VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Přerov se mění, má ale stále i své ostudy. Vyberte tu největší

Přerov /ANKETA/ – Na některé ulice v Přerově není vůbec pěkný pohled. Zanedbaná zákoutí, která už delší dobu hyzdí tvář města, se ale letos konečně dočkají své proměny. Umělecká prvotina známého sochaře Ivana Theimera se přesune od kašny U Hané k městským hradbám, upraví se i proluka po zbouraném domu v Bratrské ulici. Na náročnější investice chce město čerpat dotace.

14.1.2016
SDÍLEJ:

Zanedbaná místa v Přerově - Strojař, Husova ulice, Škodova ulice, kašna u HanéFoto: DENÍK

V první polovině roku hodlá přerovská radnice investovat do oprav částku zhruba pět milionů korun. Druhá část roku už je na plány bohatší – i když se počítá s tím, že některé projekty plynule přejdou do roku 2017.

Na jaře se konečně začnou spravovat chodníky v ulici U Rybníčku v Čekyni, které jsou delší dobu ve špatném stavu. Jejich oprava bude stát 800 tisíc korun.

„Částku jeden milion korun hodláme ve stejném období investovat také do restaurování dekorativní malby na zámku," upřesnil náměstek přerovského primátora Petr Měřínský (ANO).

Proměny se dočká také proluka v Bratrské ulici, která se vytvořila po zbourání dvoupodlažního domu, v němž kdysi sídlila cestovní kancelář. Vrátit této části města její původní vzhled se už sice asi díky necitlivým architektonickým zásahům v minulosti nikdy nepodaří, ale aspoň něco.

Radnice investuje do úprav prostranství v těsném sousedství centrálního náměstí, jež nyní slouží jako provizorní parkoviště, částku jeden a půl milionu korun.

„Dnes je tu zemina částečně zasypaná stavebním recyklátem, lidé narazí na bláto, kaluže, výmoly a náletové dřeviny. Nefunkční je i trafostanice," popsal aktuální stav Měřínský.

Prostranství se vydláždí a bude sloužit i nadále jako parkoviště.

Expozice Na Marku

Nejzajímavější proměnou projde v první polovině roku lokalita Na Marku, kde bude venkovní prezentace slavných archeologických nálezů. Expozice se bude nacházet přímo v místech, kde badatelé odkryli základy duchovního centra jednoty bratrské, jehož součástí byl vedle modlitebny a unikátní renesanční cesty také dům se školou, v níž působil od roku 1614 Jan Amos Komenský. Vybudování stavby, jejíž součástí budou i herní prvky pro děti a dospělé, přijde i s DPH na 1,7 milionu korun.

Schváleny byly i další investice – například do rekonstrukce komunikace v Žižkově ulici za 6,5 milionů korun nebo oprav chodníků v ulicích Hanácká a Kovářská za 4,1 milionu.

„Na obě tyto akce bude ale ještě vypsána soutěž – stejně jako na úpravu propojení cyklostezek v Želatovské ulici, jež by mělo přijít na 640 tisíc korun," upřesnila Ivana Pinkasová z odboru řízení projektu a investic přerovského magistrátu.

Podle ní se nyní připravuje šest dalších významných investic.

„Čeká nás úprava interiéru a přilehlých prostor zámku za 1,25 milionu korun. Nejnáročnější akcí roku bude ale zateplení Základní školy Za mlýnem, na něž chceme získat dotaci. Náklady by měly lehce přesáhnout částku 43 milionů," doplnila.

Regenerace Předmostí

V plánu je i další etapa regenerace panelového sídliště v Předmostí, které se zkrášlí za 12 milionů korun. Opravu za 15 milionů korun čeká i Městský dům.

„Plánujeme zateplení dvorního traktu s výměnou oken v této části," popsal ředitel Kulturních a informačních služeb Jaroslav Macíček.

Do konce roku by měla být zasypána nefunkční kašna u restaurace Haná a upraví se její okolí. Sochy z dílny světoznámého sochaře Ivana Theimera, jež jsou její součástí, budou převezeny pod městské hradby.

Počítá se i s odbahněním jezírka v areálu Ornitologické stanice, které přijde na 2 miliony. Na investice do Předmostí, Městského domu i zvelebení jezírka se bude město snažit čerpat dotace.

Autor: Petra Poláková-Uvírová

Která místa v Přerově jsou ostudou města?

1. Ruiny po bývalém romském ghettu ve Škodově ulici v Přerově

56 %

2. Proluka v Bratrské ulici a sousední Blažkův dům

2 %

3. Bývalý armádní objekt v Čechově ulici, kde se zabydleli holubi

7 %

4. Hotel Strojař a jeho okolí

2 %

5. Velká pasáž, která propojuje Kratochvílovu s Palackého ulicí

11 %

6. Okolí vlakového nádraží – Husova a Nádražní ulice

18 %

7. Dluhonská ulice, kde je sociální ubytovna

2 %

8. Kašna u Hané a její okolí

2 %

Hlasovalo: 530

Anketa byla ukončena

14.1.2016 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Miroslav Baláž z Olomouce před zdejším krajským soudem.
5

Lupič Baláž půjde na deset let do vězení

Ilustrační foto

Pátek bude horký, víkend přinese rapidní ochlazení s deštěm

Chovateli z Úsova utekl klokan, za čtvrt roku doskákal k Jihlavě

Neobyčejný výkon má za sebou klokan Kuki z Úsova. Majitel ho hledá od května, kdy mu utekl. Před několika dny lidé zvíře spatřili sto dvacet kilometrů od domova u Jihlavy. Chovatel se jej vydal hledat, roční sameček mu zatím uniká.

Letní Flora zve na setkání v Rajské zahradě, terakotovou armádu i řadu hvězd

Především záplavu pestrobarevných květů vrcholícího léta nabízí letní etapa mezinárodní květinové výstavy a zahradnického veletrhu Flora Olomouc.

Kam za zážitky nejen o víkendu? Inspirujte se na novém webu Tipy Deníku

Chcete mít přehled o kulturních, sportovních a dalších akcích ve všech regionech? Pak navštivte naši stránku www.tipydeniku.cz, kde najdete fůru inspirace co podniknout nejen o víkendu.

Pekárek: Na tuto úroveň už by se basket v regionu těžko vracel

/ROZHOVOR/ Značnou krizí si v loňském roce prošli basketbaloví Orli z Prostějova. Tým z české nejvyšší souteže nakonec zanikl a na Hané se zrodil nový subjekt – Basketbal Olomoucko. Klub získal licenci pro Kooperativa NBL od zaniklého Prostějova a na stejném místě jako loni se tak budou hrát znovu zápasy domácí basketbalové elity.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení