VYBRAT REGION
Zavřít mapu

"Tykadlový" řidič Smetana dostal za vyhýbání se vězení podmínku

Olomouc – K tříměsíčnímu trestu s podmíněným odkladem na čtrnáct měsíců odsoudil v úterý olomoucký okresní soud bývalého řidiče Romana Smetanu za to, že se od března do dubna vyhýbal nástupu do vězení.

15.1.2013 24
SDÍLEJ:

Roman SmetanaFoto: ČTK

Státní zástupce požadoval trest nepodmíněný a proti rozsudku se na místě odvolal.

Smetana teď může podle soudu prokázat, že trest není potřeba a stačí podmínka.

„Při maření úřadního rozhodnutí se zkoumají jen závažné důvody, většinou aktuální věci jako nemoc a podobně. Nelze pod to však zahrnout nesouhlas odsouzeného s trestem," uvedl soudce Petr Sušil.

Příhlíží se nicméně i k okolnostem.

„Soud hodnotí i to, jak dlouhý trest nebyl nastoupen, jak dlouho se mu dotyčný vyhýbal a jak do vězení nakonec nastoupil," vysvětlil soudce olomouckého okresního soudu.

Proto dal Smetanovi nejnižší trestní sazbu.

Bývalý řidič olomoucké MHD Roman Smetana měl nastoupit do olomoucké vazební věznice, protože odmítl vykonat sto hodin obecně prospěšných prací uložených mu soudem za pomalování politických plakátů.

Navíc musel nahradit škodu ODS, která se jako jediná ze stran peněz domáhala.

Pokutu Roman Smetana zaplatil, veřejně prospěšné práce však vykonat odmítl a soud mu proto trest změnil na sto dní vězení.

V zaplněné soudní síni se Smetana hájil sám. K výkonu trestu podle svých slov nenastoupil, neboť rozhodnutí soudu považoval za špatné.

„Soudkyně byla podjatá, protože šlo o manželku jednoho z poškozených," připomněl, že případ dostala na starosti Markéta Langerová, manželka Ivana Langera z ODS.

Potlesk i nesouhlasné reakce publika

Když Smetana domluvil, nechali se někteří přítomní unést a zatleskali.

Státní zástupce Jaroslav Kouřil Smetanovi sdělil, že pokud považoval soudkyni za podjatou, bylo by logické podat odvolání. To se však nestalo.

„Uznávám, že je to zvláštní přístup, ale tomu měl zabránit státní zástupce. Byl to záměr – nechal jsem soudkyni soudit až do konce. Společnost totiž nemá zájem jen na potrestátní, ale chce po soudu i nezpochybnitelný rozsudek," sdělil obžalovaný a dodal, že jeho izolace od ostatních není nutná.

Jak ve své řeči uvedl žalobce, tykadla jsou pro společnost dráždivá a přitahují pozornost, úterní soud se však týkal vyhýbání se vězení.

„Pokud žijeme v demokracii, musí se rozhodnutí soudu respektovat," pronesl a soudce Petr Sušil musel uklidňovat nesouhlasné reakce publika.

Smetana: Nechte mne růst, jak dříví v lese

Jaroslav Kouřil zmínil i rozhodnutí Nejvyššího soudu, který zrušil stížnost ministerstva spravedlnosti pro porušení zákona a původní rozsudek za nezákonný neshledal.

„Výkon trestu Roman Smetana nenastoupil záměrně a s tím nesouhlasím. Zákony platí pro každého," sdělil Kouřil s tím, že Smetana by měl být odsouzen nepodmíněně.

Na to obžalovaný reagoval nesouhlasně.

„Když spojím amnestii a tvrzení, že zákony platí pro všechny, troufnu si říct, že to tak není," řekl Smetana.

Dodal, že nápravu nepotřebuje, protože jeho společenská nebezpečnost je nulová a uvítal by, kdyby ho stát nechál dál růst jako dříví v lese.

Druhou obžalobu Smetany chce soudce zastavit

Roman Smetana čelí i druhé obžalobě, opět za maření úředního rozhodnutí. Poté, co ho v květnu dočasně propustil Nejvyšší soud, se v říjnu odmítl do vězení vrátit.

Soudce Sušil případy nespojil a v úterý sdělil, že druhou obžalobu hodlá zastavit, protože jde o stejnou věc.

Jako nejbližší podobné rozhodnutí zmínil výrok ústavního soudu, který se v roce 1995 vyjádřil k opakovanému odmítání vojenské služby.

Petr Sušil uložil Romanu Smetanovi tříměsíční trest s podmínkou, proti čemuž se státní zástupce odvolal. Obavu, že by se v případě nepodmíněného trestu situace opakovala, nemá.

„Je to otázka jeho volby. Pokud nenastoupí, musí následovat trestní sankce. Tak to je," shrunul Jaroslav Kouřil.

Za to, že se vyhýbal nástupu do olomoucké vazební věznice, hrozily Smetanovi až tři roky vězení.

SOUVISEJÍCÍ: Příznivci "tykadlového" řidiče Smetany protestovali u orloje

Autor: Ondřej Zuntych

15.1.2013 VSTUP DO DISKUSE 24
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Trenér Roman Sedláček
34

Sedláček nabádá Sigmu: Hrajte aktivně, vzadu má Brno problémy

Dopravní nehoda s požárem na D1.
AKTUALIZOVÁNO
7

Cisterna rozbila svodidla a začala hořet. Nehoda ochromila D1 od Olomouce

Letní Flora zve na setkání v Rajské zahradě, květiny i terakotovou armádu

VIDEO / Především záplavu pestrobarevných květů vrcholícího léta nabízí letní etapa mezinárodní květinové výstavy a zahradnického veletrhu Flora Olomouc.

Do olomouckých Smetanových sadů přijeli veteráni

VIDEO / Nablýskaní veteráni, vyrobení do roku 1964 zaplnili v sobotu dopoledne část Rudolfovy aleje v olomouckých Smetanových sadech. Konal se tradiční Svatokopecký okruh.

Filmový festival Kralinale nabízí snímky jenž přiblíží nevšední životní příběhy

Filmy jako je Alois Nebel, Král Šumavy nebo třeba dílo bratří Coenů Tahle země není pro starý. I tyhle snímky nabízí první ročník Mezinárodního filmového festivalu Kralinale, který nese podtitul „Příběhy bez hranic – možnost volby!“.

Billboardy musí od silnic pryč, nepůjde to lehce

Už jen dva týdny zbývají do chvíle, kdy by z dálnic a silnic první třídy měly zmizet bill-boardy. Novela zákona o pozemních komunikacích určuje kolem důležitých cest ochranná pásma, v nichž nesmějí poutače stát a rozptylovat motoristy. V Olomouckém kraji je takových míst několik a krajský úřad se už nyní obává soudních tahanic o to, aby poutače z blízkosti silničních tahů zmizely.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení