VYBRAT REGION
Zavřít mapu
TÉMA

Pod hasičskou přilbou

Hasiččina není povoláním, ale spíš posláním, říká Jan Langr z magistrátu

Olomouc /ROZHOVOR/ – Třicet tisíc pytlů naplnit pískem. Na splnění takového úkolu měli v roce 2006 olomoučtí hasiči jen pár dní. Hnal je čas. Tehdy totiž pomáhali při povodních, které krajské město postihly. „Jen pro ilustraci, dala by se z toho postavit hráz o výšce jednoho metru a délce jednoho kilometru. Plnily se téměř tři dny, přičemž jeden pytel váží zhruba třicet kilo. Logisticky to nebylo snadné, ale zvládli to," říká v rozhovoru pro regionální Deník Jan Langr, vedoucí odboru ochrany olomouckého magistrátu.

Hasiči v Dubu nad Moravou mládež "nenahání", kluci i holky chodí sami

Dub nad Moravou – Jen málokterý sbor dobrovolných hasičů se může pochlubit šikovnou mládeží, více než stovkou členů nebo zásahovou jednotkou, která vyjede do šesti minut od vyhlášení poplachu. V Dubu nad Moravou na Olomoucku to štěstí ve všech případech mají.

Hasiči v Náměšti táhnou, mají přes 100 členů

Náměšť na Hané - Domluvit se na tom, kdo při nějaké akci přiloží ruku k dílu, není u dobrovolných hasičů v Náměšti na Hané na Olomoucku problém. Jejich sbor čítá přes sto členů a tak se spolu vždy domluví. Ostatně, patří k těm největším sborům na Olomoucku.

Hasiči v Šumvaldu originálně oživují obec, pořádají i vyhlášené pivní slavnosti

Šumvald – Kdyby nebylo hasičů, ve vesnici by se nic nedělo. V Šumvaldu na Olomoucku tohle rčení platí několikanásobně. Tamní sbor totiž tradičně chystá rozsvěcení vánočního stromu, ples, ale i kácení máje, pálení Masarykovy vatry nebo letní pivní slavnosti.

Radíkovští hasiči budou hostit borce z dalekého Walesu

Radíkov -  Profesionální hasiči z dalekého Walesu se chystají do Olomouce, přesněji do její městské části Radíkov. Cílem jejich cesty je mezinárodní Soutěž v netradičním požárním útoku. Koná se příští sobotu a radíkovští dobrovolní hasiči ji letos chystají podeváté.

Hasiči z Hněvotína vybírají na májku nejvyšší strom na Kosíři. A stavějí ručně

Hněvotín - Celý květen se nad Hněvotínem na Olomoucku hrdě tyčí barvenými pentlemi ozdobená májka. Vidět je široko daleko, je totiž zřejmě tou nejvyšší v okolí. Dnes, jak tradice velí, padne k zemi. Hněvotínští dobrovolní hasiči se na slávu už několik dní chystají a program mají nabitý.

Na starostku hasičů z Dlouhé Loučky stále někdo zvoní. Bydlí totiž ve zbrojnici

Dlouhá Loučka - Na zvonek u hnědých dveří rodiny Hladišových v Dlouhé Loučce na Olomoucku se zřejmě zvoní nejčastěji z celé obce. Nedávno opravený dům, oděný do jahodové barvy, totiž zdobí nápis Hasičská zbrojnice.

Babičtí hasiči oslaví 130 let. Pokusí se obnovit mládež

Babice - Už brzy opráší hasiči z Babic u Šternberku své almanachy, ze skříní vytáhnou slavnostní uniformy a rozloží prapor. Tamní obyvatelé si totiž za několik týdnů připomenou, jak hlubokou tradici hasiči v jejich vesnici mají. Od založení babického sboru letos uplyne 130 let a patří tak k nejstarším na Olomoucku.

Jívovští hasiči zasahovali u srážky stíhaček. Jednomu z pilotů už nemohli pomoci

Jívová - Říká se, že hasičem se člověk stává na celý život. Zdeněk Janík z Jívové na Olomoucku to potvrzuje doslova. Po druhé světové válce stál u zrodu tamních dobrovolných hasičů, téměř šedesát let byl starostou jívovského sboru a je to jen několik let zpátky, kdy coby zasloužilý hasič ještě vyjížděl k zásahu. Bylo mu už přes šestaosmdesát let.

Chválkovická stříkačka jezdí i po 86 letech. Spotřebu má 13 kilogramů/100km

Olomouc - Téměř devadesátiletou, ale stále plně funkční motorovou stříkačkou se mohou pochlubit dobrovolní hasiči z olomouckých Chválkovic. Hasičskou nástavbu společně s čerpadlem přímo pro chválkovické hasiče vyrobila v roce 1929 firma Stratílek z Vysokého Mýta na Orlickoústecku. Cena za nový vůz se tehdy vyšplhala na téměř sto tisíc korun.

Rod troubelických hasičů má doma sedm uniforem. Jen bratr je fotbalista

Troubelice - Říká se, že hasiči jsou jedna velká rodina. U Bartuňkových z Troubelic na Uničovsku to platí dvojnásob. Uniforem u nich doma visí hned sedm, nejmladší člen rodiny má tři roky. Bartuňkovi mají „hasičinu" v krvi.

Šéfka hasičů na Olomoucku: Nejtěžší je to s generací třicátníků

Olomouc, Medlov – Jméno Vlastimily Švubové není v Medlově na Olomoucku potřeba představovat. Znají ji tam téměř všichni. Před osmi lety totiž tato energická dáma stála u znovuobnovení tamního Sboru dobrovolných hasičů.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení