VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Štreit: Sociální dokument odchází, fotografové teď popisují sebe

Olomouc – Básník fotografie Jindřich Štreit nedávno v Litovli zahájil výstavu svého putovního souboru Lidé z Vítkovska. Vysokoškolský pedagog a organizátor kulturního života na něm dva roky pracoval ve Vítkově.

24.2.2012
SDÍLEJ:

Legenda české fotografie Jindřich Štreit.Foto: Deník

Na padesáti černobílých fotografiích tu zachytil tamní každodenní život. A o zmíněném souboru, dalších pracích nebo o besedách ve Strukově je i tento rozhovor.

„Ustupuje se od všeobecně kritických témat společnosti a mladý člověk se obrací k sobě,“ prozrazuje v něm také známý fotograf.

Jak na výstavu lidé reagovali v samotném Vítkově?
Přiznám se, že jsem nečekal, že ji tamní lidé přijmou tak pozitivně. Vernisáž tam byla spojená i s první prezentací knihy, která k výstavě vyšla. Takovou frontu lidí, kteří do knihy chtěli autogram, jsem ještě nezažil. To mě velice potěšilo. Každopádně pořádat fotografickou výstavu v místě, kde fotografie vznikaly, je vždy to nejtěžší. Dopadlo to ale výborně.

Kdy jste přijel do Vítkova poprvé?
Přibližně před pěti lety jsem tam měl několik výstav na gymnáziu.

V té době jste již uvažoval, že to místo a lidé v něm chcete svým fotoaparátem zachytit?
Tím se k tomu pomalu otevírala cesta. Ono to spíše přirozeně vyplynulo. Ředitelka gymnázia mi jednou při večeři navrhla, jestli bych to nechtěl zkusit. Pak začala jednat se starostou a projekt se začal pomalu rýsovat.

Vaše fotografie zachycují i okamžiky z domácností. Jak lidé reagovali na to, když jste je fotografoval třeba v kuchyni?
Myslím, že samotné město tomu projektu připravilo dobré zázemí. Vyšlo několik článků v místních novinách, mluvilo se o tom v rozhlase a i jinde. Starosta Pavel Smolka se mnou například šel do kostela, kde řekl všem účastníkům mše, že je budu fotografovat. Využívali jsme každé podobné příležitosti k tomu, aby lidé věděli, proč se tam pohybuji s fotoaparátem. Začal jsem potom navštěvovat různé akce, soutěže, zábavy a postupně jsem se tak dostával k lidem blíž a blíž.

To je váš poslední dokončený sociální dokument?
Od té doby vznikly i další. Tento soubor se podobá projektům, jako je Lidé olomouckého okresu a dalším, na kterých jsem dlouhodobě pracoval. Ale loni například vznikl soubor sedmdesáti fotografií Divadelní svět Brno. Ten se věnoval divadelnímu festivalu. Rozpracovaný mám dále projekt s názvem Jsme ze stejné planety, který je o cizincích , kteří žijí v České republice. Vznikal třeba v Olomouci, Šumperku, Šternberku nebo Brně. Pracuji na něm dále i s novinářkou Martinou Vašíčkovou.

S divadelním prostředím jste již pracoval v sedmdesátých letech. Je vám blízké?
Divadlo rád fotografuji a v těch sedmdesátých letech jsem se zaměřil na zákulisí divadla, konkrétně jsem se věnoval baletu v Olomouci, Bratislavě, Brně a Praze. A v roce 2002 jsem připravoval projekt ve Státní opeře v Praze.

Jak jste se dostal do nejmenší obce v Olomouckém kraji Strukova? Jezdíte tam pravidelně besedovat.
Jezdím tam moc rád. Zavedla mě tam práce na cyklu Lidé olomouckého okresu. Místní starosta mě od té doby zve každý rok. V rámci besedy tam vždy hovořím o svém celém fotografickém roku. Mluvím o tom, co jsem dělal a kde byl. Ať už dělám cokoliv, vždy říkám, že to dělám pro své strukovské.

Vaše fotografické projekty jsou černobílé. Vyhýbáte se barvě?
Můj poslední soubor Jsme ze stejné planety je barevný. A i před tím jsem se barvy občas dotkl. Nechávám si otevřenou cestu, ale černobílá bude i nadále dominantní, je pro mě typická.

Jak se z vašeho pohledu proměnily přístupy studentů fotografie?
Fotografie se velmi rychle vyvíjí a velmi rychle mění také podle toho, jak jde doba. To, jak žijeme se přirozeně ve fotografiích mých studentů odráží. I to, jak se proměňuje atmosféra ve společnosti nebo přístup k člověku. Sociální dokument postupně odchází a proměňuje se v dokument subjektivní. Je tu vidět zájem poznat sebe sama. Mladí lidé popisují své psychické stavy a vše, co prožívají. To je myslím v současné době aktuální. Ustupuje se od všeobecně kritických témat společnosti a mladý člověk se obrací k sobě.

Co musí fotografie mít, aby vás zaujala?
Pro mě je nejdůležitější osobitost. To, co autor přináší sám ze sebe, to, co chce říct a jakým způsobem to chce říct. Je velmi důležité, jakou fotografickou řeč si zvolí.

Často jezdíte do zahraničí. Na seznamu máte prakticky celou Evropu, USA, Japonsko,Čínu, Čečensko, Rusko, Brazílii…
Některé cesty souvisí se spoluprací s charitou. Z materiálu, které z cest nashromáždím se vždy snažím vytěžit výstavu, ale i knihu nebo katalog, který by fotografickou práci shrnul. V Rusku jsem fotil u Černého moře českou emigraci, na Sibiři se zase věnoval buddhistům. Má poslední kniha ze zahraničí zamířila do Brazílie, kde jsem se také věnoval emigrantům.

Nelze nezmínit ani vaši práce ohledně sociálních projektů, konkrétně třeba Jedno světlo.
Věnuji se jim hodně. Projekt Jedno světlo vzešel ze spolupráce s brněnským střediskem volného času Lužánky. Jednalo se o výstavu, pro níž jsme vybrali deset fotografií na téma handicapovaných lidí. Výstavu tvořily keramické kachle na téma Živly z dílen mentálně postižených.

Co vás v nejbližších dnech čeká?
Za několik dnů zahajuji velkou výstavu v Lisabonu. Úvodní slovo tam pronese profesor František Listopad, jeden z nejvýznačnějších českých básníků žijících od 40. let ve Francii a v Portugalsku. V kulturním programu na flétnu zahraje dcera Monika a kytarista Pedro Rodrigues. Další výstavy budu mít v Bruntále, Olomouci, Třebíči, Brně, Varšavě, Vídni, Praze, Odrách, Mariánských Lázních atd.

Odkládáte někdy svůj fotoaparát?
Prakticky ho mám u sebe pořád.

Jindřich Štreit

Jindřich Štreit se narodil v roce 1946 ve Vsetíně.

Fotograf, vysokoškolský pedagog, kurátor a organizátor kutlurního života vyrůstal v obci Střítež v okrese Vsetín.

Vystudoval výtvarnou výchovu na Pedagogické fakultě Univerzity Palackého v Olomouci a poté vyučoval na základní škole v Rýmařově.

O něco později absolvoval také Školu výtvarné fotografie. Od roku 1967 frealizoval 850 samostatných výstav v řadě zemí Evropy i v zámoří.
Byl účastníkem mnoha mezinárodních dílen a sympozií.

Jako pedagog působí na Institutu tvůrčí fotografie Filozoficko-přírodovědecké fakulty univerzity v Opavě.

Je autorem řady fotografických cyklů, jako jsou například Romové bez romantiky, Divadelní zákulisí, Lidé olomouckého okresu, Lidé mého kraje za oponou, Lidé Třineckých železáren, Tváře za zdí a mnoha dalších.

Ve svých projektech se převážně věnuje dokumentování béžného života ve městech a vesnicích. Od roku 1990 část své práce soustavně věnuje podpoře humanitární a charitativní činnosti.

V současnosti pracuje na souboru Jsme ze stejné planety, který se věnuje cizincům žijícím v České republice.

Za své fotografie získal řadu domácích i mezinárodních ocenění. Žije v Sovinci
.

Autor: Jiří Beneš

24.2.2012
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Ilustrační foto
1

V Drahanovicích havaroval motorkář s osobním autem

Vybíráme ojeté SUV do 300 tisíc.
AUTOMIX.CZ
20

Vybíráme ojeté SUV do 300 tisíc. Jaké koupit? A jakým se radši vyhnout?

Kam o víkendu? Na veterány, rekordy v zoo či ultralehká letadla

Pravidelná porce tipů na zajímavé víkendové akce na Olomoucku.

Kuki z Úsova se vrací domů. Chytili ho v Jihlavě

Tříměsíční pobyt ve volné přírodě klokanu Kukimu končí. Svému majiteli utekl v květnu z rodinné farmy v Úsově na Šumpersku. V pátek 18. srpna ráno se ho podařilo pracovníkům jihlavské zoologické zahrady, hasičům a městským policistům chytit ve Starých Horách u Jihlavy v lokalitě Červené domky.

Hrát proti AS Řím byl zážitek, říká Vasiljev. A vyhlíží ligový debut

Třiadvacetiletý fotbalista Tomáš Vasiljev zažívá turbulentní životní období. Ale v tom dobrém slova smyslu. Ještě v červnu proháněl třetiligové obránce v dresu Uničova, pak přebral pohár pro mistra MSFL, načež si zahrál přípravu proti italskému AS Řím a nyní očekává ligový debut. To vše už jako profesionální hráč prvoligového Slovácka.

Pozor, řidiči, křesťané vyráží na pouť na Svatý Kopeček

Na případné zdržení dopravy v Olomouci upozorňuje policie a to v souvislosti s konáním Celostátního setkání mládeže. Účastníci totiž budou v pátek po poledni, asi od 13 hodin, přecházet z Olomouce na Sv. Kopeček.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení