Nábor nových stevardů souvisí s rozšiřováním služeb vlakového dopravce, který v tomto roce plánuje přepravit v České republice 3,5 milionu cestujících.

„Část personálu ze Zlínského kraje bychom nasadili i na spoje směřující na Slovensko," uvedl mluvčí RegioJetu Aleš Ondrůj.

Podmínky pro uchazeče nejsou přísné. Musí být starší 18 let, s maturitou ukončeným středoškolským vzděláním a trestně bezúhonní.

„Nábor nových stevardů je ideální šance například pro absolventy hotelových škol. Na škodu určitě není, pokud by zájemce o místo stevarda ovládal komunikační angličtinu, ale na tomto požadavku netrváme," ubezpečil mluvčí Ondrůj.

Platové ohodnocení začínajících stevardů a stevardek se pohybuje mezi 19 až 21 tisíci korun hrubého v závislosti na druhu spoje, na který budou nasazeni.

„Například služba ve spoji na Slovensko bývá ohodnocena vyššími částkami. U nás funguje systém příplatků za víkendy či mimořádný výkon," vysvětlil Ondrůj.

Musí umět obsloužit manažery i babičky

Palubní personál patří podle majitele skupiny RegioJet Radima Jančury mezi nejdůležitější zaměstnance.

„Jsou to oni, kdo svými službami stojí za oblíbeností našich spojů. Je to tým, který obsluhuje naše cestující a dbá o jejich pohodlí a bezpečné cestování. Je to tým, který bez rozdílu musí poskytnout profesionální servis od manažera až po studenta či babičku, která se vydala s dětmi na výlet. A právě ty, kteří to dokážou a je to pro ně výzva, hledáme do našeho týmu," doplnil.

Práce stevarda však není úplně pro každého, upozornila Miriam Majdyšová, ředitelka zlínské pobočky úřadu práce.

„Je třeba si uvědomit, že tato práce je časově náročná a obnáší povinnost dvakrát týdně přespat mimo domov, což může být pro někoho z různých důvodů nemožné," podotkla Majdyšová.

Podle PR manažera RegioJetu Martina Chomči je však tento fakt vynahrazen dny volna.

„Služba vypadá reálně tak, že se ráno vyjíždí ze Starého Města, jede se do Prahy, odsud do slovenského Martina, kde se přespí ve služebním bytě, a druhý den se cesta opakuje v opačném pořadí. Po této směně následují dva dny volna," přiblížil praxi Chomča.

JAKUB MIKEL