Muž, který už byl v minulosti odsouzený za podvod, je nyní podezřelý z trestného činu padělání a pozměňování peněz a hrozí mu deset až patnáct let vězení.

Padělaná směnka

V roce 2007 přišel zlatnici Olze Orságové dopis z Krajského soudu v Ostravě, ve kterém stálo, že má zaplatit pět milionů korun. „Byla jsem v šoku. Směnka nemůže existovat a pokud ano, vyrobil ji Kubelka,“ argumentovala žena s tím, že podezřelý měl po celou dobu jejich vztahu přístup k veškerým dokladům a fakturám.

„Mohl tedy odstřihnout popsanou část faktury a podpis s razítkem využít jako směnku,“ konstatovala. Dodala, že podpis na listině, kterou u soudu viděla poprvé, je s velkou pravděpodobností její vlastní.

Podle Kubelky představovala směnka asi polovinu zisku, který spolu vydělali při prodeji diamantů. „Paní Orságová mi tyto peníze dluží za zmaření obchodu. Na jejich zaplacení jsme se domluvili,“ uvedl včera muž.

Na otázku soudce Vladimíra Hendrycha, proč si vyplacení tak velké částky peněz právně neošetřil, podotkl, že směnku považoval za nejjednodušší a nejčistší způsob, jak peníze získat.

Výhodný obchod

Obviněný začal s diamanty obchodovat v roce 1993. Několik kamenů si do šperků údajně nechal zasadit i ve zlatnické dílně Olgy Orságové, se kterou navázal partnerský, později i obchodní vztah. Říká, že později zlatnici naučil s drahými kameny obchodovat a společně vydělávali horentní sumy. Ty investovali zpět do nákupu drahých kamenů.

Žena však jakýkoli obchod s diamanty popírá. „Jsou to nesmysly a lži,“ řekla. „Když jsem ho poznala, byl na úřadu práce a bez jakýchkoli prostředků. Všechno jsem ho naučila až já,“ dodala.

V roce 1995 přišel Kubelka s nápadem na založení společnosti s ručením omezeným, v níž měl vystupovat jako stínový společník. Společnost však oficiálně nikdy nevznikla. Podle Orságové bylo hlavním důvodem to, že byl Erik Kubelka už v minulosti odsouzen za podvod.

Konečný rozsudek by mohl padnout po dalším vyslechnutí klíčových svědků.

Michaela Mikolášková