Úvodní gól souboje české reprezentace s házenkářským trpaslíkem obstarala Knedlíková, jenže pak na palubovce olomoucké sportovní haly začaly překvapivě úřadovat Ázerbájdžánky.

„Neplnily jsme pokyny v obraně. Soupeřky byly strašně dlouho v útoku," konstatovala reprezentační křídelnice Kristýna Salčáková.

Češky po většinu první půle tahaly za kratší konec a dotahovaly dvougólové manko. To se jim v závěru povedlo smazat, jenže poslední slovo měly házenkářky ze země od Kaspického moře.

V poločase tak Ážerbájdžán senzačně vedl 16:15. „Řekly jsme si, že to takhle nejde, že musíme zvýšit agresivitu a lépe bránit," prozradila dění v české šatně Salčáková.

Druhé dějství nabídlo už zcela jiný příběh. Nejprve Hana Kutlvašrová dvěma góly rychle otočila stav a následně Češky své těsné vedení postupně navyšovaly.

V bráně předvedla několik výborných zákroků Barbora Raníková a české házenkářky měly jasně nakročeno k povinné výhře. Na rozdíl deseti branek v závěru zvyšovala Šárka Marčíková, poslední slovo pak měla Martina Crhová, která dala výsledku podobu konečnou podobu 38:26.

„Takto jsme chtěly hrát od začátku zápasu, dobře bránit a dávat jednoduché góly. Z druhého poločasu jsme spokojené, ale musíme takto nastoupit na Litvu už od začátku," nabádala Kristýna Salčáková, která byla vyhlášena nejlepší českou hráčkou zápasu.

V sobotu se ve sportovní hale v Olomouci od 17 hodin představí Litva proti Ázerbájdžánu a turnaj uzavře souboj české reprezentace proti Litevkám, který před kamerami České televize odstartuje v neděli v 11 hodin dopoledne. Pouze vítěz olomouckého turnaje postoupí do další fáze kvalifikace.

Česká republika – Ázerbájdžán 38:26 (15:16)

Sestava a branky ČR: Müllnerová, Raníková – Knedlíková 4, Keclíková, Salčáková 6, Růčková, Kutlvašrová 6, Hrbková 7, Štěrbová 1, Malá, Crhová 5, Selucká 2, Adámková 1, Marčíková 3, Jeřábková 3.

Nejvíce branek Ázerbájdžánu: Tankaskajová 8, Pecheová 6, Gasimovová 5.

Rozhodčí: Nastaseová, Stancuová (obě Rum.). Sedmimetrové hody: 6/5 – 3/3. Vyloučení: 4:6. Diváci: 450.