Na rozdíl od klíšťovky neexistuje proti lymeské borelióze očkování. Lidem dává naději výzkum ivanovické společnosti Bioveta, na kterém se podílí Lékařská fakulta Univerzity Palackého (UP). Získali peníze na nový projekt a věří, že na jeho konci bude účinná očkovací látka.

„Problematika boreliózy je velmi složitá. Svědčí o tom i to, že do současné doby nikde na světě není k dispozici humánní vakcína proti tomuto onemocnění. Na jejím vývoji velmi intenzivně pracuje několik výzkumných týmů z celého světa. K nim se teď přiřadil náš projekt. Určitě se dá říct, že dává lidem novou naději,“ uvedl zástupce ředitele společnosti Bioveta Vladimír Vrzal.

Testování

Společnost s vědci spolupracuje na vývoji vakcíny na zákeřné onemocnění pro veterinární i humánní medicínu již několik let. Před třemi lety si odborníci hodně slibovali od základní formule očkovací látky, kterou připravili k testování a jejíž účinnost začali ověřovat odborníci v Česku a Německu. Poukazovali tehdy na náročnost vývoje a potřebu najít pro jeho výrobu a distribuci strategického partnera. Společnost se zabývá především veterinárním sortimentem.

„Veterinární aplikace vakcíny se v současné době ověřuje v poslední fázi klinického testování a předpokládáme její registrace v průběhu dvou let,“ popsal aktuální vývoj ochrany pro psy a kočky Vladimír Vrzal.

„Humánní aplikace byla ověřena pouze na laboratorních zvířatech, z finančních důvodů nebyly zahájeny klinické testy na lidech,“ sdělil.

Naděje tu je, ale…

Nadějně vypadá právě projekt, který začal v letošním roce. „Podílíme se s dalšími čtyřmi pracovišti na řešení projektu Multiepitopová syntetická vakcína proti borelióze, který navazuje na dřívější ukončený projekt. Počítá však s řadou nových řešení. Skončí za tři roky,“ uvedl Vrzal.

Podle Evžena Weigla, vedoucího vědeckého týmu z olomoucké lékařské fakulty, vypadá nynější cesta k vakcíně nadějně.

„Vždy se však může objevit nějaké ale,“ poznamenal vědec. V roce 2009 bylo evidováno 218 lidí s lymeskou boreliózou. V letošním roce již lékaři zachytili dvacet nemocných, z toho osm na Olomoucku. „Pokud je onemocnění včas odhaleno a nasazena antibiotika, je člověk vyléčen. Onemocnění se dá dobře zvládnout. V kraji jsme nezaznamenali případ úmrtí,“ uvedla vedoucí protiepidemického odboru Krajské hygienické stanice v Olomouci Růžena Haliřová.

Očkovací vakcínu proti lymeské borelióze by přivítali lidé, kteří onemocnění prodělali a potýkají se s jeho následky dosud.

Obavy a bezmoc pacientů

„Určitě by to byl přínos, ale trochu se obávám toho, že vakcína bude pouze na jeden kmen. Potom může zaútočit jiný a já v domnění, že jsem ochráněna očkováním, podcením onemocnění. Pak bych mohla dopadnout stejně jako před lety, kdy se toho o borelióze nevědělo tolik, a já onemocnění nechala dojít až tak daleko,“ reagovala devětačtyřicetiletá Helena Kudličková, kterou již dvacet roků provázejí problémy s klouby.

Lékaři to přičítají prodělané borelióze. Má dosti bolestivé stavy.

„Trápí mě záněty kloubů. Opakovaně se to pokoušeli přeléčit, ale zase se to vrátí. Už jsem se s tím pomocí léků tlumících bolest naučila žít,“ dodala Kudličková.

V kraji vloni epidemiologové podchytili 237 případů onemocnění lymeskou boreliózou.

Psi si s nákazou poradí snadněji než lidé

Zatímco člověk se nemůže chránit očkováním proti lymeské borelióze, svého psa naočkovat může. Na českém trhu jsou k dispozici očkovací látky hned dvou výrobců. U psa však není onemocnění tak nebezpečné. Vakcinace zvířete stojí přes pět set.

„Za patnáct let jsem zaznamenal jeden dva případy, kdy bylo zapotřebí pacienta přeléčit. Psi si umí s onemocněním docela dobře poradit. Je opravdu velký rozdíl mezi tím, jak onemocnění probíhá u psů a jak u lidí,“ uvedl olomoucký veterinární lékař Petr Procházka.

Odkázal i na odbornou studii, kdy specialisté aplikovali čtyřicet infikovaných klíšťat skupině psů, která byla naočkována proti lymeské borelióze. Stejný počet nakažených parazitů dostali psi bez preventivního očkování proti této nákaze.

„Rozdíl byl v tom, že neočkovaní asi týden kulhali,“ poznamenal.
Vakcinace neochrání dlouhodobě, ale musí se opakovat. Očkování je nutné zvážit u oslabených psů, kteří se pohybují v oblastech s vysokým výskytem klíšťat a jsou parazitem často napadáni. (tau)

Lymeská borelióza? O co jde?

Lymeská borelióza je onemocnění, se kterým se lidé mohou setkat kdekoliv, kde jsou klíšťata, tedy i mimo známá ohniska klíšťové encefalitidy. Jedná se o bakteriální infekci, kterou lze účinně léčit antibiotiky, zejména je-li léčba zahájena včas. Typickým příznakem časného stadia je pomalu se šířící červená skvrna, která se objevuje v místě přisátí klíštěte. Skvrna se kruhovitě zvětšuje na několik centimetrů a uprostřed bledne. Je nebolestivá, může měnit tvar i polohu, odtud její latinský název. Může se vytvořit během několika dní po přisátí klíštěte, ale i za několik týdnů. Někdy jsou kožní projevy časného stadia nezřetelné. Pozdní stadium má chronický průběh a nastupuje až po několika měsících. Projevuje se postižením kloubů, kůže nebo nervového systému, podle toho, o jaký kmen borélie se jedná. Rovněž bývá borelióza v některých případech provázena závažným klinickým průběhem a přetrvávajícími zdravotními obtížemi, zvláště tehdy, není-li včas léčena.
Zdroj: Krajská hygienická stanice