VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Olomoucké studentky píší z Indie: Sňatek s mužem z nižší kasty? Rozhodně ne!

Z Indie píšou studentky Caritas Vyšší odborné školy sociální Olomouc exkluzivně pro regionální Deník své zážitky z praxe

24.5.2012
SDÍLEJ:

Fotografie s Olomouckým deníkem u Taj MahaluFoto: Andrea Blažková

Při svém putování po indickém subkontinentu jsem se ocitla ve vesničce Tarangatti, která se nachází ve státě Karnataka. Právě tam se mi naskytla příležitost lépe porozumět fungování kastovního systému v dnešní indické společnosti.

Tarangatti je pětitisícová vesnice, kde tvoří většinu obyvatel hinduisté. Právě ti věří ve vtělení do předem společensky dané kasty, kterou nejde snahou v životě nikterak změnit. Tisíc let starý kastovní systém ovlivňoval ještě donedávna veškeré indické dění.

Hinduisté, kteří nezapadají do žádné kasty, takzvaní dalité neboli nedotknutelní, měli zakázáno vstupovat do chrámů nebo do restaurací. Nesměli chodit pro vodu do společné studny a veřejně byli bez okolků ponižováni a prohlašováni za nečisté. V minulém století byla vládou zakázána jakákoli diskriminace nižších kast. Kasty však ve všedním životě stále existují a vesnice Tarangatti je toho živým důkazem.

Přestože místní řadící se mezi vyšší kastu bráhmanů nebo kšátriů nějakou přežívající diskriminaci popírají, při mém dotazu, zda by pustili člena nižší kasty do svého domu, jasně odpověděli, že ne.

Celá vesnice Tarangatti je rozdělena na čtvrtě podle jednotlivých kast. Lidé označovaní jako nedotknutelní spolu s nižší kastou šutrů bydlí na jednom konci vesnice. Kdežto na druhém konci si svá sídla staví bráhmani.

Prochází-li člověk vesnicí, je možné vysledovat odlišnosti v životních podmínkách a ve stavbě obydlí. Od nejskromnějších domků nedotknutelných bez jakéhokoli sanitárního zařízení až po luxusní třípatrové domy bráhmanů.

I když lidé tvrdí, že diskriminace z každodenního života zmizela, stále je možné zaznamenat situace, kdy jsou dalité nepřímo diskriminováni. Největším udržovaným kastovním zvykem jsou zaranžované svatby, které jsou v celé Indii považovány za nejlepší řešení pro doživotně trvající spokojené manželství. Takové sňatky domlouvají rodiče dětí, které jsou ze stejné kasty a mají dostatečné věno.

Ať jsem se zeptala v jakékoli části Indie na sňatky z lásky mezi kastami, většinou jsem dostala odpověď, že jsou nestabilní a pro většinu lidí nemyslitelné. Rodina takové sňatky odmítá přijmout, a než by musela nést hanbu, děti vydědí.

Skrze rostoucí míru vzdělanosti v indické populaci je možné sledovat velký pokrok v odstraňování diskriminace. V některých vesnicích, podobně jako v Tarangatti, jsou pro jednotlivé kasty jasně vyhrazené ulice a stále přetrvává odstup vyšších kast od nedotknutelných.

Ve městech je situace jiná. Tam se jednotlivé kasty mísí v autobusech, v restauracích a v každodenním shonu se nikdo po původu ostatních neptá. Věřím, že se s dalšími indickými generacemi zažitý kastovní systém stane pouze formalitou, která jednoho dne zmizí úplně.

Andrea Blažková,
CARITAS VOŠs Olomouc

Autor: Redakce

24.5.2012 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
Balóny nad Olomoucí.
46

VIDEO: Balonová show ozdobila nebe nad Olomoucí. Podívejte se

Hasiči zasahují při havárii plynového potrubí v Hlubočkách
6

Při výkopech rozbili potrubí, do okolí se vyvalil plyn

AKTUALIZOVÁNO

Cisterna rozbila svodidla a začala hořet. Nehoda ochromila D1 od Olomouce

VIDEO / Pět hasičských jednotek zasahovalo v sobotu před druhou hodinou odpoledne u hrozivě vypadající nehody na dálnici D1 mezi Olomoucí a Ostravou, a to poblíž sjezdu na Bělotín. Nákladní vůz s cisternou dostal z dosud nezjištěných příčin smyk, narazil do svodidel a začal hořet.

Letní Flora zve na setkání v Rajské zahradě, květiny i terakotovou armádu

VIDEO / Především záplavu pestrobarevných květů vrcholícího léta nabízí letní etapa mezinárodní květinové výstavy a zahradnického veletrhu Flora Olomouc.

Do olomouckých Smetanových sadů přijeli veteráni

VIDEO / Nablýskaní veteráni, vyrobení do roku 1964 zaplnili v sobotu dopoledne část Rudolfovy aleje v olomouckých Smetanových sadech. Konal se tradiční Svatokopecký okruh.

Filmový festival Kralinale nabízí snímky jenž přiblíží nevšední životní příběhy

Filmy jako je Alois Nebel, Král Šumavy nebo třeba dílo bratří Coenů Tahle země není pro starý. I tyhle snímky nabízí první ročník Mezinárodního filmového festivalu Kralinale, který nese podtitul „Příběhy bez hranic – možnost volby!“.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení