VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Kandidát na senátora Lumír Kantor ON-LINE

Primář Novorozeneckého oddělení olomoucké fakultní nemocnice se uchází o post senátora za obvod 61 (Olomoucko). Do říjnových voleb jde jako nezávislý kandidát za KDU-ČSL. Lumír Kantor odpovídal on-line na vaše otázky v pátek 30. září od 10 hodin.

Kandidát na senátora Lumír Kantor ON-LINE

Lumír Kantor

Tento rozhovor byl ukončen dne 30.9.2016
DOTAZ: Dobrý den, pane doktore. Přeju Vám úspěch ve volbách. Chci se zeptat, proč kandidujete právě za KDU-ČSL. Díky za odpověď.
ODPOVĚĎ:KDU-ČSL mne oslovila zhruba před rokem a čtvrt prostřednictvím Mariana Jurečky. S jejich hodnotami jsem hodně ztotožněn a jsem mnoho let jejich volič. V uplynulých měsících jsem získal podporu TOP 09, Strany zelených a STAN.
DOTAZ: Dobrý den. Ráda bych se zeptala, proč právě lékař kandiduje do senátu. Co Vás vedlo k rozhodnutí věnovat se politice? Děkuji. Zatloukalová
ODPOVĚĎ:K politice jsem přišel už před 12 lety, kdy jsem se stal předsedou odborné společnosti a byl jsem zvolen nejvíce hlasy mých kolegů z ČR. Předseda musí řešit všechny krizové situace a být vždy informován o věcech, které se mého oboru (novorozenecké lékařství) týkají. Za těch 12let jsem absolvoval spousty jednání na různých ministerstvech a zdravotních pojišťovnách,vv Parlamentu i Senátu. V současné době je mé rozhodnutí logické. Vidím v tom příležitost otevření dveří dětem, rodičům i ostatním k dalším možnostem. Každopádně na mém oddělení ve fakultní nemocnici zůstanu a budu vykonávat obě funkce. Prostřednictvím spojení s mými kolegy a rodiči našich pacientů chci zůstat nohama na zemi. A jestli je toto spojení politiky a funkce primáře možné? Tomu jsem věnoval hned v počátcích mého rozhodování hodně času a hodně konzultací se současnými senátory a myslím, že jde o dobré rozhodnutí.
DOTAZ: Dobrý den, pane Kantore. Ve volební kalkulačce mi vyšla shoda s Vámi pouze 52 %. S jiným kandidátem 70 %. Z jakého důvodu bych vás měla volit, když podle volební kalkulačky je se shodnu spíše s někým jiným?
ODPOVĚĎ:52% je úžasné číslo :)
Chtěl bych připomenout, že data do volební kalkulačky jsem zadávali my kandidáti a neznamená to, že to, co je vloženo do volební kalkulačky je opravdu názor kandidáta.
Měli bychom dát spíše na osobní pocity a sympatie, a rozhodovat se podle toho. Volební kalkulačka je jen program.
DOTAZ: Dobrý den. Jako lékař se musíte denně vyrovnávat s krizovými situacemi a rozhodovat závažné věci. Jaký moment nebo případ se Vám nejvíce vryl do paměti? Na který nikdy nezapomenete? Z pozice lékaře, či osobně? Děkuji a hezký den.
ODPOVĚĎ:Děkuji za pěknou otázku. 25 let v medicíně to jsou tisíce příběhů a přirozeně některé se vymykají. Naštěstí zažíváme víc těch s dobrým koncem. Vzpomínám si na své první pacienty, kteří mají nyní již třiadvacet let. Vzpomínám si na noční služby, kdy nám v devadesátých letech umíraly i dvě děti za noc. Vzpomínám si na mnoho maminek, se kterými se dodneška potkávám. Za dvacet let ve funkci primáře bylo na mém oddělení přes 40 tisíc dětí, z toho 5 tisíc bylo nemocných a prošlo jednotkou intenzivní péče. Každé z nich s sebou nese příběh a můžu zodpovědně říct, že každý je výjimečný. Třeba bude někdy na to čas, rád si s vámi o tom popovídám.
DOTAZ: Prosím jaký by byl váš postoj v těchto věcech:
1. EET
2. školné na VŠ
3. zvýšení minimální mzdy
4. úplný zákaz kouření ve veřejných prostorech
5. zákaz nedělního a svátečního prodeje v supermarketech a ochodních centrech
Děkuji. Jiří Kilián
ODPOVĚĎ:1. EET
Nápad se mi moc nelíbí, zdá se mi, že to nadměrně zatíží drobné živnostníky a podnikatele, ale jednoznačný postoj nemám.

2. školné na VŠ
Do určité míry jsem pro, selektovat chronické studenty by určitě neškodilo. Výška školného by ale musela být přiměřená a dostupná všem. Jde spíše o motivující prvek. V Akademického senátu Lékařské fakulty UP, jehož jsem členem, o tomto tématu čas od času diskutujeme.

3. zvýšení minimální mzdy
Nedovedu posoudit dopady jak pro zaměstnance, tak pro zaměstnavatele, dopady na nezaměstnanost, na konkurenceschopnost a další. Než bych svůj názor vyslovil, tak bych čerpal z více zdrojů, tak jak jsem se tomu naučil před nějakým rozhodnutím v medicíně.

4. úplný zákaz kouření ve veřejných prostorech
Jsem pro. Jestliže to dokázali v tradičně silně kuřáckých státech, tak by to mělo být schůdné i u nás. Jako dětský lékař se k této otázce jinak postavit nemohu. Vím, že to je i otázka téměř filozofická, ale můj názor je tento.

5. zákaz nedělního a svátečního prodeje v supermarketech a obchodních centrech
Určitě je to proveditelné, jenom mi nakupující bychom museli změnit své návyky. Má to dle mého více pozitiv než negativ.

DOTAZ: Dobrý den, pane doktore. Předem bych chtěl podotknout, že jste mi i celé rodině velmi sympatický a podporujeme Vás. Chtěl bych se zeptat, jak vidíte celou kampaň, která se již chýlí ke konci? Vaši i kampaně Vašich protikandidátů. Jaká byla Vaše očekávání? A zarazilo nebo překvapilo Vás něco? Děkuji a zdravím, Pokluda.
ODPOVĚĎ:Děkuji za vaše sympatie. Snažím se mít svoji kampaň nenásilnou a pozitivní. Je možné, že po volbách napíšu stať o mé první kampani a překvapení, kterých jsem se v ní dočkal :) Lidé by se neměli spoléhat jen na to, co je na plakátech, ale měli by nad svými kandidáty hodně přemýšlet a hledat i v jiných zdrojích. Je to zvláštní svět, zklamaný nejsem, ale divím se pořád. Zamlčování skutečností a manipulace s voliči je jednoznačně sledovatelná, naštěstí to není případ všech.
DOTAZ: Ve volebním programu máte výstavbu nové porodnice. Je to realita nebo jen sliby sliby sliby? Manželka rodila v Olomouci před 3 lety a pamatuju si, že je ta budova stará. Nicméně péče je na velmi vysoké úrovni a hlavně jsme měli moc ochotné sestřičky.
ODPOVĚĎ:Děkuji za pochvalu, vyřídím ;) Nová porodnice je velmi reálná, s ředitelem FN se tímto tématem zabýváme už několik let. Naše vize je svým způsobem převratná: maximálně podpořit celé rodiny - to je trend v nejrozvinutějších zemích. Náš vzor je v Amsterdamu a Torontu. V principu jde o to, že maminka na jednom pokoji porodí a zůstane až do odchodu domů. Je zde neomezený přístup rodičů a sourozenců a mnoho dalších úprav. Trochu to souvisí i s mojí kandidaturou do Senátu. Aby se pravidla mohla změnit v tomto smyslu, je potřebné upravit i některé zdravotnické právní normy. Je to reálné. V mém životě se mi podařilo už mnoho věcí, které na začátku vypadaly nereálně.
DOTAZ: Co je to e-bezpečí? Můžete to vysvětlit? Tento pojem jsem slyšel poprvé. S šikanou přes internet se ve své profesi asi nesetkáváte, tak proč právě toto? Děkuji.
ODPOVĚĎ:Dvacet let působím jako soudní znalec v pediatrii a k otázce elektronického bezpečí mne přivedly posudky pro policii a soudy, které se týkaly zneužívání dětí, dětské pornografie a koneckonců i šikany. Spolupracuji se sdružením E-bezpečí, které působí v Olomouci. Jde tedy o bezpečnost těch nejzranitelnějších a například mám několik podnětů od policie, co by bylo potřeba změnit, aby tato problematika byla jasnější.
DOTAZ: Kdyby došlo ve finále na souboj Tesařík vs. Brázdil, koho byste podpořil? Zkuste prosím odpovědět konkrétně, bez vytáček. Děkuji.
ODPOVĚĎ:Já věřím, že k takovému finále nedojde. A bez vytáček? S největší pravděpodobností by moji osobní volbou nebyl ani jeden z nich.
DOTAZ: Dobrý den, v letácích i na webu ujišťujete lidi, že nezapomenete na své povolání lékaře a zůstanete dále na novorozeneckém oddělení. Je to ale reálné? Děkuji za odpověď, Navrátil.
ODPOVĚĎ:Na podobné téma jsem již hovořil v jednom z předchozích dotazů. Reálné to je, řekl bych že i žádoucí.
DOTAZ: Dobrý den. Pracujete ve Fakultní nemocnici Olomouc, určitě se ale stýkáte i s kolegy z ostatních nemocnic v kraji, které jsou v soukromých rukou. Považujete to za rozumné, nebo by měl kraj provozovat nemocnice sám? Jak jsou na tom s úrovní péče?
ODPOVĚĎ:Vážně nemocní novorozenci ze všech šesti nemocnic v kraji jsou soustředěni na mém oddělení. Převážíme si je sami s podporou rychlé záchranné služby. Zabezpečení novorozenců ve všech těchto nemocnicích je víceméně kvalitní a na podobné úrovni. Dobrou zprávou je, že úroveň se za poslední desetiletí radikálně změnila. Spolupracujeme přátelsky a tím se vytváří podmínky dobré pro děti.
Jedná se ale pouze o segment neonatalogie, omlouvám se, že tedy nemohu tedy posoudit ostatní nemocnice komplexně.
DOTAZ: Dlouho byla mezi rodičkami hodně oblíbená porodnice ve Šternberku, poslední dobou slyším samou chválu na tu vaši. Jak vnímáte tyto trendy v oblíbenosti porodnic?
ODPOVĚĎ:Faktorů, které o popularitě dané porodnice rozhodují je mnoho. Mimo jiné někdo upřednostňuje více komorní prostředí Šternberka, někdo zase věci, které jsou nové ve velké porodnici v Olomouci. Některé rodičky čerpají ze zkušeností svých matek či kamáradek, pro někoho je důležitá vzdálenost. Každopádně obě dvě porodnice mají na Olomoucku své tradiční místo. V Olomouci se narodí 2400 dětí ročně, ve Šternberku kolem tisíce. Počet porodů v Olomouci stoupá, což je pro mne určitý indikátor kvality. Snažím se jednou týdně projít oddělení a pohovořit, byť stručně, se všemi maminkami a zjišťovat, co zlepšit.
DOTAZ: Zajímalo by mě, jak se jako lékař stavíte k uprchlické krizi? Měla by ČR přijímat uprchlíky? Jaké? Díky za opdověď
ODPOVĚĎ:Jako dětský lékař k tomu mám jednoznačný postoj: děti a jejich maminky za své trápení nemůžou. Jiná situace je možná u některých mladých mužů a ekonomických uprchlíků, a v tomto musíme důsledně rozlišovat.
DOTAZ: Dobrý den,pane doktore.
Syšel jsem nimo jiné,že dalším z vašich mnoha vizí a projektů mimo senátorský post je postavení nového moderního porodního centra ve FN.Je to pravdou ev. v jakém horyzontu a jak se situace vyvíjí.
Děkuji.Ošťádal Josef
ODPOVĚĎ:Některé kroky už probíhají, a byl bych rád, kdybych mohl pomoci, tak aby to bylo do pěti let.
DOTAZ: Jedna z kategorie náročnějších: nakolik jste se seznámil s politickým prostředím v Olomouci a co si o něm upřímně myslíte?
ODPOVĚĎ:Politické prostředí v Olomouci je podobné jako v celé ČR, během posledního roku a půl se mi podařilo trochu nahlédnout do jeho jemných niancí. Zde považuji za svoji výhodu to, že nejsem nijak svázán s některou ze stranických a politických her. O to je mi lehčeji :)
DOTAZ: Dobrý den pane primáři, musím říct že mě politika většinou spíš znechucovala, sliby a nakonec špinavá hra politiků o koryta. Jste čestný a čistý člověk, nebojíte se vejít do jámy lvové? Děkujeme, že jdete hájit zájmy slušných lidí, držíme Vám pěsti. Ošťádalová
ODPOVĚĎ:Někde jsem slyšel, že politika není špinavá, špinaví jsou jen někteří lidé v ní. Hodně jsem nad tím přemýšlel a říkám si že 54 let je už dost zralý věk na to, abych byl obezřetný a špíně se bránil. Možná to zní naivně, ale právě naivita je někdy nutná, aby se věci posouvaly dopředu.
Děkuji všem čtenářům za čas, který jste mi věnovali a děkuji za vaši případnou podporu v senátních volbách příští víkend.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení