Jeho nezaměnitelná atmosféra přiláká každoročně na hrad Helfštýn kolem deseti tisíc návštěvníků. A i ten letošní čtyřiatřicátý ročník se zařadí „řečí čísel" mezi ty nejvydařenější. „Na Hefaiston přijelo na 522 uměleckých kovářů z osmnácti zemí světa včetně České republiky," přiblížil kastelán hradu Jan Lauro.

Mistři černého cechu vážili cestu až ze Spojených států amerických, Austrálie či Izraele, velké zastoupení mají ale i evropské státy – početné výpravy dorazily ze Slovenska, Rakouska, Německa či Itálie.

Originální kovářské výtvory vznikaly na třinácti rozžhavených výhních, u kterých se střídaly týmy z různých zemí vždy po dvou hodinách. „Jediné, co je limitující, je čas. Vše ostatní už záleží na samotných autorech – téma, použitý materiál i technika," vysvětlil kastelán.

Například Lenka Sýkorová se svým partnerem Michalem Kačmárem vytvářeli společné dílo s názvem „My dvaja". „Je to po šarišsky," usmála se mladá kovářka z Prešova a vysvětlila, že téma je prosté – dva zamilovaní lidé, spojení polibky.

A co považuje při práci za nejdůležitější?

„Promyslet si dopředu celé dílo a umět si představit postup práce. Pak už to jde snadno," řekla.

Její slovenští kolegové u sousední výhně se rozhodli vnést do umění prvky improvizace. Vyzvali proto publikum, které má vždy možnost sledovat kováře při práci, aby se do vytváření díla zapojilo. Lidé měli napsat na lístek libovolné slovo a odevzdat své poselství kovářům.

„Chtěli jsme zkusit něco nového a zapojit i návštěvníky. Lidé nám odevzdají lístečky se slovy, která je napadnou, a my je pak poskládáme do jednoho celku. Uvidíme, co z toho nakonec vznikne," vysvětloval jeden z kovářů Pavol Zlatoš.

Hefaiston – to jsou ale i vystavené umělecké exponáty. Tento rok se jich sešlo celkem 334.

„Jsou z nejrůznějších materiálů – oceli, kujného železa, je tu i pár děl, tepaných z mědi, a máme i kovoliteckou kategorii, v níž jsou díla z bronzu. Některé výrobky jsou kombinací oceli se sklem nebo kameny, ale jsou tu i designové a architektonické doplňky nebo šperky," vyjmenoval Jan Lauro.

Nejvíce děl bývá vždy vystaveno na travnaté ploše na druhém nádvoří, v posledních letech je ale slušně zaplněno drobnými exponáty – například šperky nebo noži – také H – studio.

Velkému zájmu návštěvníků se těšily například plastiky papouška, škorpiona nebo včely, ale také dílo s názvem Malá mořská díla, které vytvářela celý týden na Helfštýně během Kovářského fóra dvojice mistrů černého cechu ze Slovenska.

„Získali jsme díky tomu do své sbírky špičkovou práci, ze které mám obrovskou radost. Překvapil nás i kovářský tandem, který pracoval nepřetržitě celý týden. Umělci po dlouhé době finišovali se svým dílem až v pátek ve večerních hodinách," zhodnotil kastelán. Jen během soboty zamířilo na Hefaiston kolem pěti tisícovek lidí a zhruba stejná účast se dá očekávat i v neděli.