VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Na romskou čtvrť v Přerově si posvítí nová kamera

Přerov – Dění v sociálně vyloučené lokalitě u přerovského nádraží bude pod drobnohledem nové bezpečnostní kamery Městské policie. Instalována má být na rohu Škodovy a Husovy ulice, kde žije početná romská komunita.

31.7.2014
SDÍLEJ:

Škodova a Husova uliceFoto: DENÍK/Petra Poláková-Uvírová

Opatření si vyžádal dlouhodobě neutěšený stav v této části města, který se ještě více prohloubil po otevření sociálních ubytoven. Problémem jsou i bezdomovci a drogově závislí.

Díky novému „oku" Městské policie budou mít strážníci větší přehled o dění v této části města a mohou bezprostředně řešit i nestandardní situace, které zařízení zachytí.

A lidé se budou cítit o něco bezpečněji.

„Vítám každý bezpečnostní prvek v této lokalitě. Přednádražní čtvrtí jezdím na kole a mám za sebou několik nepříjemných zkušeností. Zrovna minulý týden mě tam obklíčili romští chlapci, donutili mě přibrzdit a naplivali mi do obličeje. Je to bezmoc, cítila jsem jen zlost a ponížení," svěřila se s nepříjemným zážitkem sedmapadesátiletá žena, která žije ve vesnici blízko Přerova.

S obavami se netají ani obchodníci, kteří mají své prodejny v ulicích u nádraží a jsou vystaveni pravidelným návštěvám skupinek dětí a drobným krádežím.

Policie a strážníci proto v této lokalitě provádějí pravidelné obchůzky tak, aby byla nepřetržitě pod dohledem.

„Nová kamera by ale zesílené policejní hlídky neměla v žádném případě nahradit, stane se naopak dalším prvkem, který dohled nad touto oblastí posílí," uvedl ředitel Městské policie v Přerově Omar Teriaki.

Nešťastné rozmístění

Vyhlášení výběrového řízení na pořízení nové kamery posvětili ve středu na svém zasedání přerovští radní. Městu doporučila nákup nového kamerového bodu komise pro prevenci kriminality.

„V této části Přerova je intenzivně využívaná komunikace, vedoucí k vlakovému i autobusovému nádraží. Protože je zde větší koncentrace sociálně vyloučených osob, je pořízení kamery na místě," vysvětlil primátor města Jiří Lajtoch (ČSSD).

Na bezpečnost obyvatel Přerova dohlíží v současné době šestnáct kamer.

V problémové lokalitě u nádraží sice některé z nich jsou, ale i šéf strážníků připouští, že je jejich rozmístění poněkud nešťastné.

„Dvě jsou na autobusovém nádraží, ale zabírají jen první nástupiště. Další je pak na rohu Škodovy a Komenského ulice, avšak na jiné straně, než bychom to potřebovali. Navíc je nutné ji modernizovat. Jedna kamera se nachází za podjezdem u dvorního traktu v Kojetínské ulici," shrnul Omar Teriaki.

Kamera pohlídá i diskotéku

Podle jeho slov nedošlo v posledních týdnech v okolí nádraží k vážnějšímu incidentu, který by si vyžádal asistenci většího počtu policistů.

Naposledy se jeden takový odehrál počátkem června, kdy si mezi sebou vyřizovaly účty znesvářené rodiny v Husově ulici.

„Řešili jsme jen konflikt ve velké pasáži mezi Palackého a Kratochvílovou ulicí, kde se pohádali rodinní příslušníci a docházelo k verbálnímu napadání," upřesnil.

Nová kamera Městské policie přibude i v Předmostí, kde bylo před lety z důvodu reorganizace zrušeno obvodní oddělení.

Na prostranství u diskotékového klubu totiž dochází k častému narušování veřejného pořádku.

Bezpečnostní prvek má být instalován na budově v ulici Dr. Milady Horákové.

Město vyhlásí nejen výběrové řízení na nákup dvou nových kamer, ale i digitálního záznamového zařízení. Předpokládaná hodnota zakázky je zhruba 830 tisíc korun, z toho část nákladů, tedy 320 tisíc, pokryje dotace ministerstva vnitra.

Autor: Petra Poláková-Uvírová

31.7.2014
SDÍLEJ:
Billboardy na I46 mezi Olomoucí a Šternberkem
3

Billboardy musí od silnic pryč, nepůjde to lehce

Roman Skuhravý
60

Skuhravý z Opavy chválí Sigmu. Navzdory tomu, že asi padl příchod Texla

Křesťanská mládež se prošla na Svatý Kopeček. Podívejte se

Poutí na Svatý Kopeček se vydali v pátek po obědě účastníci Celostátního setkání mládeže. Večer je tam čekal program a mše svatá. Sobotní část setkání je věnovaná rodinám, do Olomouce tak přijedou další návštěvníci, pořadatelé očekávají celkovou účast přes devět tisíc lidí.

Králíkáři se nákazy nebojí, je daleko

Výstava mladých králíků a drůbeže spojená s expozicí holubů, kterou o tomto víkendu pořádá Český svaz chovatelů v Kožušanech, patří mezi nejnavštěvovanější přehlídky domácích zvířat v regionu.

Olomouc hostí Českou pokerovou tour, jako první na Moravě

Poker je karetním fenoménem současnosti, kterému se jen v ČR věnují desetitisíce hráčů. Nejprestižnější tuzemský turnaj Česká pokerová tour se vůbec poprvé hraje na Moravě, od čtvrtka do pondělí jej hostí kasino v Olomouci-Hodolanech. Hráči si v Olomouci rozdělí výhry ve výši čtyř milionů korun.

V Drahanovicích havaroval motorkář s osobním autem

Nehoda motorkáře a osobního auta se stala v pátek odpoledne, okolo půl třetí v Drahanovicích na Olomoucku.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení