VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Politolog: Bilboardy jsou plytké, programy konkrétní

Olomouc - Kampaň je profesionální, témata propracovaná, ale billboardy bez nápadu a myšlenky. Takhle ve stručnosti hodnotí předvolební snažení stran a hnutí, které se chtějí prosadit do krajského zastupitelstva, politolog Univerzity Palackého Pavel Šaradín.

16.10.2008
SDÍLEJ:

Politolog Pavel ŠaradínFoto: DENÍK/Jiří Kopáč

Proč by lidé měli jít ke krajským volbám?
Člověk, který dělá něco aktivně, cítí odpovědnost za svou volbu. Navíc je to vlastně jediná možnost, jak ovlivnit prostředí, ve kterém žije.

Není to jen iluze? Vždyť „znepřátelení“ politici ODS a ČSSD spolu třeba na radnicích v Olomouci, Přerově či Prostějově čile vládnou?
Ovšem v krajském zastupitelstvu vznikla v roce 2004 pravicová koalice ODS a KDU-ČSL. Věřím tomu, že s ČSSD by některé změny třeba ve školství a zdravotnictví vypadaly jinak, ta pluralita možností je důležitá. Z hlediska kvality je vždycky dobré, aby existovala silná opozice. A v tomto konkrétním případě musíme říct, že sociální demokraté nemají žádné zastoupení v radě, tak je jako opozici musíme brát.

Jenže v minulých volbách chtěla vítězná ODS vytvořit koalici i s ČSSD, ale lidovci se postavili proti. Navíc bylo tehdy veřejné mínění natolik rozjitřené, že široká koalice nevznikla. Jak to vidíte letos?
Především nevím, jaká bude volební účast a jestli se probojuje do zastupitelstva nějaká další strana. Myslím si však, že k velké koalici je velmi silně nakročeno. Což by znamenalo, že tady nebude žádná silná opozice, a to by nebylo dobré.

Mají menší volební uskupení šanci na úspěch?
U Nezávislých starostů pro kraj, Strany zelených, Šance pro náš kraj a Nezávislých vidím názorovou spřízněnost. Pokud by před volbami uzavřeli nějakou koalici, tak by se zřejmě do zastupitelstva dostali. Samostatně jsou jejich možnosti omezené a podle našich průzkumů z nich mají největší naději Nezávislí a Šance pro náš kraj.

Zatímco před čtyřmi lety politici hledali místní témata (oprava silnic, tunel pod Červenohorským sedlem, racionalizace škol…), letos tváře z velkoplošných plakátů propagují obecné věci typu privatizace zdravotnictví nebo napadají celostátní lídry. Jako by žádné silné místní téma neexistovalo. Vnímáte to také tak?
Ani ne. Faktem je, že billboardová kampaň je plytká. Nicméně v programech je řada konkrétních regionálních témat třeba v oblasti školství, dopravy, zemědělství, zdravotnictví či vztahu k seniorům. Nejsou to jen proklamace, mají to propracované i lokálně. Ale třeba v oblasti životního prostředí nebo turistiky až na pár výjimek jsou to jen fráze.

Vezměme například privatizaci zdravotnictví – v Olomouckém kraji toho nyní k prodeji moc není, protože krajské nemocnice jsou v dlouhodobém pronájmu. Nejsou tedy nynější protiprivatizační výkřiky od ČSSD spíše takovou hrou na citlivou strunu?
Sociální demokraté musí mobilizovat, aby jejich voliči přišli k urnám. Zdravotnictví je téma, které se nabízí jako první. ČSSD by mohla usilovat o nějakou revizi toho zmíněného pronájmu. Na druhou stranu upozorňuje na možnou privatizaci některých zdravotnických zařízení, tuším třeba v Pasece nebo záchranné služby, což ODS v programu vůbec nemá. Jenže z hlediska sociální demokracie je to sázka na správnou kartu.

Program které z patnácti kandidujících stran nebo hnutí považujete za nejpropracovanější a nejkonkrétnější?
Na prvním místě bych uvedl program Strany zelených. Nabízejí totiž úplně jiný přístup k řadě věcí. Hned za nimi jsou KDU-ČSL a Šance pro náš kraj.

