v Olomouckém kraji

Rovné úseky a frekventované křižovatky. Právě ty jsou nejnebezpečnější a řidiči by na nich měli co nejvíc zbystřit. A především v Olomouckém kraji.

Řidič vjel u Babic do protisměru a převrátil dodávku

Zranění řidiče a převrácená dodávka. Tak skončila nehoda u obce Babice, ke které došlo v úterý před desátou dopoledne.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení