Někde už proto úřady zakázaly odběr povrchových vod k zalévání zahrad či napájení zvířat. Za porušení opatření hrozí lidem maximální sankce, s níž počítá zákon o vodách.

„V sadech dělám 40 let, ale takové sucho jsem nezažil. Celý rok kolem toho chodíte, a pak vám stromy schnou před očima. Bohužel teploty stále neklesají a pořád fouká, což je to nejhorší, co může být," popisoval dopady nekončícího suchého a horkého počasí František Flášar ze Sadů Kozov, kde v těchto dnech trpí zejména jabloně a hrušně.

Na deseti hektarech na Bouzovsku není situace tak špatná. Ovšem osmileté stromy v Újezdu u Mohelnice dostávají pořádně zabrat a vražednou vodní bilanci přestávají zvládat.

„Je to lokalita od lokality, hlavně podle orničního profilu. Někde už listí na stromě šustí a škody jsou nevratné – i kdyby zapršelo desetkrát," sdělil s tím, že po letošní zkušenosti zřejmě společnost projedná možnost rozšíření závlah na další pozemky.

Usychají stromy, keře, zelenina

Ztráty počítají také zemědělci, a to zejména na kukuřici, vojtěšce a cukrové řepě.

„Všechno podesychá. Kukuřici už musíme sklízet, přestože palice nejsou vyvinuty, jak by měly, schne to nastojato," sdělila agronomka Zemědělského družstva Unčovice Jarmila Hubáčková.

„Vojtěška také sesychá. Pěstujeme ji na pískách a místy je to už hodně špatné. Ztráty kvůli suchu letos budou," dodala agronomka.

Hořekují i zahrádkáři. Hlavně tam, kde už nemohou používat vodu k zalévání, jak plodiny na záhonech vyžadují.

„Usychají stromy, keře, zelenina. Rajčata, papriky i kořenová zelenina, to všechno potřebuje vodu, a pokud někde zakáží zákaz zalévání a ve studních už není, je to pohroma," reagoval zahrádkář a rostlinolékař Jaroslav Rod. „Pro mnohé je zahrada zdrojem obživy. Jsou to měsíce a roky práce," dodal.

Kritická situace 

Jenže někde je už vody tak málo, že úřady kvůli jejímu nedostatku musely vydat zákaz odběru vody z toků pro napájení zvířat, zalévání zahrad, napouštění bazénů, zálivky sportovišť či mytí motorových vozidel.

Zakázán byl nyní odběr povrchových vod z Bystřice včetně přítoků.

„Zákaz se nevztahuje pro účel veřejného zásobování obyvatel pitnou vodou," informoval vedoucí odboru životního prostředí šternberského městského úřadu Antonín Kostrůnek s tím, že za porušení vydané vyhlášky hrozí maximální postih vyplývající ze zákona o vodách. Zákaz se týká Moravského Berouna, Hraničných Petrovic, Domašova nad Bystřicí a Jívové.

Podle Českého hydrometeorolo­gického ústavu v Ostravě je situace v tocích v některých místech kritická.

„Špatná je v celém regionu, ovšem například Morava v Raškově, Třebůvka v Lošticích či Bečva v Dluhonicích, dosáhly historického minima," uvedl Ondřej Kosík z ČHMÚ Ostrava.

„Tak málo vody v korytech v těchto místech dne 10. srpna nikdy v minulosti nebylo," zpřesnil s tím, že srážky, které by mohly kritickou bilanci dlouhodobě zlepšit v předpovědi počasí nejsou.

Koryta mohou být ještě sušší

V Olomouckém kraji to vypadá maximálně na ojedinělou přeháňku nebo bouřku.

„S toky to vypadá spíše na setrvalý stav, možná další pokles," dodal.

Přitom na některých vodoměrných stanicích je už vody tak málo, že technici musejí na tomto místě provést doplňující měření.

Na déšť čekají i v Bělkovicích-Lašťanech, kde obec provozuje vyhledávané koupaliště.

Voda ve zdroji, odkud obec čerpá pitnou vodu, za poslední dva měsíce opadla o necelé tři metry.

„Uvidíme, co bude dál. Víme, že dvacet kubíků denně kvůli obměně vody v koupališti můžeme odebrat, pokud by se však stav nadále zhoršoval není možné napouštět koupaliště a lidé aby neměli pitnou vodu. Zatím to však zvládáme," popisoval starosta obce Tomáš Němčic.