Máte za sebou první narozeniny, jak byste zhodnotili první rok na pivovarské scéně?
Jiří: Po roce fungování nás to baví víc a víc. A podle reakcí zákazníků je to s námi baví taky. To považujeme za úspěch. Oslavili jsme společně s kolegy a obchodními partnery. Snědli jsme pečené selátko a vypili zkušební várku režné IPA. A Jarda tančil do tří do rána.

Co jste se za poslední rok naučili a co vás nejvíce překvapilo?Pivovar Chomout
Jiří: Že vařit pivo je pěkná dřina, když to děláme v takovém množství a všechno ručně. Příjemně nás překvapilo, jak moc naše pivo zákazníkům chutná. Že bude chutnat ležák, jsme předpokládali, ale svrchně kvašená piva jsou překvapivý úspěch.

Kolik druhů piv v současnosti vaříte?
Jiří: Dosud jsme uvařili 14 druhů piv a pokračujeme dále. Stabilně vaříme 8 druhů. Novinky testujeme na lidech prostřednictvím Šesté pípy v pivovarském hostinci.

Do kolika hospod a restaurací momentálně dodáváte? Kde všude mohou zájemci Chomouta ochutnat?
Jarda: V současnosti dodáváme do cca 15 hospod a restaurací v Olomouci. Kromě stabilních odběratelů, jako jsou Jazz Tibet Club, Plán B, U Dvou strašidel, Letní kino Hoblina, Los Bastardos, Vertigo, Casablanca máme několik dalších nepravidelných odběratelů, kteří na základě požadavků svých klientů si vyžadují ochutnávky našich různých speciálů. Dodáváme i mimo Olomouc, např. do Expedice a Cafe V Parku ve Šternberku, dodáváme i do Grygova, Velké Bystřice, dokonce i na Vranov.

Co plánujete do dalšího roku existence? Přemýšleli jste o rozšíření?
Jiří: Za mě určitě rozšířit nabídku piva a navařit ho víc. Ať nemusíme odmítat další zákazníky, kteří mají o naše pivo zájem.
Jarda: Za mě po roční zkušenosti bychom chtěli našim vybraným zákazníkům nabídnout komplexní vybavení výčepního zařízení a dalších pomůcek pro kvalitní ošetření a prodej našeho piva.

Jaké pivo chutná nejvíce vám a jaké byste doporučil?
Jiří: Mně vždycky chutná nejvíc to nové, co právě uvaříme. Třeba teď to byla zkušební várka belgického piva Saison. Co bych doporučil? Ať se zákazníci nebojí ochutnat nová piva. Rozšíří si obzory a možná najdou to správné pivo pro sebe. A nemusí to být jenom ležák. Jarda: Jsem klasický pivař a zbožňuji dobře uvařené a kvalitně vyležené spodně kvašené pivo, nedám tedy dopustit na naši základní nabídku: velmi pitelnou a vyváženou desítku, zlatou barvou zářící, chuťově bohatý ležák a černou třináctku Švarce.

Jaká je momentálně situace na trhu malých pivovarů? Cítíte příliv zákazníků?
Jiří: Pivovarů je čím dál víc a pomalu se začínají profilovat ty dobré a ty méně dobré. Zákazník to čím dál víc pozná. My máme, zaplať pánbůh, zákazníků a fanoušků čím dál víc. Přibývá poučených milovníků piva, kteří za pivem cestují a rádi poznávají i něco jiného než klasický český ležák. U nás v pivovaru jsme měli návštěvníky od ruské Sibiře až po Kalifornii. Každý si u nás našel, co mu chutná. Proč plníte do PET lahví, a ne do skla?
Jiří: Důvod je ekonomický. Pivo naplněné do skla by bylo pro zákazníka dražší. Ale už přemýšlíme o tom, jak alespoň naše speciály do skla nebo do plechovky dostat.

Jaký je rozdíl mezi spodně a svrchně kvašeným pivem?
Jiří: Obrovský. Začíná to už způsobem vaření, druhem použitých kvasnic, chmelů i sladu. V chuti je rozdíl poznat od prvního doušku. Typicky bude svrchně kvašené pivo výraznější ve vůni, komplexnější chutě, na které nejsme u ležáku zvyklí. Je to pivo, které bude chutnat i milovníkům vína. Jarda: Já vidím velký rozdíl především v tom, že spodně kvašené pivo je velmi náročné na výrobu a hlavně dobu ležení a zrání, která ovšem zajistí dlouhodobou vyváženost chutí, vysokou pitelnost a kvalitu piva.

Seznamte nás se Spolkem šesté pípy.
Jiří: Možná bychom měli začít od začátku – co to vlastně Šestá pípa je. Každý měsíc vaříme několik zkušebních várek nových piv, která, pokud nám chutnají, nabídneme našim zákazníkům v pivovarském hostinci na tzv. Šesté pípě. A protože chceme vědět, jak zákazníkům chutná, vymyslela Bára Spolek šesté pípy na Facebooku. Tak dostávám zprávy, jak pivo chutná. Ideálním výsledkem pak je, že toto pivo zařadíme do standardní nabídky. Takovým příkladem je třeba naše nová Režná IPA.

Spolu s pivovarem provozujete hostinec, jaká piva mohou hosté ochutnat přímo „u zdroje"?
Míša: V našem hostinci má zákazník možnost ochutnat 4 až 6 druhů piv, dle aktuální nabídky.Téměř vždy je na čepu desítka, ležák, pšeničné pivo Pšenka, na dalších pípách se pak střídají svrchně kvašená Ales, velmi oblíbená jsou ta z řady Single Hop Ales nebo polotmavý silný speciál Jaryn, v chladnějších měsících přijde opět na řadu černé pivo Švarc. Pivka můžete také ochutnat a porovnat na našem pivním prkénku v degustačních porcích.

Je možné si prostory hostince zarezervovat pro soukromou akci?
Míša: Prostory originálně designově řešeného hostince jsou vhodné i pro soukromé akce. Velký úspěch mají svatby „v Chomoutu", narozeninové oslavy i firemní večírky. Při této příležitosti je možnost využít i krásnou prostornou zahrádku, která navyšuje kapacitu hostince na cca 150 míst k sezení. Zákazníci u takových akcí také rádi využívají možnost komentované prohlídky pivovaru jako zpestření programu.

Jaké speciality v hostinci nabízíte? Co byste mi doporučili k pivu?
Míša: Specialitou našeho hostince je například použití našich piv při přípravě masitých pokrmů, například pivovarská krkovička na černém pivě, velmi oblíbené pomalu pečené vepřové koleno, pro vyznavače moderní kuchyně nabízíme Beer burger z hovězího masa. Jídelní lístek obměňujeme s ohledem na sezonnost a čerstvost použitých surovin a vaříme i denní menu. K pivu se těší velké oblibě „ pivovarské prkénko", což je vlastně ochutnávka žeber, kolene, krkovičky i sládkovy variace tvarůžků.

Prozaická otázka, co bylo dřív, pivo nebo hostinec?
Míša: S nápadem založení pivovaru se každému automaticky vkrádá představa jakési „výkladní skříně", a protože prostory selského stavení tomuto konceptu naprosto vyhovovaly, vznikaly proto oba projekty souběžně.

Co když k vybranému jídlu váhám s výběrem piva, poradíte mi?
Míša: Pivo, stejně jako víno, skýtá širokou škálu chuťových profilů, a pokud vaříme velmi rozmanité pivní styly, tato pestrost přímo vybízí ke snoubení piva s jednotlivými pokrmy. Klasické hořké ležáky jsou vhodné k tučnějším masům, svěží „ejly" s citrusovým nádechem výborně ladí k těstovinám, rybě…Pomalu se blíží čas svatomartinských hus, taková vypečená husička v kombinaci s tmavým Stoutem. /PR/