Dvě nejsilnější strany kampaň v Olomouckém kraji postavily jako soupeření lídrů – nynějšího hejtmana Ivana Kosatíka (ODS) a poslance Martina Tesaříka (ČSSD). Nebo je v „nabídce“ ještě někdo jiný?
Takový souboj umocňuje mediální zájem a pro obě strany je výhodný už vzhledem k penězům, které do kampaně vkládají. Pokud bych měl zhodnotit působení Ivana Kosatíka, tak neudělal žádné výrazné chyby. Na druhé straně po určité době leckdy bývá změna vítaná.

Za co byste stávající krajskou garnituru pochválil a co byste jí vytknul?
Pozitivní je určitě přístup ke střednímu školství. Racionalizace a podpora učňovského školství je obrovský přínos pro budoucnost zaměstnanosti v kraji. Mezi negativa bych zařadil třeba malou podporu agroturistiky či ekologického zemědělství. Co mě třeba překvapilo, že ani jednou jedinkrát neuspělo s žádostí o krajský grant Hnutí Duha. To znamená, že převládá ideologický pohled. Jednoduše řečeno: politici to berou tak, že jim toto hnutí hází klacky pod nohy, jenže mu jde, myslím, o obecný prospěch.

Lidé z Uničovska, Šternberska a Litovelska letos volí také nového senátora. Sledujete činnost toho nynějšího, Vítězslava Vavrouška z ODS? Můžete jej porovnat s jeho předchůdcem Karlem Korytářem (ČSSD)?
Oba působili jako řadoví senátoři, takže z celostátního hlediska nebyli tak viditelní. Jejich aktivity v regionu jsem příliš nesledoval.

Koho ze sedmi kandidátů považujete za favorita?
Nejpravděpodobnější je střet ODS a ČSSD, tedy Vavrouška s Korytářem. Přinejmenším oživením by bylo, pokud by se do druhého kola dostal někdo jiný, třeba mohelnická právnička Jana Hamplová.

Pokud bychom vzali senátory z Olomouckého kraje jako celek, který z nich nejvíc vyčníval?
Určitě Jitka Seitlová, která zastupovala Přerovsko. Byla v podstatě regionálním ombudsmanem. I v jiných ohledech byla aktivnější než její kolegové. Její posun na post zástupkyně ombudsmana je v tomto ohledu logický.

Volební kampaň je téměř u konce. Jaká byla?
O myšlenkově nevýrazné billboardové kamapani jsem už mluvil. Jinak však byla mnohem profesionálnější než v minulých letech. Viděno očima Olomoučana: strany pochopily, že je třeba být nablízku voličům a mít s nimi každodenní kontakt, proto jsou po celou dobu jejich stánky na náměstích. Určité mezery vidím zejména v nevyužití elektronických médií. Už kvůli cenové dostupnosti by to možná byla cesta pro malé strany.

Tomáš Kasal, Daniela Tauberová

16.10.2008 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Ilustrační foto

V Drahanovicích havaroval motorkář s osobním autem

Vybíráme ojeté SUV do 300 tisíc.
AUTOMIX.CZ
20

Vybíráme ojeté SUV do 300 tisíc. Jaké koupit? A jakým se radši vyhnout?

Kam o víkendu? Na veterány, rekordy v zoo či ultralehká letadla

Pravidelná porce tipů na zajímavé víkendové akce na Olomoucku.

Kuki z Úsova se vrací domů. Chytili ho v Jihlavě

Tříměsíční pobyt ve volné přírodě klokanu Kukimu končí. Svému majiteli utekl v květnu z rodinné farmy v Úsově na Šumpersku. V pátek 18. srpna ráno se ho podařilo pracovníkům jihlavské zoologické zahrady, hasičům a městským policistům chytit ve Starých Horách u Jihlavy v lokalitě Červené domky.

Hrát proti AS Řím byl zážitek, říká Vasiljev. A vyhlíží ligový debut

Třiadvacetiletý fotbalista Tomáš Vasiljev zažívá turbulentní životní období. Ale v tom dobrém slova smyslu. Ještě v červnu proháněl třetiligové obránce v dresu Uničova, pak přebral pohár pro mistra MSFL, načež si zahrál přípravu proti italskému AS Řím a nyní očekává ligový debut. To vše už jako profesionální hráč prvoligového Slovácka.

Pozor, řidiči, křesťané vyráží na pouť na Svatý Kopeček

Na případné zdržení dopravy v Olomouci upozorňuje policie a to v souvislosti s konáním Celostátního setkání mládeže. Účastníci totiž budou v pátek po poledni, asi od 13 hodin, přecházet z Olomouce na Sv. Kopeček.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení