Lukáš Jícha zahájil oficiálně činnost přerovského exekutorského úřadu, do něhož byl jmenován, v pátek 1. dubna. Podle něj zároveň došlo k převodům depozitních bankovních účtů z odstupujícího exekutora na nového.

„Pro účastníky exekučního řízení se nic nemění, úřad je nyní zcela přístupný klientům. Mám nájemní smlouvu jak na budovu úřadu, tak i na exekuční sklady v Čekyni. Smlouvu jsem podepsal i se čtyřmi desítkami zaměstnanců," konstatoval Lukáš Jícha, který nechce vyjádření Tomáše Vrány komentovat.

Podle Vrány ale neexistuje k dnešnímu dni žádná dohoda mezi ním a novým soudním exekutorem.

„Tomáš Vrána nabídl novému exekutorovi možnost převzít všech 196 zaměstnanců, kteří se podíleli na chodu úřadu s rozsáhlou agendou převyšující 360 tisíc spisů. Lukáš Jícha ale tuto možnost nevyužil," uvedl mediální zástupce Tomáše Vrány Kryštof Šabacký.

Vyhazov? Prý porušili povinnosti

Vrána podle svých slov zrušil pracovní poměr 170 zaměstnanců z celkového počtu 196. Vysvětluje to tím, že z jejich strany došlo k porušení povinností uvedených v zákoníku práce – výpadkem činnosti prý svému zaměstnavateli způsobili škody.

Nový soudní exekutor Lukáš Jícha konstatoval, že se k otázce pracovně-právních vztahů nebude vyjadřovat. Situací se podle zaměstnanců Exekutorského úřadu zabývají odbory.

Na Exekutorském úřadě Tomáše Vrány v Přerově zasahovala před třemi týdny kvůli vyhrocené situaci policie. Lukáš Jícha poté obvinil Tomáše Vránu ze zpronevěry peněz a podal na něj trestní oznámení.

Podle závěrů hloubkové kontroly exekutorské komory a ministerstva spravedlnosti bylo chování obou stran přinejmenším porušením etických pravidel. Klientů se naštěstí spory nedotkly.