VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Kaplického Národní knihovna na Letné aneb underground české architektonické produkce

Zpráva o tom, že tuto středu nečekaně zemřel známý český architekt Jan Kaplický, zastihla Česko ve chvíli, kdy diskuze o jeho návrhu Národní knihovny již utichla. Jak se na kontroverzní stavbu i jejího autora dívá olomoucký architekt Stašek Žerava?

17.1.2009 1
SDÍLEJ:

ChobotniceFoto: Vizualizace

"Mám za to, že hlasovat o tvůrčím počinu je nesmysl za všech okolností. Kdyby se hlasovalo o architektuře, lhostejno zda vševědoucími politiky, nebo beznázorovým lidem, neměla by Paříž Eiffelovku.

Zpochybňovat ex post umístění Kaplického stavby, její hmotové řešení, vliv na panorama města apod. poté, kdy byla na tomto místě regulérně vyhlášená architektonická soutěž pod supervizí ČKA (České komory architektů), je anarchie, nikoliv projev historické odpovědnosti.

Nelze přece mít žádnou pochybnost o tom, že vybrané staveniště a její prostorové limity musely být stanoveny v souladu s územním plánem a dobrozdáním ÚHA (Útvaru hlavního architekta).

Bylo-li vypsání i hodnocení soutěže „košér“, působí jakékoliv dodatečné pochybnosti a nářky od kompetentních orgánů a politiků irelevantně a neprofesionálně.

Kam s chobotnicí?

Primátor Bém prohlásil, že Kaplického návrh je sice dobrý nápad, ale mělo by se pro něj najít v Praze jiné místo. Podobný nesmysl může vyslovit jenom ten, kdo o vzniku architektonického díla nic neví.

Pochopit duch místa a krajinný kontext, to jsou přece nevyhnutelná východiska, aby mohl architekt nahodit i tu nejprvnější skicku. „Žádný architekt si v demokratické společnosti nebude diktovat,“ říká primátor Bém. Já bych to viděl opačně: Žádná moudrá země nemarní potenciál své elity, nýbrž jej využívá – jak jen to jde!

Vedle Kaplického a Loose (ale to vlastně nebyl Čech) nemáme osobnost, která by svými myšlenkami a prací zanechala tak výrazný otisk v dějinách evropské a světové architektury.

Významný v cizině, přehlížený doma

Připojím ještě jednu intimní poznámku. Mně se ta stavba nelíbí! Každý pór mé architektonické nervové soustavy, všechny mé znalosti a zkušenosti mi signalizují, že Kaplického „měňavka“ na Letenské pláni tam rozhodně nebude žádným uctivým hostem ani symbolem pokory.

Neměl bych si tedy zaplakat, že mi Kaplický se svou chobotnicí zboural domeček z karet prověřených pouček a jistot? Ale copak mám právo vyslovovat podobné soudy o tvůrčím činu člověka, kterému z hlediska toho, čeho v architektonické tvorbě dosáhl, nesahám ani po horní okraj ponožek?

Není na ostudu, že až dosud neexistuje žádná důstojná realizace od nejvýznamnějšího českého architekta v jeho rodné zemi ? Tato sebestředná zemička nemá mnoho lidí, jejichž myšlenky se prosadily v mezinárodní konfrontaci a obohatily něčím specifickým tuto zelenomodrou planetu…"

Stašek Žerava

17.1.2009 VSTUP DO DISKUSE 1
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Hitem letošní letní etapy Flory 2017 je výstava terakotové čínské armády.
20

VIDEO: Letní Flora zve na setkání v Rajské zahradě, květiny i terakotovou armádu

Nablýskaní veteráni, vyrobení do roku 1964 zaplnili v sobotu dopoledne část Rudolfovy aleje v olomouckých Smetanových sadech. Konal se tradiční Svatokopecký okruh.
24

FOTO, VIDEO: Do olomouckých Smetanových sadů přijeli veteráni

Filmový festival Kralinale nabízí snímky jenž přiblíží nevšední životní příběhy

Filmy jako je Alois Nebel, Král Šumavy nebo třeba dílo bratří Coenů Tahle země není pro starý. I tyhle snímky nabízí první ročník Mezinárodního filmového festivalu Kralinale, který nese podtitul „Příběhy bez hranic – možnost volby!“.

FOTO, VIDEO: Balonová show ozdobila nebe nad Olomoucí. Podívejte se

Nebe nad krajským městem v pátek podvečer ožilo pestrobarevnými balony. Hromadný start z Olomouce se už podruhé stal součástí balonové fiesty, která se o tomto víkendu koná na Bouzově na Olomoucku.

Billboardy musí od silnic pryč, nepůjde to lehce

Už jen dva týdny zbývají do chvíle, kdy by z dálnic a silnic první třídy měly zmizet bill-boardy. Novela zákona o pozemních komunikacích určuje kolem důležitých cest ochranná pásma, v nichž nesmějí poutače stát a rozptylovat motoristy. V Olomouckém kraji je takových míst několik a krajský úřad se už nyní obává soudních tahanic o to, aby poutače z blízkosti silničních tahů zmizely.

Skuhravý z Opavy chválí Sigmu. Navzdory tomu, že asi padl příchod Texla

Jejich fantastickou loňskou sezonu, byť nakonec se dvěma smutnými konci, mají fotbaloví fanoušci v živé paměti ještě dnes. Druholigový SFC Opava do posledního kola bojoval o postup mezi elitu a v MOL Cupu padl až ve finále. HET liga i evropské poháry o chlup utekly…

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení