Na trať se v Olomouci vydalo rekordních 3700 běžců, kterým diváci kolem trati vytvořili neopakovatelnou kulisu, z níž byli závodníci doslova nadšení.

„V tomto roce byla atmosféra neskutečně krásná, nejhezčí, co kdy byla. Když jsem běžela přes park, tam mi úplně mravenčily nohy a šly mi málem slzy do očí z toho, jak lidé povzbuzovali," vyzdvihla olomoucká vytrvalkyně Petra Kamínková, která zvítězila mezi domácími závodnicemi.

Ale po pořádku.

Úderem sedmé hodiny večerní se pestrobarevný had atletů dal do pohybu a během několika desítek sekund se na čele osamostatnila skupinka keňských a etiopských vytrvalců.

Ve druhém okruhu již na čele figurovala pouze tříčlenná formace složená z Keňanů Henryho Kiplagata, pozdějšího vítěze Nicholase Kipkemboie a Tujuby Beyu z Etiopie.

„S Kiplagatem jsem se odpoutal zhruba na patnáctém kilometru. Trať se mi zdála poměrně těžká, byl to ale dobrý závod," uvedl vítěz Kipkemboi, který doběhl v čase 1:01:48.

Horké počasí atletům znemožnilo zaběhnout čas pod jednu hodinu. Na tento limit si nejvíce brousil zuby Keňan Daniel Chebii, který ovšem zůstal v pořadí afrických běžců mezi poraženými. Zastoupil jej však jeho pětadvacetiletý krajan Kipkemboi. Druhý skončil Kiplagat a třetí doběhl Beyu.

Mezi ženami naopak kralovaly zástupkyně Etiopie. Nejrychleji olomouckou tratí proběhla dvaadvacetiletá Yeberqual Meleseová, která si časem 1:11:33 o sedm vteřin vylepšila osobní rekord.

„Jsem šťastná, že jsem to dokázala," prohlásila Meleseová.

Druhá do cíle doběhla favorizovaná Tadelech Bekeleová, jenž byla v cílovém prostoru totálně vyčerpaná, třetí skončila Shone Imanaová.

Fandilo se víc než v Budějovicích

Nejlepší z českých běžců Jan Kreisinger doběhl jedenáctý, jako druhý nejlepší Evropan za Rusem Kulkovem. Kreisinger běžel v čase 1:08:12 a nebyl příliš spokojený.

„Běželo se mi hrozně. Vůbec mi to nejelo a od osmého kilometru jsem bojoval sám se sebou. Ruský kolega semnou navíc vůbec nespolupracoval, takže mi rychle docházely síly," přiznal český zástupce na olympijských hrách v Londýně, kde ovšem poběží dvojnásobnou distanci – maraton.

Českobudějovický běžec přiznal, že olomoucká atmosféra byla ještě lepší než právě před dvěma týdny na jihu Čech.

„Fandilo se tady víc než v Budějovicích, atmosféra byla opravdu úžasná," řekl Kreisinger.

Za velkého nadšení olomouckého publika doběhla na první pozici mezi českými běžkyněmi domácí Petra Kamínková, jejíž čas 1:21:27 stačil na celkové sedmé místo.

„Bylo to překvapivě výborné. Myslela jsem, že když poběžím 1:24:00 tak to bude maximum," přiznala Kamínková, která neměla kvůli zdravotním problémům ideální přípravu.

„Chtěla jsem si to hlavně užít a jestli mi to tak půjde dál, že budu běhat jenom pro radost a budou z toho takové časy, tak to bude neuvěřitelné," usmívala se 38násobná česká mistryně na nejrůznějších tratích.

Lovas nám to trošku zbrzdil

Ve štafetách se představili například fotbalisté Sigmy, volejbalistky týmu Univerzity Palackého nebo herci Moravského divadla.

Kvarteto fotbalistů ve složení Lovásik, Kučera, Vašíček, Dreksa časem 1:32:35 o 21 vteřin překonalo půlmaratonský čas českobudějovických fotbalistů před dvěma týdny.

„Bylo vedro, Lovas nám to trošku zbrzdil, ale bylo to moc pěkný," řekl s úsměvem Pavel Dreksa, který běžel poslední úsek štafety.

Mattoni 1/2Maraton Olomouc bude jako čtvrtý podnik seriálu RunCzech.com usilovat o známku kvality mezinárodní atletické federace IAAF.

Pokud by závod získal Bronz label, stala by se stotisícová Olomouc nejmenším městem na světě, které se jí může pyšnit.

Mattoni 1/2Maraton Olomouc:

Muži: 1. Kipkemboi 1:01:48, 2. Kiplagat (oba Keňa) 1:01:52, 3. Beyu (Etiopie) 1:01:53,… 11. Kreisinger 1:08:12, 12. Frei 1:10:56, 13. Pelouch (vš. Česko) 1:11:06.

Ženy: 1. Meleseová 1:11:33, 2. Bekeleová 1:15:01, 3. Imanaová (vš. Etiopie) 1:15:42,… 7. Kamínková 1:21:27, 8. Chaseová 1:23:32, 9. Macháčková (vš. Česko) 1:24:35.

10 km. Muži: 1. Pelíšek 34:03. Ženy: 1. Beranová 48:22.