Akce je zaměřená na mladistvé, zejména na studenty středních gastronomických škol a učilišť, kterých je v kraji téměř dvacet. Studenti, provozovatelé některých restaurací i zástupci médií se s ní poprvé seznámili na páteční tiskové konferenci v prostorách Střední odborné školy Šturmova v Olomouci.

Preventivní kampaň navazuje na projekt Nová tvář prevence závislostí, který byl pilotně realizovaný v Brně a Šumperku. Podle olomoucké policejní mluvčí Jitky Dolejšové jde o první akci tohoto typu v celé republice.

Zaměřuje se jednak na studenty gastronomických oborů, ale i na provozovatele restaurací či barů. Právě ti jsou totiž zodpovědní za to, aby lidé, kterým ještě nebylo osmnáct let, nemohli dostat alkoholické nápoje.

Krom prevence se v projektu počítá i s nutnou represí. Provozovny budou kontrolovat nejen policisté, ale i hygiena, obchodní inspekce, hasiči, zaměstnanci živnostenského úřadu či úřadu sociálně právní ochrany dětí.

„Kontroly budou probíhat opakovaně a to zejména tam, kde policisté a další pracovníci zjistí porušování zákona. Výrazným prvkem kontrolní fáze je vzájemná provázanost všech složek a propojení preventivního prvku s následnou represí,“ uvedla Dolejšová.

Reakce studentů, kteří se pátečního setkání zúčastnily, byly různé. „Myslím si, že tahle akce má stoprocentně smysl,“ řekla devatenáctiletá studentka Kateřina Nováková z Uničova. Přiznala, že sama alkohol v restauracích dostávala, i když ještě nebyla plnoletá.

„Teď už se na to ale dívám jinak. Když někde sedím a vidím, že číšník nalije i lidem, kterým je třeba čtrnáct let, je to hrozné a mělo by se s tím určitě něco dělat,“ dodala.

Devatenáctiletý mladík, který si pro jistotu nepřál uvést své jméno, se ale na projekt díval skeptičtěji. „Alkohol jsem pil, i když mi ještě nebylo osmnáct. Dokonce jsem se několikrát setkal s kontrolami policistů, ale vždycky jsem stihl nějakým způsobem utéct,“ řekl.

Úspěšnost kontrol totiž podle něj záleží na tom, jak velký je který podnik. „Pokud by to mělo být v nějaké malé hospůdce, děcka by asi neměly jak utíkat. Ve větších restauracích to ale není žádný problém,“ řekl student.

Preventivní akci do konce letošního finančně podporuje Olomoucký kraj. První předběžné vyhodnocení úspěšnosti by mohla veřejnost znát až v půli roku. „Zvýšené kontroly se budou konat především v letních měsících, kdy je riziko podávání alkoholu mladistvým nejvyšší,“ doplnila Jitka Dolejšová.