VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Soud v Olomouci snížil trest vítkovskému žháři, na 20 let

Olomouc /AKTUALIZOVÁNO/ - Vrchní soud v Olomouci v pátek částečně zrušil rozsudek Krajského soudu v Ostravě nad čtveřicí žhářů ve Vítkově a jednomu z mladíků snížil výjimečný trest o dva roky na 20 let.

18.3.2011
SDÍLEJ:

Žháři z Vítkova u Vrchního soudu v Olomouci: zprava Václav Cojocaru, Ivo Müller, Jaromír Lukeš a David VaculíkFoto: DENÍK/Jiří Kopáč

David Vaculík a Jaromír Lukeš si za útok na dům romské rodiny s konečnou platností odpykají 22 let, Ivo Müller, který projevil lítost a spolupracoval při vyšetřování, nakonec dostal o dva roky méně, Václavu Cojocaru odvolací soud ponechal 20 let.

Obžalovaní přijali verdikt bez sebemenších emocí.

Vrchní soud, který formálně poupravil verdikty nad Vaculíkem a Lukešem, odmítl námitky obhájců, že obžalovaní nevěděli, že útočí na obydlený dům, ve kterém žije romská rodina.

„Souhlasíme se závěrem krajského soudu, že povědomost obžalovaných o tom, že dům byl obýván, byla prokázána,“ uvedl předseda senátu vrchního soudu Milan Kaderka.

Podle odvolacího soudu bylo mladíkům jedno, zda někdo zemře v domě, který si předem vytipovali.

„Jejich lhostejnost se dá považovat minimálně za nepřímý úmysl vraždit,“ uvedl Kaderka.

Stejně tak bylo podle předsedy senátu prokázáno, že zápalnými lahvemi chtějí napadnout Romy i to, že jsou přívrženci radikálního hnutí.

Rasový motiv žhářského útoku? Krajský soud podle odvolacího soudu v Olomouci správně vyhodnotil, že čin spáchali k jiné etnické skupině.

Překvalifikování útoku na obecné ohrožení, případně ublížení na zdraví, jak požadovala obhajoba, podle odvolacího soudu není možné. O tom, zda nespáchali jen ublížení na zdraví, odmítl odvolací soud debatovat.

Případné překvalifikování útoku na obecné ohrožení by obžalovaným podle soudce nepřineslo příznivější trest.

„Museli bychom prokázat povědomost obžalovaných o tom, kolik lidí v domě bylo,“ uvedl soudce.

Pomohlo mu částečné doznání a omluva

Předseda senátu Kaderka uznal, že uložené tresty jsou přísné.

„Ale není možno na ně pohlížet jako na nepřiměřeně přísné,“ hodnotil.

Poukázal přitom na to, jaká pohnutka vedla mladíky k tomu, aby vzali lahve s hořlavinou a jeli do Vítkova.

„Pokud budou takové tresty postihovány shovívavě, za chvíli budou napadáni Vietnamci, vysocí, blondýny, myslivci,“ poznamenal soudce.

Připomněl i to, že „pouze“ u pokusu vraždy zůstalo jen díky shodou náhod a v případě těžce popálené Natálky špičkovou zdravotní péčí.

Při snížení původního trestu u Müllera o dva roky předseda senátu ocenil, že mladík spolupracoval při vyšetřování případu, který popsal nejpodrobněji, a omluvil se napadeným Romům.

„Polehčující okolnost alespoň částečného doznání vedla k nižší výměře trestu,“ sdělil Kaderka.

Výročí narození Hitlera

Odvolací soud smetl argumenty obhajoby, že by útočníci neznali datum narození Adolfa Hitlera. Útok vedli v souvislosti s výročím 120 let od jeho narození.

„Souhlasíme se závěrem soudu, že každý, kdo je přívržencem takového hnutí, musí toto datum znát. Cojocaru měl u tohoto data v kalendáři označení,“ uvedl předseda senátu.

Rozpory v situaci v domě v době útoku, na které poukazovali obhájci a kvůli kterým žádali další výslechy, nejsou podle odvolacího soudu podstatné.

„K poranění Natálky by došlo v každém případě a není relevantní řešit, kde byli ostatní,“ uvedl Kaderka.

Proti rozsudku odvolacího soudu není možné odvolání. Nabízejí se pouze mimořádné opravné prostředky. Obhájci možnosti využití.

Natálka už následky útoku vnímá, bere to hodně špatně

Odvolací proces s vítkovskými žháři v pátek sledovala i Anna Siváková, matka tehdy dvouleté Natálky, která utrpěla při útoku se zápalnými lahvemi popáleniny na bezmála osmdesáti procentech těla.

I když soudce jednomu z útočníků trest snížil o dva roky, po skončení jednání Siváková uvedla, že je s trestem spojena.

Její dcerku čeká další operace. Těch už má za sebou řadu a zdravotní stav dítěte, které si následky útoku ponese celý život, vyžaduje neustálou matčinu péči a nemalé finance. Po jednání vrchního soudu poskytla krátký rozhovor:

Jak se daří Natálce?
Teď je na tom Natálka dobře. Ale čeká nás další operace. Uvidíme. Po těch operacích a všem, zda bude Natálka v pořádku, zda ji něco nezasáhne. Nevím.

Zatím je s Vámi doma. Zkusíte ji dát do školy, pokud se vše bude dobře vyvíjet?
Chceme. Zkusíme ji dát do školky, aby si zvykla na jiný kolektiv. Nevíme, jak na to bude reagovat.

Jak vnímá, co se jí přihodilo? Následky už zřejmě začíná vnímat.
Dost špatně. Vnímá to. Nepočítala jsem s tím, že to bude tak brzy. Bere to hodně špatně.

Pomáhá vám psycholog?
Ano. Pomáhá.

(tau)

Autor: Daniela Tauberová

18.3.2011
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Hitem letošní letní etapy Flory 2017 je výstava terakotové čínské armády.
20

VIDEO: Letní Flora zve na setkání v Rajské zahradě, květiny i terakotovou armádu

Nablýskaní veteráni, vyrobení do roku 1964 zaplnili v sobotu dopoledne část Rudolfovy aleje v olomouckých Smetanových sadech. Konal se tradiční Svatokopecký okruh.
24

FOTO, VIDEO: Do olomouckých Smetanových sadů přijeli veteráni

Filmový festival Kralinale nabízí snímky jenž přiblíží nevšední životní příběhy

Filmy jako je Alois Nebel, Král Šumavy nebo třeba dílo bratří Coenů Tahle země není pro starý. I tyhle snímky nabízí první ročník Mezinárodního filmového festivalu Kralinale, který nese podtitul „Příběhy bez hranic – možnost volby!“.

FOTO, VIDEO: Balonová show ozdobila nebe nad Olomoucí. Podívejte se

Nebe nad krajským městem v pátek podvečer ožilo pestrobarevnými balony. Hromadný start z Olomouce se už podruhé stal součástí balonové fiesty, která se o tomto víkendu koná na Bouzově na Olomoucku.

Billboardy musí od silnic pryč, nepůjde to lehce

Už jen dva týdny zbývají do chvíle, kdy by z dálnic a silnic první třídy měly zmizet bill-boardy. Novela zákona o pozemních komunikacích určuje kolem důležitých cest ochranná pásma, v nichž nesmějí poutače stát a rozptylovat motoristy. V Olomouckém kraji je takových míst několik a krajský úřad se už nyní obává soudních tahanic o to, aby poutače z blízkosti silničních tahů zmizely.

Skuhravý z Opavy chválí Sigmu. Navzdory tomu, že asi padl příchod Texla

Jejich fantastickou loňskou sezonu, byť nakonec se dvěma smutnými konci, mají fotbaloví fanoušci v živé paměti ještě dnes. Druholigový SFC Opava do posledního kola bojoval o postup mezi elitu a v MOL Cupu padl až ve finále. HET liga i evropské poháry o chlup utekly…

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení