„Nevidíme v tom nic špatného. Musíme se chovat ekonomicky, a protože nám nikdo nic nedá a daňový pokles předpokládám kolem sedmnáct procent, musíme nějak zabezpečit chod obce – školu, mateřskou školku,“ reagovala starostka Jívové Milada Malíková.

Samospráva je tedy pro stavbu větrné elektrárny a podle slov starostky i většina obyvatel.

„Zrovna se provedl průzkum veřejného mínění a podle neoficiálních výsledků nemá námitky přes devadesát procent obyvatel nejen Jívové, ale i z okolí. Za dobu, co o stavbě jednáme, se oficiálně nepovzedl žádný hlas proti,“ poznamenala s tím, že jen s armádou jednala obec o změně leteckého koridoru v souvislosti s větrným parkem dva roky.

Konkrétně obec s rozpočtem ve výši šest milionů korun očekává ročně do obecní kasy na čtyři sta tisíc korun.

„Máme příjmy z těžby v lesích, ale momentálně netěžíme, jen co je nutné, aby se les obnovil. Peníze nám chybí. Například na kanalizaci – jen projekt přijde na 2,35 milionu korun,“ sdělila starostka Jívové.

#nahled|https://g.denik.cz/43/2c/lodenice_vetrniky_vrtule_elektrarna_2805_03_denik-galerie.jpg|https://g.denik.cz/43/2c/lodenice_vetrniky_vrtule_elektrarna_2805_03.jpg|Panorama Nízkého Jeseníku s větrným parkem nad Šternberkem#
HLASUJTE: Líbí se vám panorama hor s větrným parkem nad Šternberkem? ANKETA ZDE

Sousedé protestují, bojí se hluku vrtulí

Proti záměru vznikla petice v sousedních Hraničných Petrovicích. Mezi oběma obcemi již nyní stojí dvě větrné elektrárny.

„Dostal jsem ji teprve včera. Podepsalo ji několik desítek obyvatel. Mají výhrady k tomu, že by elektrárna byla příliš blízko. Poukazují na hluk,“ sdělil starosta obce Antonín Palůch.

Ti, kteří žijí v blízkosti stávajících dvou elektráren, zmiňují hlasitý svist listů rotoru při určitých povětrnostních podmínkách.

„Rotor slyšet není. Svist listů je slyšet ve chvíli, kdy vítr fouká přímo směrem k nám. Asi třetina je proti a dvě třetiny pro, na základě zkušenosti s těmi, co už tady máme,“ poznamenal starosta.

Hraničné Petrovice: Uvažujeme až o pěti elektrárnách

Starosta Hraničných Petrovic sdělil, že obec uvažuje o dalších elektrárnách využívajících síly větru.

„Zatím úvaha. Šlo by o tři až pět elektráren,“ sdělil s tím, že ve chvíli, kdy už v oblasti stojí desítka elektráren, nemá smysl bránit dalším projektům.

„Krajinu to už nezachrání a nehledě na to, že obcím tady to hodně pomůže,“ sdělil Antonín Palůch.

V Horní Loděnici chystají dalších devět větrníků

Na krajském úřadě leží projekt na další výstavbu v Horní Loděnici. Investor chce postavit devět sto dvacet šest metrů vysokých elektráren.

„Přišli už před šesti roky. Ještě před firmou, která dokončuje stávající větrné elektrárny. Jenže se pořád nic nedělo, až letos. Proto jsme začali jednat s další pěticí jiných investorů, kteří mají o výstavbu zájem,“ sdělil starosta Horní Loděnice Gustav Repaň.

Obci by realizace dalšího projektu značně finančně pomohla.

„Především potřebujeme opravit komunikace, most, kulturní dům, vybudovat čističku,“ vypočítával starosta obce.

Sdružení: Je to výsměch

Nejblíže realizaci je v tuto chvíli projekt v Jívové. V současnosti běží třicetidenní lhůta, po kterou mohou obyvatelé či občanská sdružení vznášet námitky k vypracovanému posudku. Koncem měsíce se uskuteční veřejné projednání v obci.

Kromě samotných obyvatel obce mají k investici výhrady i Občanské sdružení Nízký Jeseník.

„S větrnými elektrárnami na Šternberkem, ať již realizovanými nebo plánovanými zásadně nesouhlasím. Považuji za výsměch ochraně životního prostředí, když na tak malé ploše mezi dvěma přírodními parky Sovinecko a Údolí Bystřice je již realizováno 11 vrtulí a dalších 14 je ve stadiu posuzování EIA. Přitom přírodní parky jsou chráněné právě z hlediska esteticky hodnotného krajinného rázu a mělo by být ve veřejném zájmu tyto hodnoty chránit,“ komentoval Josef Kapitán.

Mají odpůrci šanci na úspěch?

Podle Vojtěcha Cveka z odboru životního prostředí krajského úřadu již projekt v Jívové prošel takzvanou velkou EIA (pozn red: posuzování vlivu na životní prostředí) a úřad má rovněž na stole nezávislý posudek na tento dokument.

„Jaký je návrh závěrečného stanoviska? Kladný,“ reagoval.

Mají kritici a petenti z Hraničných Petrovic v takovém případě vůbec nějakou šanci na úspěch?

„Záleží na jejich argumentech, které ve lhůtě pro vyjadřování se k posudku přednesou. Například v obci Rakov u Hranic po veřejném projednání sám investor od záměru ustoupil. Tam byl značný odpor a záleží také na investorovi, zda chce záměr tlačit za každou cenu,“ uvedl Cvek s tím, že zpravidla u každého projektu na stavbu větrné elektrárny se zvedne odpor části obyvatel.