VYBRAT REGION
Zavřít mapu

AFO startuje zápasem ve smíchu, hledá i nejhorší pach

Olomouc – Molekuly, vůně, smích nebo videohry letos návštěvníci najdou na programu 46. ročníku Mezinárodního festivalu populárně-vědeckých a dokumentárních filmů Academia film Olomouc (AFO). Slavnostní zahájení začíná v úterý v 19. 30 v kapli Božího těla v konviktu.

12.4.2011
SDÍLEJ:

AFO 2011Foto:

Na několik dní se díky AFO opět Olomouc promění na pozoruhodnou laboratoř, ve které se návštěvníci setkají se zábavnou stránkou vědy.

Jedním z hlavních cílů festivalu je totiž dokázat, že věda není žádná nuda, ba naopak. Pro letošní hlavní téma nemmuseli organizátoři chodit daleko. UNESCO totiž vyhlásilo rok 2011 rokem chemie a s touto disciplínou se lidé budou potkávat na každém kroku.

Pořadatelé chtějí zmapovat její méně známé oblasti, ale připomenou i její historie.

O tom, že chemie, která stojí na seznamu nejneoblíbenějších předmětů na základní škole, může chutnat, vonět nebo být zábavná, budou diváky přesvědčovat jednotlivé programové AFO bloky. Ty se zaměří na molekulární gastronomii nebo na chemii chutí i vůní.

„V rámci prvního bloku diváci prostřednictvím dokumentů zavítají do proslulých restaurací, v nichž chuť experimentovat nezná hranic. Následně o nich budou moci diskutovat s hlavním hostem sekce, profesorem Davidem Cassim z Parmské univerzity,“ uvedl media manager Ondřej Čížek.

Tomuto tématu se věnuje i dokument Nigela Marvena, ve kterém autor hledá nejodpudivější pach na světě.

Do chemické historie zase návštěvníci nahlédnou prostřednictvím nového seriálu BBC s názvem Chemistry: A Volatile History.

Prostor tu dostane i mozek, který, ačkoli nás formuje, zůstává pro vědce stále velkou záhadou. Vedle něho se lidem otevře i svět ticha.

„Chceme nadále pokračovat v rozkrývání světa postižených lidí, kteří žijí mezi námi, a přesto o nich víme tak málo. V loňském roce jsme otevřeli téma lidí s poruchou autistického spektra, nyní se zaměřujeme na život neslyšících. Filmy, které jsme vybrali, nabourávají zažité představy o jejich životě a vnímání neslyšících představují jako stejně bohaté, jako tomu je u lidí, kteří žádný handicap nemají,“ prozradila dramaturgyně festivalu Veronika Klusáková.

Do soutěžních sekcí, přesněji do České a Mezinárodní soutěže se letos přihlásilo přes dvě stě filmových titulů, z nichž následně vybírala dramaturgická AFO rada.

„Kolekci soutěžních filmů vnímáme také jako celek, který má ideálně reprezentovat široké spektrum vědeckých oblastí či otázek. Současně má také díky rozdílné povaze jednotlivých snímků otevírat diskusi o definici samotného žánru populárně-vědecké audiovizuální tvorby. Jde nám o stálé hledání hranic žánru a tázání se, jakým způsobem může současný film a televize popularizovat vědecký pohled na svět kolem nás,“ přiblížil ředitel festivalu Jakub Korda.

Hlavní host: psychiatr Höschl

Vedle dokumentů a bohatého doprovodného programu, do kterého patří koncerty, videohry nebo projekce na Horním náměstí, se tu návštěvníci mohou potkat také s velkým počtem hostů.

Tím hlavním je letos psychiatr Cyril Höschl, který na slavnostním zahájení převezme Cenu AFO za přínos popularizaci vědy.

„Náš první host přijel už v neděli večer a je jím filmový režisér, publicista, herec a smícholog Albert Nerenberg,“ prozradila za festival Eva Votrubová.

Nerenberg se rozhodl spojit stedeční projekci svého filmu s názvem Smíchologie v kině Metropol s uspořádáním Mezinárodního mistrovství ve smíchu.

„Lidé se s ním mohli setkat v pondělí na olomouckém Horním náměstí, kde dělal soutěži živou reklamu. Snažil se tu lidi vyzývat na smíchový souboj a tím upozornit na úgterní první oficiální soutěž ve smíchu v Evropě,“ dodala Votrubová.

Neobvyklé klání mění smích v soutěžní disciplínu. V Olomouci budou sportovci zápasit v kategoriích Nejlepší ďábelský smích, Nejvíce nakažlivý smích a Souboj ve smíchu.

Vedle Konviktu, který je festivalovým centrem, najdou lidé letos AFO také v kině Metropol, které bude využívané nejen na projekce, ale také jako další místo k setkávání účastníků festivalu.

„Těch je zatím akreditováno kolem 1150, což je číslo o pět set vyšší, než bylo v tuto dobu loni. Lidé se ale akreditují i v průběhu festivalu, takže to číslo určitě není konečné. Akreditace na 46. ročník Academia filmu Olomouc je opět zcela zdarma,“ uzavřela Votrubová.

ACADEMIA FILM OLOMOUC 2011: PODROBNÝ PROGRAM

Autor: Jiří Beneš

12.4.2011 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Prostor bývalého obchodu na Dolním náměstí v Olomouci se mění na kulturní prostor s divadlem, galerií i kavárnou
7

Na nové divadlo v Olomouci lidé poslali už téměř 550 tisíc

Ilustrační foto
16

Dálnice na Kokory odložena? Fámy, chystají se výkupy a povolení

Za tragickou srážku letounů mohlo nedodržení odstupu

Za loňskou tragickou srážku dvou ultralehkých letounů u Dlouhé Loučky mohlo nedodržení bezpečného odstupu strojů a let v příliš malé výšce nad zemí. Vyplývá to ze závěrečné zprávy Ústavu pro odborné zjišťování příčin leteckých nehod (ÚOZPLN).

Olomoucký Activityfest přilákal stovky návštěvníků

Třetí ročník Activityfestu Olomouc pobavil tuto sobotu několik set lidí lidí. I přes chladnější počasí se ve Smetanových sadech sešli zájemci o volnočasové aktivity a zdravý životní styl.

AUTOMIX.CZ

Škoda zvažuje sporťák inspirovaný legendárním "erkem". Jak by mohl vypadat?

Česká automobilka Škoda v minulých letech získala pověst výrobce především praktických vozů, které nabízejí řadu chytrých nápadů. V poslední době se ale značka snaží také působit emotivně. I proto zvažuje sportovní auto, které bude inspirované legendárním kupé 110 R ze 70. let.

Buchta vtipkoval: Baník v lize do šestého místa? My tedy asi o titul

Po dlouhé době mohl brankář Sigmy Miloš Buchta zažít bouřlivou atmosféru, jakou pamatuje třeba ze svého působení v Rumunsku.

Předvolební speciál deníku: Jak splnila vláda své sliby?

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies