Požádaly seniorku, aby jim rozměnila pětitisícovou bankovku a zatímco žena peníze hledala, připravily ji o úspory ve výši 21 tisíc korun.

Podle přerovské policejní mluvčí Michaely Sedláčkové se opakuje stále stejný scénář. Případům okradení bezbranných starých lidí se přitom stále nedaří předcházet a to i přesto, že dělá policie pro prevenci maximum.

„Pořádáme přednášky, a to jak v domovech důchodců a v pečovatelských domech, tak v klubech pro seniory. Navíc na problém upozorňujeme starosty z okolních obcí, kteří před aktivitami podvodníků varují seniory prostřednictvím hlášení místního rozhlasu. Případů ale přesto neubývá,“ řekla Sedláčková.

Důvodů je podle jejích slov několik. Zloději si vymýšlejí neustále nové finty a staří lidé v tak vysokém věku se neumějí bránit.

„Opakuje se stále tentýž model. Podvodníci se vloudí důchodci do bytu většinou v dopoledních hodinách a za nějakým fiktivním účelem chtějí rozměnit peníze,“ přiblížila mluvčí.

Vymyslí si buď to, že nesou přeplatek za elektřinu a za plyn, nebo tvrdí, že jsou zástupci firmy či pojišťovny. Hrají si také na opraváře, údržbáře či poštovní doručovatele. Stalo se už ale i to, že jednomu z důchodců slibovali válečné odškodnění.

„Rafinovanost podvodníků je stále větší. Hrají přitom na city důchodců a předstírají třeba autonehodu nebo poruchu na autě, aby dostali peníze na údajnou opravu,“ říká mluvčí.

Zneužívají i toho, že senioři mají slabší zrak a zhoršené vnímají a nedokážou se podvodníkům bránit. Přestože policie radí, jak v takových případech postupovat, míjí se to účinkem.

„Na přednáškách seniorům zdůrazňujeme, že pokud si nic nevsadili, nemůžou očekávat výhru. Spousta podvodníků totiž slibuje právě nejrůznější výhry. Vysvětlujeme i to, že pracovníci státních institucí nikdy nechodí s přeplatky osobně, ale zasílají je poštou,“ informovala mluvčí Sedláčková.

Věk okradených seniorů na Přerovsku je čím dál vyšší. Nejstarším ožebračeným důchodcem byl v posledních letech na Přerovsku muž ve věku 97 let. Ten jel s pachatelem, který mu nesl fiktivní přeplatek za elektřinu ve výši 500 korun, ve výtahu.

Podvodník chtěl po seniorovi, aby mu rozměnil pětitisícovou bankovku, a tak poškozený vytáhl peníze z obálky s úsporami. Pachatel mu však obálku vytrhl z ruky a utekl i s částkou ve výši 15 tisíc korun.

Obětí podvodníků se stal rovněž jednadevadesátiletý muž z Přerovska. „Navštívily ho dvě ženy s tím, že vyhrál sadu nádobí v hodnotě 45 tisíc korun. Chtěly po něm uhradit DPH ve výši 10 tisíc,“ připomněla tento případ Sedláčková.

Starý muž jim peníze vyplatil a ženy odešly do auta pro zboží. „Důchodce už ale nikdy neviděl ani peníze, ani hrnce,“ uzavřela mluvčí.