Expozice v olomouckém Muzeu moderního umění(MMU)je však naprosto unikátní a obsahuje takový počet děl, který žádná z předchozích výstav neměla. Přesvědčit se o tom můžete již od čtvrtka, slavnostní vernisáž začíná v 18.30 hodin.

„Jde o jednu z nejvýznamnějších akcí našeho muzea, a to nejen proto, že Vasarely byl vynikajícím umělcem a vernisáže se zúčastní členové jeho rodiny. Pokud nám bude přát štěstí, chtěli bychom se příští rok stát muzeem evropským a tuto expozici vnímáme jako pomyslnou první vlaštovku,“ uvedl ředitel Muzea umění Olomouc Pavel Zatloukal.

Projekt představující pětadevadesát děl z období 50. - 70. let vznikl ve spolupráci s Janus Pannonius Múzeum v maďarské Pécsi, kde se Vasarely v roce 1906 narodil. „Určitě by jej potěšilo vidět tuto výstavu na území bývalého Československa, kde strávil část svého dětství,“ řekl umělcův vnuk Pierre Vasarely.

Maďarský výtvarník si světový věhlas získal především díky op-artu. Systém vycházející ze studia geometrie, optiky a psychologie učinil z Vasarelyho nejen zakladatele nové školy, ale i módní ikonu.

„Snažil se za použití svých děl zažertovat si s mozkem diváka. Jeho umění dokázalo ošálit. Sledujeme dvourozměrnou plochu obrazu a přitom vidíme trojrozměrný prostor. Vasarely pracoval původně pouze s černou a bílou, později ale začal používat větší spektrum barev jako další prostředek k posílení iluze,“ přiblížil ředitel muzea v Pécsi József Sárkány.

Výstava, která připomíná desáté výročí umělcovy smrti, potrvá v Olomouci do 27. ledna 2008. Největší projekt letošního roku podpoří i řada doprovodných akcí.

28. listopadu se za účasti kurátorky Giny Renotire a lektora Davida Hrbka uskuteční komentovaná prohlídka výstavy. Hudební skladatel a autor řady oper Tomáš Hanzlík pohovoří o den později o geometrických strukturách v hudbě a výtvarném umění a o hudebních analogiích op-artu.

PŘEČTĚTE SI DALŠÍ ZPRÁVY Z OLOMOUCKA

Moje OlomouckoSportKulturaPodnikáníČerná kronika