71 DENÍKŮ: NAJDĚTE SI SVŮJ
Vyberte si svůj regionální Deník

V Olomouci havaroval vrtulník, měl to být seznamovací let

Pád vrtulníku nedaleko neředínského letiště

Pád vrtulníku nedaleko neředínského letiště Autor: DENÍK/Jiří Kopáč

30.8.2011 15:11

Olomouc /FOTO, AKTUALIZOVÁNO/ – U letiště v Olomouci-Neředíně v úterý odpoledne havaroval lehký vrtulník s dvoučlennou posádkou.

Nehoda stroje, který se po dopadu převrátil, naštěstí skončila bez zranění.

Malý dvousedadlový vrtulník dopadl na pole asi 200 metrů od západního obchvatu Olomouce směrem k Topolanům.

Příčinu nehody policisté šetří, zřejmě šlo ale o technickou závadu na autopilotu.

Po poruše se vrtulník dostal k zemi pomocí autorotace, při dosednutí na pole se ale převrátil.

„Škoda je nyní vyčíslena na 2,5 miliónu korun,“ doplnila policejní mluvčí.

Zdravotníci na místo letěli helikoptérou.

„Naštěstí obě osoby vyvázly bez zranění. Pilota i druhého muže jsme nemuseli přepravovat do nemocnice, ale nechali jsme je na místě,“ řekl ředitel olomoucké záchranky Ivo Mareš.

Závada v palivovém systému?

Případem se zabývá letecká inspekce, která zjišťuje příčinu nehody.

„Vypadá to na závadu v palivovém systému, ještě se to ale řeší,“ uvedl v úterý v podvečer Tomáš Krestýn, jednatel firmy Heliwork, která vrtulník provozovala.

Stroj je podle něj totálně zničený. Muž, který ho pilotoval, podle Krestýna pravděpodobně žádnou chybu neudělal.

„Jde o zkušeného pilota, který má nalétáno přes šest tisíc hodin a působí jako instruktor. Měl to být seznamovací let pro žáka,“ sdělil Krestýn a dodal, že zásadní je, že se nehoda obešla bez zranění.

Deníku se podařilo kontaktovat i majitele poškozené helikoptéry, ten však v úterý ještě žádné bližší informace k incidentu neměl.

„Vím o tom, co se stalo, ale sám se tam teprve pojedu podívat,“ řekl pouze.

Policistům volal pilot

Policisté se o nehodě dozvěděli přímo od pilota vrtulníku.

„Kolem půl druhé odpoledne jsme přijali od pilota vrtulníku oznámení o jeho pádu při přistávání v blízkosti letiště. Ve vrtulníku se nacházely dvě osoby,“ uvedla mluvčí policie v Olomouci Marie Štrbáková.

K nehodě vyjeli i profesionální hasiči z Olomouce.

„Poté, co tísňová linka přijala informaci o pádu helikoptéry, vyjel na místo první i druhý výjezdový vůz včetně technického speciálu,“ řekl mluvčí Hasičského záchranného sboru Olomouckého kraje Zdeněk Hošák.

Podle prvních informací se z havarovaného vrtulníku viditelně kouřilo. Hasiči se k místu přiblížili po dálnici, přímo k vrtulníku museli pokračovat polem.

„Z helikoptéry se v tu chvíli již nekouřilo, nehořela. Provedli jsme na místě protipožární opatření a zkontrolovali případný únik provozních kapalin,“ dodal Hošák.

Místo události:

Autor: Pavla Kubištová

Pošlete odkaz přátelům

Diskuse

Re: Schweizer
Pedro 4.9.2011 18:44 178.17.80.*
Od Forda...
Re: Schweizer
zdena 31.8.2011 23:35 62.209.230.*
ty jsi technik z bellu,woe!!!!!!!!!!!!!
V diskusi je celkem 9 příspěvků, poslední byl vložen 4. 9. 2011, 18:44 vstup do diskuse

CELEBRITY

David Rath

David Rath

Sledujte kauzu Rath online na Blesk.cz. Více o zatčení Davida Ratha a aktuálních informací ohledně celé… celý článek ›

Třicítka Romů zaútočila v Jihlavě na dva policisty

Třicítka Romů zaútočila v Jihlavě na dva policisty

Férovka po cikánsku – nikdo z jihlavských policistů nyní neřekne jinak incidentupolicejní hlídky s… celý článek ›

Vášnivý polibek na letišti: Zárubu vítala Fridrichová s kočárkem

Vášnivý polibek na letišti: Zárubu vítala Fridrichová s kočárkem

Stejně jako se bronzoví čeští hokejisti dočkali při dnešním návratu z mistrovství světa přivítání svých… celý článek ›

Zhubla 115 kilo kvůli jediné fotografii, dcerka je na ní pyšná

Zhubla 115 kilo kvůli jediné fotografii, dcerka je na ní pyšná

Ponížená a znechucená sama sebou. Tak se cítila mladá maminka, když uviděla fotku ze zábavního parku,… celý článek ›

Copyright © VLTAVA-LABE-PRESS, a.s., 2005, všechna práva vyhrazena. Používáme informační servis ČTK. Publikování nebo šíření obsahu denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA-LABE-PRESS, a.s., zakázáno. VLTAVA-LABE-PRESS, a.s. je členem Sekce vydavatelů internetových titulů UVDT.

Kontakt na redakci. Autoři deníku. Proč inzerovat v novinách - www.reklamavnovinach.cz