71 DENÍKŮ: NAJDĚTE SI SVŮJ
Vyberte si svůj regionální Deník

Řidič taxi dostal osm let za vraždu konkurenta

Obžalovaný ze smrti taxikáře (vlevo) u krajského soudu

Obžalovaný ze smrti taxikáře (vlevo) u krajského soudu Autor: DENÍK/Karel Párel

27.11.2009 14:53

Olomouc - Na osm let do věznice s ostrahou poslal soud šestatřicetiletého taxikáře za vraždu spolumajitele konkurenční taxislužby, která se stala letos v lednu před hotelem Gemo. Krajský soud v Olomouci nevyslyšel tvrzení obhajoby, podle nějž muž použil dýku v sebeobraně. Odsouzený se na místě odvolal.

K tragédii došlo 21. ledna v Pavelčákově ulici před hotelem Gemo.

Podle výpovědí svědků vyvolal konflikt zavražděný muž. Před osudnou potyčkou, která jej nakonec stála život, napadl posilněný alkoholem dva jiné taxikáře. Krátce před půlnocí otevřel dveře auta, ve kterém seděl šestatřicetiletý muž, a začal jej bít pěstmi.

Napadený řidič vytáhl na svou obranu nůž. Útočníka dýkou několikrát bodl, poslední rána do hrudníku byla smrtelná.

Obžalovaný se hájil tím, že nechtěl vraždit, pouze se bránil agresivnímu útoku.

„Nikomu jsem nedal důvod, aby mě napadl. Neměl jsem na výběr. Pouze jsem se bránil a využil všechny možnosti,“ řekl u soudu bývalý voják, který byl v té době na rodičovské dovolené a taxikařinou si přivydělával.

Verzi obhajoby, že šlo o nutnou obranu, podpořil i soudní znalec v oboru kriminalistiky a sebeobrany.

„Obžalovaný nedal k útoku žádnou příčinu. Pokusil se o odchod a pak už se jen bránil útoku. Jeho obrana byla podle všech závěrů laická a ovlivněná stresem z nastalé situace,“ řekl.

Soud však tyto argumenty nepřijal.

„Je otázka, ve které fázi se obžalovaný dostal k dýce. Soudní znalec to uspokojivě nevysvětlil. Je zvláštní, aby se někdo, kdo dostal silnou ránu pěstí, proti útočníkovi pohyboval, nekryl si tvář a šmátral po dýce,“ uvedl při odůvodnění rozsudku předseda senátu Eduard Ondrášek. Znalecký posudek označil za tendenční a nevěrohodný.

„Obžalovaný poškozeného znal a věděl, že je to člověk, který vyhledává konflikty a napadá jiné lidi. Tělesně byli oba muži stejné výšky a tehdy také stejné váhy. Obžalovaný tedy neměl důvod mít panickou obavu o svůj život. Neznamená to, že by si musel nechat všechno líbit, ale je otázka, jak se proti takovému útoku bránit,“ poznamenal soudce.

Odsouzenému muži hrozilo deset až patnáct let vězení. Spoluzavinění zavražděného na celém konfliktu ale bylo podle soudu zásadní. Proto se rozhodl uložit nižší trest.

„V tomto případě se jedná o překročení mezí nutné obrany, tedy záležitost hraniční. Soud toto zohlednil a uložil trest pod dolní hranicí sazby,“ vysvětlil Ondrášek.

Celá záležitost však pátečním rozhodnutím soudu ale ještě nekončí.

„Nemůžeme se ztotožnit s rozsudkem, jak byl vynesen a odůvodněn. Podali jsme si odvolání. Stále trváme na tom, že se jedná o jednání v nutné obraně," reagoval po soudním jednání obhájce Miloslav Jančík.

Pokud se kauza dostane k Vrchnímu soudu, budou se už soudci řídit novým trestním zákoníkem, který začne platit od příštího roku. Muž by tak mohl být souzen za nový trestný čin zabití se sazbou od tří do osmi let.


VŠE KE KAUZE SMRT TAXIKÁŘE V PAVELČÁKOVĚ
ZDE

Autor: Karel Páral

SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY

Pietní jízda taxikářů.

Taxikáři uctili pietní jízdou památku ubodaného kolegy

Olomouc - Olomoučtí taxikáři se rozhodli uctít památku svého ubodaného kolegy pietní jízdou z Bukovan, kde se svou rodinou žil, ke krematoriu v Olomouci Neředíně.

Rekonstrukce smrti taxikáře.

Kriminalisté znovu sehráli smrt taxikáře

Olomouc -Ve středukolem jedena­dvacáté hodiny uzavřely Pavelčákovu ulici v Olomouci policejní pásky. Kriminalisté totiž v těchto místech v rámci vyšetřování prováděli rekonstrukci…

Ilustrační foto

Taxikáři: Žádnou válku mezi sebou nevedeme

Olomouc - Redakce Olomouckého deníku v minulých dnech obdržela dvě prohlášení pracovníků olomouckých taxislužeb. Vyjadřují v nich svůj postoj k nedávnému tragickému úmrtí svého…

Pošlete odkaz přátelům

Diskuse

Ani bych se nedivil, kdyby teď t
1.12.2009 17:55 85.160.77.*
Ani bych se nedivil, kdyby teď tomu soudci přišel v noci "neznámý pachatel" třeba zapálit auto. Přestože kolegové odsouzeného nemají přístup do registru vozidel jako naši zkorumpovaní úředníci, jistě budou vědět v čem dotyčný jezdí, jelikož se dosti pohybují v silničním provozu.
V diskusi je celkem 1 příspěvek, poslední byl vložen 1. 12. 2009, 17:55 vstup do diskuse

CELEBRITY

Rath před poslanci: Můj život i kariéra skončily

Rath před poslanci: Můj život i kariéra skončily

Černá limuzína s majáčkem, ostří hoši v kuklách a další doprovodná vozidla. Transport Davida Ratha z… celý článek ›

Hašek zůstane ve Spartě! Bude trénovat béčko a šéfovat mládeži

Hašek zůstane ve Spartě! Bude trénovat béčko a šéfovat mládeži

Trenér Martin Hašek s velkou pravděpodobností zůstane ve Spartě. Podle informací iSport.cz jedná o… celý článek ›

Svobodová utekla z Aušova domu! Rozvod na spadnutí

Svobodová utekla z Aušova domu! Rozvod na spadnutí

Chystá se rozvod roku! Vendula Svobodová (40) zřejmě udělala definitivní tečku za svým manželstvím s… celý článek ›

Opora hokejové  reprezentace Petr Nedvěd: Milovník krásných žen a aut

Opora hokejové reprezentace Petr Nedvěd: Milovník krásných žen a aut

Fešák s tučným kontem a překrásným bourákem Ferrari 458 Italia v garáži. Může se někdo divit, že český… celý článek ›

Copyright © VLTAVA-LABE-PRESS, a.s., 2005, všechna práva vyhrazena. Používáme informační servis ČTK. Publikování nebo šíření obsahu denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA-LABE-PRESS, a.s., zakázáno. VLTAVA-LABE-PRESS, a.s. je členem Sekce vydavatelů internetových titulů UVDT.

Kontakt na redakci. Autoři deníku. Proč inzerovat v novinách - www.reklamavnovinach.cz