VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Agel do pěti let investuje do nemocnic 436 milionů

Olomouc -Ambiciózní plán rozvoje medicínských oborů v nemocnicích v Prostějově, Přerově a Šternberku, který počítá s investicí 436 milionů korun a vznikem specializovaných center,dnespředstavilo vedení společnosti Agel.

28.5.2008
SDÍLEJ:

Prostějovská nemocnice.Foto: DENÍK/archiv

Akcionáři holdingu, který má nemocnice ve dvacetiletém pronájmu, již pětiletý záměr schválili. Vedení společnosti ujistilo, že projekt nebude znamenat zrušení odborností v žádné z nemocnic.

„Pětiletý plán počítá s investicí do přístrojové techniky a rozvoje oddělení ve výši 436 milionů korun, což je částka na nemocnice okresního typu závratná. Je dokladem toho, že nám jde o vysokou kvalitu, kterou chceme usilovat o důvěru pacientů,“ popisoval předseda představenstva Středomoravské nemocniční Tomáš Uvízl schválený projekt, k němuž se v nejbližších dnech vyjádří kraj, který Agelu nemocnice dlouhodobě pronajal.

Podle Uvízla projekt přinese rozvoj všech standardních oborů v nemocnicích a vznik specializovaných center a center excellence s nadregionálním dosahem, do kterých chce získat další specialisty.

„Přičemž nepočítáme s rušením žádné odbornosti a zachováváme dostupnost péče v regionu,“ ujistil. „Chceme pacientům nabídnout co největší kvalitu. Pokud například chirurg provede čtyřicet případů za rok, je lepší pacienty přesunout k jednomu týmu, a pokud ten udělá dvě stě operací a více, pak „rutina“ sníží riziko operačních komplikací. Nemůžeme pacientům nařizovat, aby někam cestovali, mají svobodnou volbu zařízení, chceme vybudovat takové jméno a výsledky center, aby je pacienti sami vyhledávali,“ uvedla Marie Marsová, ředitelka zdravotní péče společnosti.

V prostějovské nemocnici chce Agel těžit z operačního zázemí nemocnice a rozvíjet gastroenteoro­logické nadregionální centrum, a to včetně dětské gastroenterologie.

„Počítáme s rozvojem chirurgie, břišní chirurgie, a rozšiřovat chceme ortopedii, kde počítáme se zachováním endoprotetiky a vytvořením centra sportovní medicíny. V rámci holdingu jsou v nemocnici předpoklady pro rozvoj diagnostického centra ledvinových onemocnění,“ popisovala Marie Marsová.

V nemocnici Agel počítá se vznikem specializovaných center léčebné rehabilitace s akutními lůžky a miniinvazivní gynekologické chirurgie a urogynekologie.

Přerovská nemocnice by se měla profilovat v chirurgii a ortopedii. Vzniknout by měla nadregionální centra chirurgie s orientací na laparoskopickou chirurgii, operace kýly, nukleární medicíny a dětská ortopedie, endoprotetika nosných kloubů. Rozvíjet chce operativu prsu.

„Co chybí, je centrum léčby bolesti, včetně radioterapie a lůžek následné péče, které by tady mělo vzniknout,“ uvedla Marie Marsová.

Nemocnice ve Šternberku podle Marsové nabízí k využití dvě velké devizy: „Má dlouhodobě dobrý zvuk, kdy se umisťuje na předních místech žebříčků popularity u pacientů, což souvisí s personálem. Chceme využít potenciál především dětského oddělení a gynekologicko-porodnického oddělení s tím, že bude orientována jako centrum péče o matku a dítě. Rozvíjet chceme chirurgii a vytvořit centrum operativy štítné žlázy,“ naznačila rozvoj nemocnice.

Ve šternberské nemocnici by rovněž mělo vzniknout centrum chronické a resuscitační a intenzivní péče. „Rozhodně nepočítáme s tím, že by nemocnice měla skončit pouze jako lůžka následné péče,“ ubezpečila.

Agel převzal nemocnice vloni v červenci od kraje, pod kterým působily jako příspěvkové organizace. „Projektovali jsme ztrátu 68 milionů korun, avšak dobrým hospodařením se podařilo ji snížit na 38 milionů a pro letošek plánujeme vyrovnané hospodaření,“ uvedl předseda představenstva Středomoravské nemocniční Uvízl.

Agel má ve třech moravských krajích deset nemocnic a sedm poliklinik, přičemž v Olomouckém kraji je pod jeho křídly 30 procent trhu a v Moravskoslezském 20 procent. V loňském roce hospitalizoval 116 tisíc pacientů, jeho ambulancemi prošlo 1,8 milionu obyvatel a provedl 38 tisíc operací. Jeho roční obrat je 6,5 miliardy korun.

Autor: Daniela Tauberová

28.5.2008 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Roman Skuhravý
60

Skuhravý z Opavy chválí Sigmu. Navzdory tomu, že asi padl příchod Texla

Celostátní setkání mládeže na Svatém Kopečku.
2 5

Křesťanská mládež se prošla na Svatý Kopeček. Podívejte se

Králíkáři se nákazy nebojí, je daleko

Výstava mladých králíků a drůbeže spojená s expozicí holubů, kterou o tomto víkendu pořádá Český svaz chovatelů v Kožušanech, patří mezi nejnavštěvovanější přehlídky domácích zvířat v regionu.

Olomouc hostí Českou pokerovou tour, jako první na Moravě

Poker je karetním fenoménem současnosti, kterému se jen v ČR věnují desetitisíce hráčů. Nejprestižnější tuzemský turnaj Česká pokerová tour se vůbec poprvé hraje na Moravě, od čtvrtka do pondělí jej hostí kasino v Olomouci-Hodolanech. Hráči si v Olomouci rozdělí výhry ve výši čtyř milionů korun.

V Drahanovicích havaroval motorkář s osobním autem

Nehoda motorkáře a osobního auta se stala v pátek odpoledne, okolo půl třetí v Drahanovicích na Olomoucku.

AUTOMIX.CZ

Vybíráme ojeté SUV do 300 tisíc. Jaké koupit? A jakým se radši vyhnout?

Sportovně užitková vozidla vládnou světu a to nejen mezi novými auty, ale jejich obliba výrazně roste i mezi ojetinami. Pojďme se tedy podívat na to, jaké možnosti máte, když si chcete pořídit ojeté SUV s relativně omezeným rozpočtem. Probereme si SUV do 300 tisíc a koukneme na pět kusů, které za to stojí. A také na pět, jimž byste se měli vyhnout.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení