Zdražení se zřejmě brzy nevyhnou ani rodinné pekárny, zatím se ale snaží udržet stejné ceny. Zřejmě první pekárnou, která nyní zvýšila ceny většiny chlebů a pekárenských výrobků, je společnost Penam.

Sedm procent navíc


„Všem odběratelům jsme zdražili většinu chlebů. Fakturační ceny jsme zvýšili o průměrně sedm procent. Důvodem jsou vyšší ceny pšenice a žita ve srovnání s jarem 2006. Tehdy jsme naposledy upravili ceny našeho zboží,“ uvedla marketingová ředitelka Penamu Hana Kamińská. Obilná a žitná mouka podle ní během uplynulého roku podražila až o 40 procent. „Žita se loni v České republice sklidilo málo, takže se musí dovážet z Německa. Tuna žitné mouky v květnu 2006 stála pět a půl tisíce korun, v únoru už přišla na 7700 korun. Stejné je to také u pšenice. Chlebová pšeničná mouka před rokem stála 5200 korun, letos je o tisícovku na tuně dražší,“ řekla Kamińská.

V obchodě méně


Zákazníci se však se zdražením chlebů a pečiva o sedm procent v obchodech většinou nesetkají. „Žitný chleba zdražili o dvě koruny. Vadí mi, že pekaři vždycky oznámí zvýšení ceny o pár procent a obchodníci toho využijí a zdraží nejméně dvakrát tolik. Tmavý chleba vždycky býval levnější než bílé pečivo. Teď je to kupodivu obráceně,“ posteskla si třiaosmdesátiletá Anna Krátká. Podle Kamińské z Penamu obchodníci ceny určují sami. „Odběratelům jsme zvýšili fakturační ceny o průměrně sedm procent. Pokud se týká cen v obchodech, stanovují je prodejci sami. O maloobchodních cenách našich výrobků nemámepřehled,“ dodala.

Malé pekárny z Olomoucka se ještě snaží ceny svých výrobků udržet. „Za žitnou mouku platím stejné částky už řadu měsíců a ještě jsem kvůli tomu ceny chleba a pečiva nezvyšoval. Pokud ale mlynáři razantně zdraží mouku, nic jiného nám taky nezbude. V nejbližších týdnech svoje výrobky určitě zdražovat nebudeme,“ ujistil Milan Smékal z pekárny v Daskabátu na Olomoucku.