Klání o Zlatou pivní pečeť má dvacetiletou tradici, patří k sedmi celostátním prestižním soutěžím o nejkvalitnější zlatavý mok a může se pochlubit nejhojnější zahraniční účastí.

Výrobci z Hané se tak potýkali se silnou konkurencí celkem dvaadevadesáti pivovarů. Ty do jednadvaceti kategorií přihlásily rekordních čtyři sta šedesát pět vzorků.

Na slavnostním vyhlášení v hotelu Palcát mohli Litovelští slavit hned dvakrát – ležák Litovel Premium si odvezl stříbro v kategorii prémiových piv.

Stejné umístění patří také značce Dark, která uspěla mezi tmavými výčepními pivy a oproti loňsku si tak polepšila o jedno místo.

V čem tkví kouzlo úspěchu nápojů z hanáckých Benátek?

Podle zástupců pivovaru je základem dodržování klasického způsobu výroby piva, od něhož dnes často pivovary upouštějí. Kromě použití kvalitního chmele je důležité dát pivu dostatek času, aby náležitě „uzrálo“. „S pivem je třeba si vyhrát, jen tak získá svůj jedinečný charakter,“ vysvětlil sládek pivovaru Litovel Petr Kostelecký.

Například světlý ležák Litovel Premium opustí brány pivovaru až po dvou měsících ležení – to je až čtyřikrát déle oproti pivům, které se již nevyrábějí tradiční cestou.

„Právě dodržování tradičních výrobních postupů je silnou konkurenční výhodou na pivním trhu. Úspěchy v degustační soutěži jsou pro nás potvrzením, že tato orientace je správná,“ poznamenal ředitel pivovaru Lumír Hyneček.

Na degustátory dohlíželi i auditoři

Bronz v kategorii světlých speciálů z produkce minipivovarů vybojoval První soukromý pivovar společenský z Lipníku. Výrobce sice funguje teprve od roku 2004, podařilo se mu však uspět s třináctkou Svatovar speciál a po loňském druhém místě v Českých Budějovicích tak získal další cennou trofej.

Desítky degustátorů anonymně hodnotily vzhled, chuť, hořkost a říz přihlášených piv. Na soutěž dohlížely kromě potravinářské inspekce i světově uznávané auditorské firmy.

,,Takže můžeme směle prohlásit, že tak objektivní kontrolní parametry nemá žádná soutěž piva na světě. Každý degustátor má možnost zpětně ověřovat hodnocení své i svých kolegů,“ uvedl hlavní organizátor slavností Alois Srb.

V zahraniční konkurenci nechyběly dva asijské pivovary, z japonské Yokohamy a kazašské Astany.

Svou premiéru si v soutěži odbyl například maďarský pivovar Serforrás Miškolc, bavorský Paulaner Mnichov nebo BrewDog ze Skotska. Už poněkolikáté dorazily pivovary z Belgie, Bavorska, Nizozemska či Rakouska.

Umístění pivovarů z Olomouckého kraje na Slavnostech piva v Táboře

VÝBĚR Z ŽEBŘÍČKŮ OCENĚNÝCH PIV ZA ROK 2011

kategorie piva: světlé výčepní

1. Hradební tmavé od: Měšťanský pivovar v Poličce, a.s.
2. Dark od: Pivovar Litovel, a.s.
3. Březňák tmavé výčepní od: Heineken ČR – Pivovar Velké Březno

kategorie piva: světlý ležák premium

1. Primátor Premium od: PRIMÁTOR a.s., Pivovar Náchod
2. Premium od: Pivovar Litovel, a.s.
3. Zlatý Bažant 12% od: Heineken Slovensko a.s., Hurbanovo (SK)

kategorie piva: sv. speciál z minipivovaru

1. Matuška světlé 13% od: Pivovar Matuška, Broumy
2. Podskalská koza sv. spec. od: VOŠES a SPŠPT Podskalská, Praha
3. Svatovar speciál 13% od: První soukromý pivovar společenský s.r.o, Minipivovar Lipník

Zdroj: www.slavnostipivatabor.cz